Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Oficialiai patvirtinta vieno iš Bostono teroristų žūtis (atnaujinta)

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2015.09.08 13:45

Jungtinių Valstijų pareigūnai sugavo vieną Bostono maratono sprogdintoją. Jis nuo sužeidimų mirė ligoninėje. Antrasis įtariamasis dar slapstosi. Policija pasiekė proveržį tyrime, paskelbusi visuomenei įtariamųjų nuotraukas.

Jungtinių Valstijų pareigūnai sugavo vieną Bostono maratono sprogdintoją. Jis nuo sužeidimų mirė ligoninėje. Antrasis įtariamasis dar slapstosi. Policija pasiekė proveržį tyrime, paskelbusi visuomenei įtariamųjų nuotraukas.

Viskas prasidėjo nuo apiplėšimo degalinėje, kur tuoj pat prisistatė pareigūnai. Netrukus vienas jų buvo nukautas. Susišaudymas įvyko Masačusetso technologijų institute – viename geriausių pasaulio universitetų.

Apie sujudimą žiniasklaida ėmė trimituoti praėjus kelioms valandoms, kai tyrimui vadovaujantis Federalinis Tyrimų Biuras (FTB) paskelbė įtariamųjų nuotraukas ir vaizdo medžiagą, kur jie elgiasi kitaip, nei aplinkiniai, tarsi ramiai lauktų sprogimų. FTB kreipėsi į visuomenę prašydama būti pareigūnų „akimis ir ausimis“.

„Manome, kad jie ginkluoti ir labai pavojingi. Niekam, išskyrus pareigūnus, nevalia prie jų artintis. Įtariamasis numeris vienas ir įtariamasis numeris du atrodo susiję. Pirmasis dėvi tamsią kepuraitę, antrasis – baltą. Pastarasis prieš sprogimą padėjo krepšį prie „Forumo“ restorano“, – pranešė FTB atstovas Richardas DesLauriersas.

Masačusetso policija įtariamuosius, pagrobusius automobilį, vaikėsi iki Votertauno – Bostono priemiesčio. Ten šimtai pareigūnų naktį surengė tikrą pirtį: liudininkai kalba apie daugybę šūvių, net sprogdinimų – esą į pareigūnus mėtytos granatos. Vienas įtariamasis, kuris nuotraukoje dėvi juodą kepuraitę, jau nukautas – nuo sužeidimų mirė ligoninėje, ten buvo nugabentas po sulaikymo. Kitas slapstosi netoliese.

Gyventojai įspėti likti namie ir laikytis atokiai.

Tuo metu miesto gyventojus dar slegia stiprus skausmas po maratono sprogdinimų, nusinešusių tris gyvybes, ir sužeidusių per 170 žmonių.

„Jei jie bandė mus įbauginti ir priversti atsisakyti amerikiečiams svarbių vertybių, kurios daro mus amerikiečiais, na, dabar jiems turėtų būti aišku – jie pasirinko ne tą miestą. Bostone nepavyks“, – tvirtino JAV prezidentas Barackas Obama.

Didelė dalis sužeistųjų jau paleisti iš ligoninės, 14 labiausiai nukentėjusių ir toliau gydomi.

Identifikuotas antras Bostono išpuolių įtariamasis

Keli šaltiniai informavo CNN, kad vienas iš asmenų, įtariamų įvykdžius teroro aktą per Bostono maratoną, žuvęs per susišaudymą su policija buvo 26-erių Tamerlanas Carnajevas. Kitas įtariamasis – 19-os Džocharas A. Carnajevas – vis dar ieškomas.

Po naktį į penktadienį įvykusių įvykių – susišaudymo ir pabėgėlių vijimosi automobiliais, per kuriuos žuvo vienas iš įtariamųjų T. Carnajevas ir policijos pareigūnas, aptvertos tankiai gyvenamos Bostono metro teritorijos. Policija nurodė Bostono Votertauno priemiestyje esantiems biurams užsidaryti, o netoliese esančių rajonų gyventojams likti namuose ir niekam neatidaryti durų, išskyrus pareigūnus.

Bostono vietos valdžia taip pat davė tokius pačius nurodymus. Uždarytos miesto metro, autobusų ir „Amtrak“ traukinių sistemos, atšauktos taksi paslaugos.

Federalinis tyrimų biuras (FTB) paviešino nuotraukas, kuriose matyti abu įtariamieji, einantys netoli pirmadienį vykusio Bostono maratono finišo linijos.

Policija teigė, kad „įtariamasis nr.1“, kuris nuotraukoje užfiksuotas su juoda kepuraite, žuvo penktadienio rytą, o „įtariamojo nr.2“ su balta kepuraite, kuris buvo įvardintas kaip Dž. Carnajevas, vis dar ieškoma.

Remiantis pranešimais, žuvęs įtariamasis yra bėglio vyresnysis brolis. Broliai Carnajevai yra kilę iš Čečėnijos. Prieš maždaug dešimt metų jie persikėlė gyventi į JAV.  

Bostono išpuolių įtariamųjų tėvas: mano sūnus yra sumanus jaunuolis

Brolių, įtariamų įvykdžius teroro aktą per Bostono maratoną, tėvas teigė, kad besislapstantis jo sūnus Džocharas Carnajevas yra sumanus jaunuolis ir uolus studentas, skelbia AP.

Anzoras Carnajevas penktadienį telefonu kalbėjo su „Associated Press“ iš Rusijos Machačkalos miesto po to, kai policija pranešė, kad vienas jo sūnų 26-erių Tamerlanas Carnajevas žuvo per susišaudymą su policija penktadienio rytą, o Dž. Carnajevas intensyviai ieškomas.

„Mano sūnus yra tikras angelas, – sakė A. Carnajevas. – Džocharas yra antrakursis medicinos mokslų studentas JAV. Jis toks protingas berniukas. Mes laukėme jo grįžtant atostogų.“

Vienas iš Bostono išpuolių įtariamųjų lankėsi Turkijoje

Turkijos vidaus reikalų ministras Muammeras Guleras teigė, kad vienas iš išpuolių per Bostono maratoną įtariamųjų prieš dešimt metų dešimt dienų praleido Turkijoje, tačiau daugiau jokių ryšių su šalimi neturėjo, praneša AP.

M. Guleras teigė penktadienį, kad Tamerlanas Carnajevas į Turkiją atvyko su Kirgizijos pasu kartu su dar trimis žmonėmis 2003 metų liepą. Ministro teigimu, jie atvyko į Stambulą liepos 9 dieną, o po dešimties dienų šalį paliko išskrisdami iš Ankaros. M. Guleras sakė, kad Turkija JAV Federalinio tyrimų biuro pareigūnams suteikė visą turimą informaciją apie įtariamuosius.

26-erių T. Carnajevas penktadienio rytą žuvo per susišaudymą su policija Bostono priemiestyje, o jo broliui Džocharui Carnajevui pavyko pasprukti. Šiuo metu policija vykdo intensyvią jo paiešką. Policija nurodė Bostone ir Votertauno priemiestyje esantiems biurams užsidaryti, o netoliese esančių rajonų gyventojams likti namuose ir niekam neatidaryti durų, išskyrus pareigūnus.

  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt