Pasaulyje

2017.01.27 12:55

Pentagono vadovas tvirtai nusiteikęs prieš kankinimus

BNS2017.01.27 12:55

JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas palaiko dabar galiojančias taisykles, draudžiančias kankinti tardomus kalinius, ketvirtadienį pranešė Pentagonas.

Tuo tarpu diena anksčiau naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas žiniasklaidai pareiškė, kad toks metodas yra „absoliučiai“ veiksmingas.

Raštu į klausimus per savo kandidatūros patvirtinimo posėdį atsakinėjęs J.Mattisas sakė palaikąs JAV kariuomenės statutą, kuriame draudžiami kankinimai tardant įtariamuosius.

„Toks mąstymas nepasikeitė, – sakė Pentagono atstovas Jeffas Davisas. – Jo įsipareigojimai laikytis Ženevos konvencijos, ginkluotų konfliktų įstatymo, tarptautinės teisės ir JAV (įstatymų) – visa tai lieka kaip buvę.“

Tardymus reglamentuojančios kariuomenės taisyklės galioja visoms JAV federalinėms institucijoms, įskaitant Centrinei žvalgybos valdybą (CŽV), kuri, tardydama įtariamus teroristus po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų, naudodavo „šiurkščius tardymo metodus“, įskaitant imituojamą skandinimą.

Šie metodai, daugelio laikyti kankinimu, buvo uždrausti 2009-aisiais, prezidentu tapo Barackas Obama.

Trečiadienį per interviu su televizija „ABC News“ D. Trumpas sakė, kad tarsis su į atsargą išėjusiu jūrų pėstininkų generolu J.Mattisu ir CŽV direktoriumi Mike`u Pompeo, kai spręs, ar panaikinti šį draudimą.

„Ar man atrodo, kad tai veikia? Absoliučiai – man atrodo, kad tai veikia“, – pažymėjo prezidentas.

J. Davisas, kalbėdamas apie kitą problemą, sakė, kad Pentagonas negavo „jokių nurodymų ar įsakymų“ Sirijoje įrengti „saugiąsias zonas“, nors D.Trumpas, duodamas interviu televizijai ABC, sakė tai padarysiąs.

„Dabar mūsų tikslas Sirijoje yra tas pats, koks buvo ir visada: susilpninti ir sutriuškinti ISIS“, – sakė J. Davisas, pavartodamas alternatyvų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) akronimą.

Nuo kautynių bėgantiems gyventojams skirtų saugiųjų zonų įkūrimo Sirijoje klausimą svarstė ir B. Obamos administracija.

Tačiau tąkart JAV kariuomenė perspėjo, kad joms apsaugoti prireiktų ten dislokuoti itin daug aviacijos ir karių.

Populiariausi