Pasaulyje

2017.01.23 19:08

D. Britanijoje – klausimai dėl branduolinio atgrasymo sistemos patikimumo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.01.23 19:08

Didžiosios Britanijos vyriausybė išleido pareiškimą, kuriame patikina, kad šalies branduolinio atgrasymo sistema „neabejotina“. Apie tai parlamente pirmadienio vakarą kalbėjo šalies gynybos sekretorius. Valdžia priversta ginti branduolinį atgrasymą po to, kai šalies spaudoje pasirodė pareiškimai apie galimą klaidą per vasaros testą ir opozicija ėmė reikalauti paaiškinimų.

Didžioji Britanija turi 4 povandeninius laivus, iš kurių bent vienas visą laiką kažkur vandenynų gilumoje pasiruošęs šauti branduolinį ginklą į tolimiausią pasaulio kampelį. Dienraštis „Sunday Times“, remdamasis savo šaltiniais šalies laivyne, rašo, kad vasarą vienas iš įprastų testinių šūvių prie Floridos krantų baigėsi nesėkmingai – vietoj taikinio prie Vakarų Afrikos krantų neužtaisyta raketa kažkodėl nukrypo Jungtinių Valstijų link. 

Testų vaizdo įrašus paprastai išleidžiantis laivynas šį kartą neišleido nieko. Testas atliktas vos kelios savaitės prieš balsavimą parlamente, kuriame spręsta, ar atnaujinti Tridento vardu vadinamą povandenių laivų branduolinio atgrasymo sistemą. Opozicinės leiboristų ir Škotijos nacionalistų partijos dabar reikalauja vyriausybės atskleisti daugiau detalių. Juk jos galėjo paveikti svarstymus parlamente.

„Gynybos sekretorius turėtų parlamente paaiškinti, kodėl tuo metu nusprendė nieko nesakyti. Jis turėtų patikinti, kad neturi abejonių dėl mūsų sistemos. Galėtų netgi patikslinti, kokia buvo klaida. Jeigu ne, nes informacija gali būti slapta, tuomet bent jau patikinti, kad abejonių vis tiek nėra. Ir labai norėčiau paaiškinimo kodėl jie taip nusprendė, nes sprendimas buvo kvailas“, – kalba buvęs Didžiosios Britanijos laivyno vadas admirolas Lordas Westas. 

Gynybos sekretorius Michaelis Fallonas pirmadienio vakarą dėl abejonių kreipėsi į parlamentą. Premjerė Theresa May patvirtino apie testą žinojusi, bet jokios informacijos apie teiginius dėl galimos klaidos nesuteikė. Th. May buvo ką tik perėmusi vyriausybės vairą iš Davido Camerono, pasitraukusio po britų referendumo dėl Europos Sąjungos. Testas įvyko dar jo valdymo laiku.

„Aš visiškai pasitikiu mūsų Tridento raketomis. Kai sakiau kalbą parlamente, mes svarstėme, ar atnaujinti Tridentą. Ar privalome išlaikyti Tridento raketas kaip nepriklausomą branduolinį atgrasymą ateityje? Turime ginti savo šalį. Turime dalyvauti NATO aljanse su nepriklausomu branduoliniu atgrasymu. O Jeremy Korbynas mano priešingai“, – pabrėžia Th. May. 

J. Korbynas, dalis jo vadovaujamų leiboristų bei visi Škotijos nacionalistai balsavo prieš Tridento atnaujinimą, tačiau 40 milijardų svarų sterlingų vertės planas vis tiek priimtas triuškinama dauguma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.