Pasaulyje

2017.01.20 21:45

JAV prezidentu prisaikdintas D. Trumpas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt, BNS2017.01.20 21:45

Donaldas Trumpas penktadienį buvo prisaikdintas 45-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu ant Kapitolijaus laiptų Vašingtone, stebint šimtams tūkstančių entuziastingų jo šalininkų, per ceremonją, laikomą istoriniu valdžios perdavimu.

70-metis respublikonas padėjo ranką ant dviejų Biblijų – saviškės ir priklausiusios prezidento Abrahamo Lincolno – ir ištarė iškilmingą priesaiką, pradėdamas naują politinę erą, sutinkamą tiek su džiaugsmu, tiek su nerimu.

„Aš, Donaldas Johnas Trumpas, iškimingai prisiekiu, kad ištikimai vykdysiu Jungtinių Valstijų pareigas ir kaip galėdamas išlaikysiu, saugosiu ir ginsiu Jungtinių Valstijų Konstituciją. Tepadeda man Dievas“, – ištarė jis ir kelis kartus iškėlė aukštyn kumštį.

Karingo būdo milijardierius verslininkas ir televizijos žvaigždė lapkritį laimėjo prezidento rinkimus nugalėjęs varžovę demokratę Hillary Clinton. Šiandien jis stojo prie dėl jo pergalės smarkiai susiskaldžiusios šalies vairo.

Politikos naujokas D. Trumpas ir respublikonų valdomas Kongresas jau kreipia šalį nauja, konservatyvia linkme. Jie taip pat žada pakeisti daug dalykų, priimtų 44-ojo JAV prezidento Baracko Obamos valdymo metu.

Inauguracijos kalba

Po priesaikos D. Trumpas savo inauguracijos kalboje šimtams tūkstančių Vašingtone prie Kapitolijaus susirinkusių žmonių pareiškė: „Tai jūsų momentas. Jis priklauso jums.“

D. Trumpas išdėstė savo viziją, kokiu keliu jo šalis turės eiti artimiausius ketverius metus, pabrėždamas savo rinkimų kampanijos pažadą „padaryti Ameriką vėl didžią“.

Pirmiausiai jis pareiškė, kad „mes kartu brėšime Amerikos ir pasaulio kursą daug, daug metų“.

Pasak D.Trumpo, amerikiečiai „suvienijo didžias nacionalines pastangas, kad statytų mūsų šalį ir atkurtų jos pažadą visiems žmonėms“.

Naujasis lyderis sakė, kad jo pažadėti pokyčiai prasideda „štai čia, dabar pat“.

D. Trumpas pabrėžė, kad nesvarbu, kuri partija kontroliuoja vyriausybę ir kad svarbiausia, „ar mūsų vyriausybė yra kontroliuojama žmonių“.

Jis pažadėjo, kad apleisti šalies vyrai ir moterys „nebebus užmiršti“.

Prezidentas padėkojo „dešimtims milijonų“ amerikiečių, prisidėjusių prie jį į valdžią iškėlusio istorinio judėjimo, „kokio pasaulis dar niekada nėra matęs“.

D. Trumpas pabrėžė, jog Jungtinės Valstijos egzistuoja, kad tarnautų savo piliečiams.

Pasak jo, amerikiečiai nori puikių mokyklų, saugių gyvenamųjų rajonų ir gerų darbo vietų.

Bet jis perspėjo, kad daugelio žmonių tikrovė kitokia: nutriušusios gamyklos, netikusi švietimo sistema, nusikaltimai, gaujos ir narkotikai.

D. Trumpas pareiškė, kad šios „pjautynės baigiasi čia ir dabar“.

Naujasis JAV prezidentas sakė, kad valdys šalį taip, kad Amerika visada būtų pirmoje vietoje.

Pasak D. Trumpo, „nuo šios dienos mūsų ranką valdys nauja vizija“ ir kad „nuo šios dienos tik Amerika bus pirmoje vietoje“.

Prezidentas sakė, kad kiekvienas jo sprendimas įvairiais klausimais – nuo prekybos iki mokesčių, imigracijos ir užsienio reikalų – bus priimtas Amerikos darbininkų ir šeimų naudai.

„Privalome apsaugoti savo sienas nuo kitų šalių niokojimo“, atimančių iš amerikiečių darbo vietas, sakė jis.

Pasak D. Trumpo, jam valdant, Amerika „pradės nugalėti kaip niekada anksčiau“.

Per savo pirmąją kalbą prezidentas D. Trumpas pakartojo savo tamsią viziją ir išvardijo šalių, JAV priešių, sąrašą, kurį minėjo ir per savo kampaniją.

D. Trumpas uždarytus fabrikus pavadino „antkapiais“, kurių pilna šalyje, ir sakė, kad federalinė vyriausybė išleido milijardus, gindama „kitų šalių sienas ir atsisakydama ginti savąsias“.

Respublikonas pareiškė, kad JAV „susidurs su sunkumais, bet darbą atliks“.

Pasak prezidento, jo pasakyta priesaika buvo „ištikimybės priesaika visiems amerikiečiams“. Be to, jis pabrėžė, kad jo šaliai lemta turėti „vieną didingą likimą“.

D. Trumpui pradėjus kalbą, Vašingtone pradėjo lyti.

Naujasis lyderis taip pat padėkojo visiems ceremoniją stebėjusiems buvusiems prezidentams, tarp jų ir jo kampanijos priešininkams B. Obamai ir Billui Clintonui.

Prezidentas D. Trumpas savo pergalę pavadino darbininkų pergale.

Savo inauguracijos kalboje jis sakė: „Šiandien valdžią perduodame ne iš vienos administracijos kitai, o perduodame valdžią iš Vašingtono ir atiduodame ją jums, žmonėms.“

Pasak D. Trumpo, per ilgai ir per mažai žmonės turėjo valdžios, ir žmonės sumokėjo už tai didelę kainą.

Jis sakė: „Vašingtonas klestėjo, bet su žmonėmis nebuvo dalijamasi tais turtais. Politikai klestėjo, bet darbo vietos buvo naikinamos, o fabrikai uždarinėjami.“

D. Trumpas pareiškė: „Tai pasikeis čia ir dabar.“

Jis taip pat padėkojo buvusiam prezidentui Barackui Obamai ir pirmajai poniai Michelle Obamai už jų „kilnią“ paramą jam perimant valdžią.

„Kartu mes vėl padarysime Ameriką stiprią. Vėl padarysime Ameriką turtingą. Vėl padarysime Ameriką išdidžią. Vėl padarysime Ameriką saugią. Ir, taip, mes vėl padarysime Ameriką didžią“, – pareiškė jis baigdamas kalbą.

„Ačiū. Dieve, sergėk jus ir, Dieve, sergėk Ameriką!“

Neįprastas kuklumas

Ruošiantis naujojo šalies prezidento D. Trumpo inauguracijai žurnalistai atkreipia dėmesį, kad Baracko Obamos metais inauguracijos renginiai tęsėsi penkias dienas, D. Trumpo atveju jie truks tris dienas. Išrinktojo prezidento komanda sako, kad kuklesni renginiai simbolizuoja D. Trumpo nusiteikimą griebtis darbų. Kaip bus iš tikrųjų?

D. Trumpo politinės karjeros pradžią sekantys žurnalistai pastebi, kad istorijoje įsimins ir vienas trumpiausių – pusantros valandos truksiantis D. Trumpo paradas. Jis taip pat ypatingas, nes pirmą kartą parado nekomentuos legendinis amerikiečių pranešėjas Charlie Brotmanas. 89 metų pranešėjas nuo 1957-ųjų komentavo 15 paradų, skelbė dešimties prezidentų vardus. Bet savo pavardės D. Trumpas jam tarti neleido. Elektroniniu laišku pranešė, kad Ch. Brotmano paslaugų nereikės. Toks akibrokštas – dar vienas akmenėlis nemėgstantiems D. Trumpo. Jie per inauguracijos renginius žada pasirodyti kaip niekad aiškiai. Protestų leidimai išduoti keliolikai įvairių grupių. Didžiausia akcija numatoma kitą dieną po priesaikos, kai vyks vadinamasis moterų žygis.

Kokių politinių ir ekonominių vėjų tikėtis?

Politologas Linas Kojala pažymi, kad į valdžią ateina prezidentas, neturintis jokios politinės patirties. Tai rinkimų kampanijoje D. Trumpas išnaudojo kaip didžiulį privalumą, bet tai, anot politologo, neabejotinai kuria ir tam tikrą nerimo, neapibrėžtumo atmosferą.

D. Trumpo komanda kol kas formuojama lėtai. Paskirti tik 30 iš 700 svarbių pareigūnų. Iš viso jam teks tiesiogiai ar pusiau tiesiogiai paskirti apie 4000 pareigūnų. Anot L. Kojalos, tai gali užsitęsti ir iki pavasario. Tiesa, pirminiai kandidatai į svarbius postus jau žinomi, taigi tai, politologo teigimu, jau leidžia matyti tam tikrą politikos kryptį.

Politologai atkreipia dėmesį, kad pradinė D. Trumpo komanda – „seno sukirpimo“ aukšto rango kariškiai ir verslininkai, dalis jų prijaučia nacionalistinėms pažiūroms.

Kalbėdamas apie galimą naujojo prezidento ekonominę politiką, „Swedbank“ vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis pažymi, kad išrinkus D. Trumpą finansų rinkos sureagavo teigiamai. Tai, anot N. Mačiulio, rodo, kad didelė dalis verslininkų, investuotojų tiki, jog naujasis šalies vadovas įgyvendins savo geruosius pažadus. Tiesa, anot ekonomisto, yra užuominų, kad D. Trumpas gali elgtis ir labai destruktyviai ir imtis neproduktyvios protekcionistinės politikos.  

„Štai savo „Twitter“ paskyroje jis ima šantažuoti ir grasinti atskiroms įmonėms, kurios planuoja investuoti Meksikoje, o ne Jungtinėse Amerikos Valstijose“, – pastebi ekonomistas.

Ekonomistas priminė ir D. Trumpo pažadą pirmąją dieną Baltuosiuose rūmuose pripažinti, kad Kinija manipuliuoja savo valiuta, o tai leistų JAV taikyti didelius importo tarifus Kinijai. Toks žingsnis, anot N. Mačiulio, būtų labai pavojingas.

„Tai jau būtų pradžia prekybiniams karams, kurie galėtų išsivynioti ir į daug blogesnius scenarijus, dar didesnę karinę įtampą Pietų Kinijos jūroje“, – sako N. Mačiulis.

Daugiau apie permainas, laukiančias po D. Trumpo inauguracijos  – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.