Pasaulyje

2017.01.23 23:40

Kodėl galima kaltinti BBC manipuliuojant statistika

LRT.lt2017.01.23 23:40

Žinomas britų žurnalistas, redaktorius ir politikos apžvalgininkas Charlesas Moore`as straipsnyje „The Telegraph” teigia atkreipęs dėmesį į pranešimą po viena iš pagrindinių BBC naujienų portalo antraščių. Tame pranešime esą kalbėta apie skaičius – vienais jų straipsnyje apibūdinta JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos ceremonija, kitais – ta pačią dieną surengti protestai.

Pasak Ch. Moore`o, BBC straipsnyje pacituotas D. Trumpas, teigiantis, kad jo inauguracijos ceremoniją Vašingtone stebėjo 1,5 mln. žmonių, o prezidento spaudos atstovas Seanas Spiceris tvirtina, kad tai buvo „didžiausia kada nors inauguraciją stebėjusi auditorija“.

Tačiau, kaip teigia apžvalgininkas, šalia minėtų tvirtinimų BBC nurodo, kad jokių įrodymų, patvirtinančių šiuos teiginius, nėra, ir palyginimui pateikia dvi nuotraukas: vienoje – vaizdas iš pirmosios B. Obamos inauguracijos, kitoje – iš ką tik įvykusios D. Trumpo inauguracijos ceremonijos. Pagrindinis skirtumas – žmonių skaičius (pastarojo nenaudai).

O štai kitoje to paties pranešimo pastraipoje nurodoma, kad „šeštadienį milijonai žmonių tiek Amerikoje, tiek už jos ribų dalyvavo protestuose, kad atkreiptų dėmesį į moterų teises, kurioms, kaip mano protestų aktyvistai, pasikeitus prezidento administracijai, gali iškilti grėsmė“.

Ch. Moore`o įsitikinimu, BBC neklysta, kad D. Trumpas klysta. Jis juk mėgsta padidinti praktiškai visus skaičius, kuriais operuoja. Baltųjų rūmų spaudos atstovas taip pat galėjo neklysti, nurodydamas (nors BBC į tai neatkreipė dėmesio), kad tai buvo „didžiausia kada nors inauguraciją tiesiogiai ir kitais kanalais visame pasaulyje stebėjusi auditorija“.

Apžvalgininkas teigia negalintis suprasti, kodėl BBC neabejoja visų tų protestuojančių moterų skaičiumi. Pasak jo, bet kuris žurnalistas žino, kad politinių mitingų organizatoriai paprastai skaičius gerokai pagražina (neretai padaugindami iš 10). Prezidentas D. Trumpas tėra tik vienas iš daugelio, linkusių tai daryti.

Vienintelis tikrai stambaus masto pastarųjų metų sambūris vyko Londone 2002-aisiais. Remiantis patikimais skaičiavimais, jame dalyvavo 404 tūkst. žmonių. Visi kiti dideli protestai savo dalyvių skaičiumi yra gerokai – gal net labai stipriai – menkesni.

Ch. Moore teigimu, teisingiausia minėto šeštadieninio pranešimo antraštė turėjusi būti tokia: „D. Trumpo inauguracijos ceremonijoje ir atitinkamuose protestuose dalyvavo gerokai mažiau žmonių, negu skelbia šių renginių organizatoriai“. Bet BBC taip netiktų.

Iš tikrųjų šiuo pranešimu siekta ne perteikti tiesą, o iššauti paskutinį šūvį D. Trumpo ir tradicinės žiniasklaidos mūšyje, įsitikinęs apžvalgininkas. Kad sustiprintų savo poziciją, BBC dar pasirėmė tokiais žiniasklaidos šaltiniais kaip „The New York Times“, CNN ir ABC, kurie irgi netiki D. Trumpo teiginiais.

BBC skelbia: „Kaip praneša protrumpiškasis „Fox News“, šie teiginiai nekelia jokių abejonių.“ Žinoma, BBC nepaminėjo, kad visi BBC poziciją sustiprinantys pranešime nurodyti žiniasklaidos šaltiniai – stipriai „antitrumpiški“. Ir, be abejo, nepridūrė: „kaip praneša antitrumpiškasis BBC, su moterų protestais susiję teiginiai nekelia jokių abejonių.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt