Naujienų srautas

Pasaulyje2017.01.23 12:18

Kazachstane prasideda Rusijos inicijuojamos derybos dėl taikos Sirijoje

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.01.23 12:18

Kazachstano sostinėje pirmadienį prasideda Rusijos inicijuojamos derybos dėl taikos Sirijoje. Pokalbiais siekiama sutvirtinti čia jau galiojančias trapias paliaubas. Diskusijos rengiamos nepaistant to, kad Jungtinės Tautos panašias derybas rengia kitą mėnesį.

Pokalbius organizuoja Sirijos sąjungininkės – Rusija ir Iranas bei kare opoziciją palaikanti, tačiau pastaruoju metu su Maskva suartėjusi Turkija.  Derybose dalyvaus tiek Sirijos vyriausybės, tiek daugumos opozicijos grupių atstovai. Amerikos naujoji administracija nors ir pakviesta, noro dalyvauti neparodė.

Apžvalgininkai teigia, kad derybos Rusijai – tai dar viena galimybė pademonstruoti savo įtaką regione. Kremliaus bombardavimai, nuo kurių nukentėjo ir tūkstančiai civilių, Sirijos vyriausybei leido perimti strategiškai svarbaus Alepo kontrolę bei taip sustiprinti pozicijas derybose su sukilėliais.

8 val Grinvičo (10 val. Lietuvos) laiku prasidėjusios tiesioginės derybos yra pirmosios nuo 2011 metų, kai ginkluotų sukilėlių grupuotės derasi su prezidento Basharo al Assado režimu.

Derybas pasveikino visos į karą įsitraukusios šalys, tačiau konfliktuojančios pusės į Kazachstaną atvyko turėdamos gana skirtingų idėjų, o pareigūnai abejoja, ar jų atstovams pavyks susėsti už vieno derybų stalo.

Prieš pat prasidedant deryboms opozicijos atstovas Yehya al Aridi naujienų agentūrai AFP sakė, kad opozicija „dalyvausianti derybose, tačiau pirmasis derybų ratas greičiausiai vyks atskiruose kambariuose“.

Kazachstano užsienio reikalų ministro pavaduotojas Romanas Vasilenka žurnalistams pirmadienio rytą sakė, kad dėl derybų formato vis dar tebebuvo diskutuojama.

Sukilėlių grupuotės nurodė, kad susitikime bus koncentruojamasi į paramą trapioms visoje šalyje galiojančioms paliauboms, kurios buvo pasiektos praėjusį mėnesį tarpininkaujant opozicijos sąjungininkei Turkijai ir režimo rėmėjai Rusijai.

Tačiau B. al Assadas reikalauja, kad sukilėliai sudėtų ginklus mainais į amnestijos susitarimą, ir paragino siekti „išsamaus“ politinio sprendimo konfliktui, kuris pareikalavo per 310 000 gyvybių ir privertė iš šalies pasitraukti daugiau kaip pusę gyventojų.

Turkijos, Rusijos ir Irano organizuojamos derybos vyksta režimo pajėgoms prieš mėnesį atsikovojus sukilėlių kontroliuotas Alepo miesto teritorijas ir pasiekus didžiausią savo pergalę nuo karo pradžios 2011-aisiais.

Opozicijos vyriausiasis derybininkas Mohammadas Alloushas į Astaną atvyko sekmadienį. Jį atlydėjo per 10 sukilėlių atstovų, pranešė AFP korespondentas.

„Tai nėra Ženevos proceso pakaitalas“, – AFP sakė sukilėlių derybininkas Faresas Buyushas, kalbėdamas apie Jungtinių Tautų kitą mėnesį rengiamas politines derybas.

Delegacijos atstovas Osama Abu Zeidas sakė, kad sukilėliams rūpi „daugiau, ne vien paliaubos“.

„Problema yra suderinti stebėsenos, tyrimų ir atskaitingumo mechanizmus, – sakė jis AFP. – Norime šių mechanizmų, kad tai nebesikartotų vėl ir vėl.“

Ankstesnės pastangos užtikrinti ilgalaikes paliaubas Sirijoje nuolat žlugdavo, o abi pusės kaltindavo viena kitą pažeidimais.

„Bendras pagrindas“

10 narių Sirijos vyriausybės delegacija, vadovaujama JT ambasadoriaus Basharo al Jaafari taip pat į Astaną atvyko sekmadienį, pranešė Sirijos valstybinė televizija.

Valstybinė Sirijos žiniasklaida pranešė, kad režimo atstovai pirmadienį prieš derybas susitiko su Irano delegacija bei JT taikos pasiuntiniu Sirijoje Staffanu de Mistura bei aptarė savo pozicijas.

Iš pradžių B. al Jaafari atmetė bet kokią galimybę, kad bus surengtas valstybinio lygio susitikimas su sukilėlių rėmėja Turkija.

Tačiau valstybinė televizija vėliau informavo, kad režimas, jo žodžiais, „dalyvaus bet kokiame susitikime dėl nacionalinio Sirijos susitaikymo“.

Režimas tarp savo tikslų nurodo norįs pasiekti „bendrą pagrindą“ su kitais dalyviais, B. al Jaafari citavo valstybinė Sirijos naujienų agentūra SANA.

Režimas taip pat sieks „sustiprinti karo veiksmų nutraukimą“ ir atskirti sukilėlius nuo „Islamo valstybės“ grupuotės ir buvusio„al Qaeda“ padalinio „Fateh al Sham Front“, anksčiau vadinto „al Nusra Front“.

Abiem pusėms sekmadienį išvykus į Astaną, per tris režimo surengtus aviacijos smūgius sukilėlių kontroliuojamose teritorijose centrinėje Sirijos Homso provincijoje žuvo devyni civiliai, pranešė padėtį šalyje stebinti organizacija.

„Jokio kelio sutrumpinimo“

Derybos vyksta prabangiame Astanos viešbutyje „Rixos President Hotel“. Jo darbuotojai sekmadienį konferencijų salėje po mėlynais stendais, ant kurių užrašyta saitažymė #AstanaProcess, pastatė vieną didžiulį stalą.

Nors Rusija ir Turkija per beveik šešerius metus besitęsusį konfliktą palaikė priešingas puses, jos pastarosiomis savaitėmis dirbo ranka rankon, kad užbaigtų šį brutalų karą.

Astanos derybos bus didžiulis šios naujos partnerystės išbandymas.

Rusijos ir Turkijos pajėgos praėjusią savaitę pirmą kartą kartu bombardavo IS taikinius Sirijoje. Abiejų šalių suartėjimas užpildė tuštumą, atsiradusią pastaraisiais mėnesiais nuo konflikto atsitolus JAV.

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija taip pat buvo pakviesta į derybas, bet savo delegacijos neatsiuntė.

Visgi Vašingtonui atstovaus jo ambasadorius Kazachstane, informavo Valstybės departamentas. Europos diplomatinis šaltinis sakė, kad Prancūzijai ir Didžiajai Britanijai taip pat atstovaus ambasadoriai.

Pasak ekspertų, jei Astanoje bus pasiektas proveržis, prie kitą mėnesį Ženevoje vyksiančių derybų gali prisijungti kai kurie ginkluotos opozicijos atstovai.

„Beveik šešeri metai karo rodo, kad jį užbaigiant neįmanomas joks kelio sutrumpinimas“, – AFP sakė vienas diplomatas iš Vakarų.

„Tikri pokyčiai Sirijoje pirmiausia reiškia šalyje, kad šalyje siekiama kurti pasitikėjimą. To reikalauja opozicija ir tai nėra labai didelis prašymas“, – pridūrė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi