Pasaulyje

2017.01.24 15:32

Naujasis Pentagono vadovas: JAV įsipareigojimai NATO yra nepajudinami

BNS2017.01.24 15:32

JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas pirmadienį patikino NATO sąjungininkes, kad Vašingtonas yra tvirtai įsipareigojęs Aljansui, kurį prezidentas Donaldas Trumpas kiek anksčiau pavadino „atgyvena“.

Pirmąją savo darbo dieną naujose pareigose J. Mattisas telefonu kalbėjosi su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu ir kolegomis iš Didžiosios Britanijos bei Kanados.

J. Mattisas per pokalbį su Britanijos gynybos sekretoriumi Michaelu Fallonu „pabrėžė nepajudinamą Jungtinių Valstijų įsipareigojimą NATO“, rašoma Pentagono atstovo spaudai Jeffo Daviso išplatintame pranešime.

J. Mattisas „pabrėžė, kad Jungtines Valstijas ir Jungtinę Karalystę visada sies išskirtinai glaudūs santykiai, kuriuos atspindi mūsų ryšiai gynybos srityje, esantys JAV saugumo kertiniu akmeniu“, rašoma pranešime.

Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May penktadienį apsilankys Vašingtone ir pirmoji iš užsienio valstybių lyderių susitiks su praėjusią savaitę prezidentu prisaikdintu D. Trumpu.

Per pokalbį telefonu su J. Stoltenbergu JAV gynybos sekretorius J. Mattisas, anksčiau užėmęs aukštą postą NATO, aptarė „svarbų Aljanso vaidmenį užtikrinant transatlantinį saugumą“.

J. Mattisas „pageidavo šio skambučio savo pirmąją pilną darbo dieną, kad pabrėžtų Aljanso svarbą“, pažymima Pentagono atstovo spaudai pranešime.

„Lyderiai aptarė mūsų bendrų vertybių svarbą“ ir J. Mattisas „pabrėžė, kad ieškodamos sąjungininkių šioms vertybėms ginti, Jungtinės Valstijos visada pradeda nuo Europos“, rašoma pranešime.

J. Stoltenbergas vėliau kalbėdamas Briuselyje sakė, jog „puikiai pasikalbėjo“ su J. Mattisu, ir apibūdino jį kaip „tvirtą NATO draugą Pentagone“.

J. Mattisas taip pat paskambino Kanados gynybos ministrui Harjitui Sajjanui. Per pokalbį buvo akcentuoti JAV ir Kanados santykių „intensyvumas bei mastas“ būnant partnerėmis Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadovybėje (NORAD), NATO sąjungininkėmis ir kaimynėmis, rašoma Pentagono pranešime.

J. Mattisas ir H. Sajjanas taip pat „pasikalbėjo apie Jungtinių Valstijų, Kanados ir Meksikos ryšių gynybos srityje svarbą“, rašoma pareiškime.

Prieš savo inauguraciją D. Trumpas interviu britų dienraščiui „The Times“ ir Vokietijos laikraščiui „Bild“ pareiškė, jog seniai mano, kad NATO turi „problemų“.

„Pirma, ji yra atgyvena, nes buvo sukurta prieš daug, daug metų“, – sakė jis.

„Antra, valstybės nesumoka tiek, tiek turėtų mokėti“, – pabrėžė D. Trumpas.

Penktadienį savo inauguracinėje kalboje D. Trumpas pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos „subsidijuoja kitų valstybių armijas“.

Išlaidos gynybai ne vienerius metus kursto įtampą 28 nares turinčiame Aljanse. Jungtinės Valstijos, kurių įnašas sudaro maždaug 70 proc. visų NATO gynybai skiriamų lėšų, ne kartą priekaištavo sąjungininkėms dėl per menko jų indėlio.

Reaguodama į D. Trumpo pasisakymus, Vokietijos kanclerė Angela Merkel įspėjo, kad Europa turi pati prisiimti už save atsakomybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.