Pasaulyje

2017.01.28 13:30

Atsistatydino Lenkijos kariuomenės generalinio štabo viršininkas M. Goculas

BNS2017.01.28 13:30

Vienas aukščiausio rango Lenkijos ginkluotųjų pajėgų vadų penktadienį paskelbė apie savo dimisiją ir tapo naujausiu generolu, palikusiu kariuomenę, kai JAV ir NATO pajėgos yra dislokuojamos šalyje, siekiant sustiprinti Aljanso rytinį sparną.

Netikėta kelių aukštas pareigas užėmusių generolų dimisija per pastaruosius metus paskatino oponentus pažerti daugiau aštrios kritikos dešiniajai vyriausybei, peikiamai ir namuose, ir užsienyje dėl kontraversiškų reformų.

„Baigiu savo pareigas kaip Lenkijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas. Nuo 2017 metų sausio 31 dienos baigsiu profesionaliąją karinę tarnybą ir atsisveikinsiu su uniforma“, – sakoma generolo Mečyslavo Goculo pranešime, paskelbtame Generalinio štabo tinklapyje.

Lenkų naujienų agentūra PAP nurodė, kad kol kas neaišku, kas perims šį postą, bet jeigu iki sausio pabaigos naujas generalinio štabo viršininkas nebus paskirtas, M.Goculo pareigas perims dabartinis jo pavaduotojas Michalas Sikora.

Gandai apie M. Goculo atsistatydinimą pasklido gruodį, kai į dimisiją išėjo generolas leitenantas Miroslavas Rožanskis, įvykdęs kariuomenės vadovybės reformą, ir brigados generolas Adamas Duda, atsakingas už ginkluotės pirkimus.

M.Rozanski pastangos, kad sausumos kariuomenė, oro pajėgos, karinis laivynas ir specialiosios pajėgos perduotų strateginio planavimo vaidmenį Generaliniam štabui, buvo smerkiamos valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

Vietos žiniasklaida kėlė prielaidą, kad šie atsistatydinimai gali būti protestas prieš PiS gynybos ministrą Antonį Macerevičių, užsimojusį išrauti bet kokius komunistinių laikų pėdsakus.

Šie generolai pasitraukė tvyrant didelei įtampai tarp Lenkijos ir Rusijos.

Praeitą vasarą Varšuvoje susitikę NATO lyderiai pritarė planams rotuoti pajėgas Lenkijoje ir Baltijos šalyse, siekiant užtikrinti, kad šios šalys neliktų neginamos, jeigu Rusija mėgintų jose pakartoti intervenciją, kokią surengė Ukrainoje.

Pentagonas atskirai pasiuntė į Lenkiją tankų ir šarvuočių brigadą, turinčią apie 3,5 tūkst. karių ir apginkluotą sunkiosiomis kovos mašinomis.

Ši operaciją supykdė Rusiją, o Kremlius pareiškė, kad šios pajėgos yra „grėsmė“ prie šalies „durų slenksčio“.

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra sakęs, kad jo administracija sieks mažinti įtampą su Maskva, bet praėjus savaites nuo jo kadencijos pradžios pajėgų dislokavimo Lenkijoje planas buvo įgyvendinamas netrikdomai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt