Pasaulyje

2017.01.23 11:25

D. Trumpas ir B. Netanyahu telefonu aptarė Irano keliamą grėsmę

ELTA2017.01.23 11:25

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu telefoninio pokalbio metu sekmadienį aptarė Irano keliamą grėsmę. Be to, B. Netanyahu sulaukė D. Trumpo kvietimo ateinantį mėnesį apsilankyti Baltuosiuose rūmuose, praneša naujienų agentūra AFP.

Pokalbio metu šalių vadovai „sutarė ir toliau konsultuotis įvairiais regionui aktualiais klausimais, įskaitant ir Irano keliamą grėsmę“, skelbiama Baltųjų rūmų pranešime. Tai rodo, kad naujoji JAV prezidento administracija užims griežtesnę poziciją Irano atžvilgiu.

Pranešime taip pat teigiama, kad D. Trumpas pakvietė B. Netanyahu vasario pradžioje apsilankyti Baltuosiuose rūmuose.

Sekmadienį, likus vos kelioms valandoms iki pokalbio su D. Trumpu, kurį savo išplatintame pranešime Izraelis pavadino „labai šiltu“, Izraelis patvirtino kelių šimtų naujų naujakurių namų statybas Rytų Jeruzalėje. Tačiau plano prisijungti didelę Vakarų Krante įsikūrusią žydų gyvenvietę aptarimas buvo atidėtas iki D. Trumpo ir B. Netanyahu susitikimo akis į akį.

„Ministras pirmininkas išreiškė norą glaudžiai bendradarbiauti su D. Trumpu siekiant sukurti bendrą viziją, kuri regione skatintų taiką ir saugumą“, – skelbiama B. Netanyahu kanceliarijos pranešime.

D. Trumpas žadėjo Izraeliui teikti stiprią paramą. Savo rinkimų kampanijos metu jis taip pat tvirtino ketinąs Jeruzalę pripažinti Izraelio sostine. Tai jis padarytų nepaisydamas ginčijamo šio miesto statuso.

Tačiau po pokalbio išplatintame Baltųjų rūmų pranešime apie D. Trumpo pasiūlymą JAV ambasadą Izraelyje perkelti iš Tel Avivo į Jeruzalę neužsimenama.

Ambasados perkėlimas sulaužytų susitarimą, kurio laikosi didžioji tarptautinės bendruomenės dalis, – Jeruzalės nepripažinti Izraelio sostine.

Pokalbio metu D. Trumpas taip pat pabrėžė tiesioginių dvišalių žydų ir palestiniečių derybų būtinybę.

„Prezidentas pabrėžė, kad dėl taikos Izraelis ir Palestina gali derėtis tik tiesioginiai ir kad siekdamos šio tikslo Jungtinės Valstijos glaudžiai bendradarbiaus su Izraeliu“, – rašoma pranešime.

JAV yra svarbiausia Izraelio sąjungininkė, teikianti daugiau kaip 3 mlrd. JAV dolerių paramos gynybos reikmėms, bet buvusį JAV prezidentą Baracką Obamą suerzino Izraelio vykdoma naujakurių gyvenviečių statyba.

Gruodžio 23 dieną Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos balsavime jis atsisakė vetuoti šių gyvenviečių statybas smerkiančią Tarybos rezoliuciją. D. Trumpas, savo ruožtu, rezoliuciją ragino vetuoti.