Pasaulyje

2017.01.20 14:33

JK iždo sekretorius: „Brexit“ gali „užtrukti ne vienerius metus“

ELTA2017.01.20 14:33

Jungtinės Karalystės (JK) iždo sekretorius Philipas Hammondas perspėja, kad šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) procesas gali užtrukti ilgiau nei dvejus metus, informuoja BBC.

Pasak F. Hammondo, JK pasitraukimas – tai ne tik derybos dėl laisvosios prekybos sutarties, bet ir dėl migracijos politikos bei laikinų susitarimų.

Pereinamasis laikotarpis apims daugelį sferų, ir tai gali užtrukti daugelį metų, sakė F. Hammondas.

JK vyriausybė 50-uoju straipsniu, reikalingu pradėti išstojimo procedūrą, ketina pasinaudoti iki kovo 31 dienos. Nuo tada ji oficialiai turės dvejus metus užbaigti procesą.

Kalbėdamas Davose vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume F. Hammondas pareiškė, kad vyriausybė deda pastangas įvykdyti savo įsipareigojimą iki numatyto termino, pridurdamas, kad iki 2019 m. kovo jis tikisi, kad bus susitarta bent jau „bendresniais egzistuosiančios valstybės principais“.

Tačiau jis perspėjo, kad sukurti „naują svarbią infrastruktūrą“, siekiant išspręsti tokius galimai iškilsiančius klausimus, kaip britų sienos ir muitinė, „neįmanoma per kelis mėnesius“, ir būtent todėl tarpinis susitarimas būtų toks svarbus.

„Visiems šiems klausimams, su kuriais susiduriame dabar ir kuriuos norėsime išspręsti glaudžiai bendradarbiaudami su ES, gali prireikti nemažai metų“, – sakė F. Hammondas. Jis pripažino, kad verslovėms aiškumas šiais klausimais yra itin svarbus.

F. Hamonmdas pakartojo ir britų premjerės Theresos May pažadą, nuskambėjusį ketvirtadienį Davose, – kad Jungtinė Karalystė užims „pasaulinio lyderio poziciją kaip stipriausia ir galingiausia verslo, laisvos rinkos ir laisvos prekybos propaguotoja visame pasaulyje“, neatsižvelgiant į santykius, kuriuos ji galiausiai išsiderės su ES.

F. Hammondas taip pat pakartojo savo grasinimą, kuris nuskambėjo interviu Vokietijos laikraščiui „Welt am Sonntag“ praėjusį savaitgalį, esą JK gali pakeisti savo „ekonominį modelį“, jeigu ji bus užblokuota nuo bendrosios rinkos po „Brexit“.

„Mūsų, kaip išrinktos vyriausybės, svarbiausia pareiga yra apginti mūsų žmonių gyvenimo lygį, o tai reiškia mūsų ekonomikos konkurencingumą“, – sakė F. Hammondas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt