Pasaulyje

2017.01.29 17:39

Pasaulis reaguoja į D. Trumpo draudimą į JAV atvykti pabėgėliams

LRT.lt, ELTA, BNS2017.01.29 17:39

Po penktadienį pasirašyto D. Trumpo įsako dėl pabėgėlių programos stabdymo 120 dienų ir nurodymo 90 dienų neįleisti į JAV 7 musulmoniškų valstybių piliečių, pasaulio galingieji pradėjo apie tai reikšti nuomonę, prasidėjo masiniai protestai. Bene didžiausias jų – Niujorko oro uoste. Plačiau žiūrėkite Vykinto Pugačiausko reportaže:

F. Hollande`as: tylėti negalima

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as pareiškė, kad Europa negali tylėti, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas blokuoja pabėgėlių atvykimą, kenkia laisvai prekybai ir skatina Europos susiskaldymą. 

„Manau, kad, kai JAV prezidentas apie „Brexit“ kalba kaip apie sektiną pavyzdį kitoms šalims, turime reaguoti. Kai jis imasi protekcionistinių priemonių, kurios gali destabilizuoti ne tik Europos, bet ir pagrindinių pasaulio šalių ekonomikas, turime reaguoti. Ir kai jis užtrenkia duris atvykstantiems pabėgėliams, kai tuo metu Europa atlieka savo pareigą, turime taip pat reaguoti“, – žurnalistams po Europos Sąjungos Pietų valstybių viršūnių susitikimo Lisabonoje sakė F. Hollande`as.

A. Merkel: tai nepateisinama netgi kovos su terorizmu fone

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį taip pat išreiškė savo nepritarimą D. Trumpo spendimui, pabrėždama, kad jo negalima pagrįsti saugumo problemomis. 

„Ji yra įsitikinusi, kad netgi  esant atkakliai kovai prieš terorizmą, negalima pateisinti žmonių priskyrimo bendriems įtariamiesiems vien tik dėl jų priklausymo tam tikram fonui ar tam tikrai religijai“, – vyriausybės atstovą Steffeną Seibertą cituoja „Deutsche Welle“. 

Teigiama, kad A. Merkel išreiškė susirūpinimą dėl šio įsako D. Trumpui per judviejų pokalbį telefonu ir priminė jam tarptautinės bendruomenės įsipareigojimą laikytis Ženevos konvencijos, pagal kurią pabėgėliai iš karo apimtų vietų turėtų būti priimti dėl humanitarinių priežasčių.

D. Trumpas įsaką gynė, žiniasklaidą – peikė

Pats D. Trumpas  sekmadienį  „Twitteryje“ gynė savo prieštaringai vertinamą įsaką.

„Mūsų šaliai reikia tvirtų sienų ir griežtos patikros DABAR. Pažiūrėkite, kas darosi visoje Europoje ir visame pasaulyje. Tai siaubinga netvarka!“ – parašė Amerikos prezidentas.

Sekmadienį JAV oro uostuose visoje šalyje laukiama naujos protestų bangos prieš D.Trumpo įsaką dėl imigracijos draudimo, kurį federalinė teisėja iš dalies blokavo.

Antra D. Trumpo žinutė „Twitteryje“  skirta dienraščiui „The New York Times“, kuris jau ne kartą susilaukė prezidento kritikos.

„Kas nors su tinkamu polinkiu ir įsitikinimais turėtų nupirkti NETIKRAS ŽINIAS ir žlungantį @nytimes ir arba tinkamai jį valdyti arba oriai uždaryti!“ – pareiškė D. Trumpas.

Silicio slėnyje – nerimas: be imigracijos sustotų inovacijos

D. Trumpo sprendimas sukėlė nerimą ir Silicio slėnio bendrovėms, kurios baiminasi prarasti prieigą prie „pasaulinio talentų rezervuaro“.

„Apple“ negalėtų egzistuoti be imigracijos, jau nekalbant apie kompanijos klestėjimą ir inovacijų kūrimą, kaip tai darome dabar“, – vidiniame pranešime darbuotojams, kurį matė AFP, sakė šios bendrovės vadovas Timas Cookas.

Verta paminėti, kad kompanijos įkūrėjas Steve`as Jobsas buvo sirų imigrantų vaikas.

„Netflix“ vadovas Reedas Hastingsas pirmąją D. Trumpo prezidentavimo savaitę pavadino „labai liūdna“ ir feisbuke parašė, kad „D. Trumpo veiksmai daro žalą „Netflix“ darbuotojams visame pasaulyje ir yra tokie neamerikietiški, kad mums visiems skaudu. Atėjo laikas suvienyti mūsų jėgas ir apsaugoti amerikietiškas laisvės ir galimybių vertybes“.

„Google“ vadovas Sundaras Pichai savo darbuotojams skirtame pranešime pažymėjo, kad valdžios priemonės tiesiogiai turės įtakos beveik 200-ams kompanijos darbuotojų.

„Mes nerimaujame dėl šio įsako bei kitų pasiūlymų įvesti apribojimus „Google“ darbuotojams ir jų šeimoms poveikio, arba galinčių sukurti kliūčių mums atsivilioti į JAV didelių talentų“, – sakė jis.

Remiantis D. Trumpo įsaku, visa JAV pabėgėlių perkėlimo programa stabdoma mažiausiai 120 dienų, kol bus nustatytos naujos griežtos patikrinimo taisyklės.

Imigracijos teisės specialistė Ava Benach AFP sakė sulaukusi daugybės skambučių iš klientų ir perspėja, kad jiems geriausia dabar likti JAV, o užsienyje esantiems yra rizika būti neįleistiems.

„Mes patariame neišvykti iš JAV, nes nemanome, kad jie negalės sugrįžti“, – sakė ji.

„Kaip imigrantė ir kompanijos vadovė, aš pati patyriau ir matau teigiamą imigracijos poveikį mūsų ekonomikai, mūsų šaliai ir pasauliui“, – sakė indų kilmės „Microsoft“ vadovas Satya Nadella.

Bendrovė jau ketvirtadienį perspėjo, kad imigraciniai apribojimai neleis jai užpildyti tyrimų ir plėtros pozicijų.

Globalizacija Silicio slėniui davė didžiulės naudos. Čia dirba daug užsieniečių. Amerikos ir islamo santykių tarybos duomenimis, San Franciske regione gyvena maždaug 250 tūkst. musulmonų.

Irano ministras: tai – puiki dovana ekstremistams

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas sekmadienį pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas yra „puiki dovana ekstremistams“.

„#musulmonųdraudimas į istoriją pateks kaip puiki dovana ekstremistams ir jų rėmėjams, – „Twitteryje“ parašė ministras. – Kolektyvinė diskriminacija padeda teroristams verbuoti žmones, nes gilina tas lūžio linijas, kuriomis naudojasi ekstremistų demagogai, siekdami padidinti savo gretas.“

Irano užsienio reikalų ministerija jau anksčiau išplatino pareiškimą, kuriame nurodė, kad imsis tokių pačių veiksmų ir uždraus amerikiečiams atvykti į šalį. Tiesa, M. J. Zarifas pabrėžė, kad draudimas negalios jau vizą turintiems žmonėms.

„Skirtingai nuo JAV sprendimo, mūsų sprendimas netaikomas atgaline data. Visi, turintys galiojančią Irano vizą, yra laukiami“, – sakė ministras.

Jungtinėse Valstijose gyvena daugiau nei 1 mln. iraniečių. Manoma, kad JAV prezidento sprendimas sukels chaosą ir paveiks studentus, verslininkus ir šeimas, keliaujančias tarp dviejų šalių.

Reaguodamas į draudimą, Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau šeštadienį palankia žinute „Twitteryje“ paragino imigrantus atvykti į jo šalį.

Vienas pirmųjų sulaikytųjų – D. Trumpo gerbėjas irakietis, padėjęs amerikiečių pajėgoms

Praėjus vos kiek daugiau nei valandai po D. Trumpo įsakymo, irakietis, padėjęs amerikiečių pajėgoms Irake, tapo vienu pirmųjų sulaikytųjų Džono F. Kenedžio (JFK) tarptautiniame oro uoste Niujorke, rašo „The Daily Beast“. 

Šis D. Trumpo fanas – Hameedas Khalidas Darweeshas, kuris kartu su šeima paspruko iš Irako. Gimtojoje šalyje jis dešimtmetį dirbo vertėju JAV pajėgoms ir per tą laiką drąsiais poelgiais išgelbėjo ne vieno amerikiečių kario gyvybę. 

Nors turėjo specialiąją vizą, kurios išdavimas užtruko dvejus metus, JFK oro uoste patikrinimams irakientis buvo sulaikytas net 19-ai valandų. Specialioji viza vyriškiui buvo išduota D. Trumpo inauguracijos dieną. 

Oro uoste jau gausiai susirinkus protestuotojams, irakietis šeštadienį buvo galiausiai paleistas. 

Jį kalbinusiems žurnalistams vyriškis vis vien teigė mėgstantis naująjį prezidentą: „man jis patinka. Nors nežinau, tokia jo politika, nežinau“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.