Pasaulyje

2017.01.19 20:55

FM radijo atsisakančios Norvegijos skaitmeninio radijo tinkle – pirmieji sutrikimai

BNS2017.01.19 20:55

Praėjus vos savaitei po to, kai Norvegija pirmoji pasaulyje pradėjo įgyvendinti prieštaringai vertinamą sprendimą atsisakyti FM radijo tinklo, jį pakeisiančiame skaitmeninio radijo tinkle jau įvyko sutrikimų.

Trečiadienio naktį dėl dviejų atskirų ir tuo pat metu įvykusių kabelio gedimų, kuriuos lėmė žmogiškoji klaida, kai kuriose šalies dalyse, įskaitant netoli sostinės esančius rajonus, nutrūko skaitmeninis audiotransliavimas, pranešė už transliavimą atsakinga viešoji įstaiga „ Norkring“.

Po maždaug trijų valandų ryšys buvo atkurtas, tačiau šis incidentas neliko nepastebėtas, juolab kad dauguma norvegų mano, kad atsisakyti FT tinklo ir pereiti prie skaitmeninio audiotransliavimo yra per anksti.

Norvegija sausio 11-ąją pirmoji pasaulyje pradėjo įgyvendinti sprendimą laipsniškai atsisakyti FM radijo tinklo ir jį pakeisti skaitmeninio radijo tinklu.

Skaitmeninio audiotransliavimo šalininkai pabrėžia, kad jis užtikrins geresnę garso kokybę ir leis sukurti daugiau kanalų, o jo kaštai sudarys vos aštuntadalį FM radijo, kuris pirmą kartą buvo paleistas Jungtinėse Valstijose 1945 metais, kaštų.

Tačiau daugelis mano, kad toks pokytis Norvegijoje yra skubotas. Pavyzdžiui, dienraščio „Dagbladet“ gruodį atlikta apklausa parodė, kad perėjimui prie skaitmeninio audiotransliavimo nepritaria 66 proc. norvegų. O tokį sprendimą palaiko tik 17 proc. šalies gyventojų.

Bent vieną skaitmeninio radijo imtuvą šiuo metu turi maždaug trys ketvirtadaliai Norvegijos gyventojų.

Tačiau toks imtuvas įdiegtas tik maždaug trečdalyje automobilių, todėl sprendimas pereiti prie skaitmeninio audiotransliavimo piktina vairuotojus.

Jiems teks pirkti specialų adapterį, kuris šiuo metu kainuoja 110–220 eurų, arba pirkti naują radijo grotuvą.

Perėjimas prie skaitmeninio audiotransliavimo pradėtas Nordlande, šiaurinėje šalies dalyje. Vėliau šiais metais prie sistemos pereis ir kiti šalies regionai.

Manoma, kad Norvegijos pavyzdžiu per kelerius ateinančius metus paseks kitos šalys, įskaitant Šveicariją, Didžiąją Britaniją ir Daniją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt