Pasaulyje

2017.01.28 18:05

Britanijos premjerė Th. May atvyko į Turkiją stiprinti ryšių prieš „Brexit“

BNS2017.01.28 18:05

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May šeštadienį atvyko savo pirmojo vizito į Turkiją. Šio vienos dienos vizito tikslas – išplėsti šalių tarpusavio ryšius ir susitarti dėl naujų prekybinių santykių su Turkija prieš Didžiajai Britanijai pasitraukiant iš Europos Sąjungos.

Visai neseniai Baltuosiuose rūmuose su naujuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu susitikusios Th.May vizito Ankaroje darbotvarkėje – susitikimai su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu ir premjeru Binali Yildirimu.

Pradėdama vizitą britų premjerė tradiciškai padėjo vainiką prie šiuolaikinės Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko mauzoliejaus.

Th. May Ankaroje siekia parodyti Didžiosios Britanijos norą plėsti prekybą su Turkija ir tuo pačiu dar kartą išreikšti europiečių susirūpinimą dėl vyriausybės vykdomo masiško susidorojimo su įtariamais praėjusių metų liepos pučo dalyviais.

Turkija, kuri nuo praėjusio šimtmečio 7-ojo dešimtmečio siekia narystės ES, laikė Didžiąją Britaniją viena iš entuziastingiausių šio siekio rėmėjų. Tačiau britams 2016-ųjų liepą nubalsavus pasitraukti iš ES, abi šalys mėgina suteikti naują impulsą tarpusavio santykiams.

Londonas siekia po britų pasitraukimo iš ES įsigaliosiančių prekybos susitarimų su blokui nepriklausančiomis šalimis. Todėl simboliška, kad Th. May atvyko į Ankarą iš karto po vizito Baltuosiuose rūmuose.

„Bendravimas su Turkija įvairiais klausimais“

Didžiosios Britanijos premjerės atstovė spaudai sakė, kad susitikimų su Turkijos vadovais metu daugiausia dėmesio bus skiriama glaudesniam bendradarbiavimui saugumo srityje, ypač aviacijoje, bei naujiems prekybos ryšiams po vadinamojo „Brexit“.

Atstovė atmetė parlamentarų kritiką, esą Didžioji Britanija gerinasi Turkijai ir pro pirštus žiūri į žmogaus teisių pažeidinėjimus šioje šalyje. Pasak jos, Th. May nevengs Ankaroje jokių temų.

„Ji (Th. May) mano, kad bendrauti su Turkija įvairiais klausimais – nuo gynybos ir bendradarbiavimo gynybos bei saugumo srityse iki prekybos galimybių išnaudojimo – yra svarbu ir tai atitinka Jungtinės Karalystės nacionalinius interesus,“ – sakė atstovė.

Ji pridūrė: „Nemanau, kad yra klausimų, kuriuos premjerė vengtų iškelti.“

Pasak atstovės, Didžioji Britanija netruko pareikšti paramos Turkijos vyriausybei po žlugusio pučo, tačiau davė suprasti, jog Londonas atidžiai stebi, kokių priemonių imamasi prieš įtariamuosius perversmininkus.

„Raginame Turkiją užtikrinti, kad jų atsakas būtų proporcingas, pagrįstas ir atitinkantis tarptautinius įsipareigojimus žmogaus teisių srityje,“ – sakė ji.

Dėl galimų sąsajų su bandymu įvykdyti perversmą suimti apie 43 tūkst. žmonių. Ankara kaltina JAV gyvenantį musulmonų dvasininką Fethullah Guleną nepavykusio pučo organizavimu.

Prieš premjerės vizitą Ankaroje su kai kuriais Turkijos ministrais sutiko Didžiosios Britanijos prekybos ir investicijų ministras Markas Price`as.

Remiantis Turkijos duomenimis, šių šalių tarpusavio prekyba 2015 metais siekė 16 mlrd. JAV dolerių (14,9 mlrd. eurų). Didžioji Britanija yra antroji pagal svarbą Turkijos eksporto partnerė ir 11-oji importo partnerė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.