Pasaulyje

2017.01.23 08:50

JAV: šventės baigėsi, tvirtinama D. Trumpo komanda

Vos prieš kelias dienas prisiekęs Donaldas Trumpas užsimena sieksiąs ir antrosios kadencijos. Nors iš dabartinės jo vyriausybės patvirtinti tik du nariai. Pirmadienį turėtų būti patvirtintas naujasis Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) vadovas. Palaikymo atrodo sulauks ir kandidatas į valstybės sekretoriaus postą Rexas Tillersonas. Palaikymą jam išreiškė ir vienas įtakingiausių Senato narių, ne kartą Lietuvoje lankęsis ir Kremlių aštriai kritikuojantis  Johnas McCainas.

Prieš savo patarėjų komandos priesaiką D. Trumpas juos įspėjo, kad iššūkių bus daug, juk reikia nuveikti didžius darbus. O tokiems darbams, D. Trumpas sako, neužteks vienos kadencijos. Jis jau užpatentavo ir antrosios kadencijos šūkį – „Išlaikykime Ameriką didinga“ („Keep America Great“).

„Jūs labai svarbūs, nes su jumis ir visais esančiais šiame kambaryje ketiname daryti didžius darbus per ateinančius aštuonerius metus. Taip, aštuonerius metus“, – kalbėjo D. Trumpas.

Tačiau iki antros kadencijos jo laukia ilgi ketveri metai. Kol kas D. Trumpas neturi visos komandos – patvirtinti tik du jo kabineto nariai – gynybos ir nacionalinio saugumo sekretoriai.

Senato užsienio reikalų komitetas pirmadienį turėtų patvirtinti vienos didžiausių naftos kompanijos vadovo R. Tillersono kandidatūrą į valstybės sekretoriaus postą. Tačiau jam dar reikės gauti ir senato daugumos balsus. Pradžioje nerimo kėlė jo verslo ir ne tik ryšiai su Kremliui artimais žmonėmis. Tačiau per klausymus Senate jis pareiškė, kad Rusija kelia grėsmę Amerikai, kad šalys niekada nebus draugės ir kad įsipareigojimai sąjungininkėms yra tvirti. Jam pavyko įtikinti net tokius Kremliaus kritikus, kaip J. McCainą. Nors dar anksčiau paklaustas, ar balsuos už R. Tillersoną, J. McCainas atšovė: „Taip pat įmanomas, kad ir kiaulės gali skraidyti“.

Užtruko ir naujojo Centrinės žvalgybos agentūros vado paskyrimas. Demokratams Senate užkliuvo Mike`o Pompeo neaiškus požiūris į kankinimų uždraudimą ir Guantanamo kalėjimo uždarymą. Jis dar prieš metus yra sakęs, kad Edwardą Snowdeną už slaptų duomenų atskleidimą reikėtų nubausti mirties bausme.

Daugiau apie tai – reportaže.