Pasaulyje

2017.01.19 15:21

IS prarado pozicijas Rytų Mosule

Irako kariuomenė skelbia galutinai išvadavusi iš „Islamo valstybės“ grupuotės rytinį Mosulą ir ruošiasi kovoms miesto vakarinėje dalyje. Tačiau silpstanti Tigro upės pakrantėse „Islamo valstybės“ grupuotė perėjo į puolimą prieš Basharo Al-Assado kontroliuojamą anklavą prie Eufrato.

Tiltai per Tigro upę ir jo smulkesnius kanalus Mosule subombarduoti arba pačios „Islamo valstybės“ grupuotės, arba Jungtinių Valstijų antskrydžių, kad islamistai, dar vis tvirtai laikantys Vakarinę miesto dalį, neatskubėtų padėti savo kovotojams Rytuose. Čia jų beveik nebelikę.

Kairysis Tigro krantas – Rytų Mosulas – nuo trečiadienio jau visiškai Irako pajėgų rankose, praėjus trims mėnesiams nuo tada, kai prasidėjo miesto išlaisvinimo operacija – didžiausia per kelerių metų Irako istoriją, įtraukusi dešimtis tūkstančių karių.

Tiesa, kai kuriuose Rytų rajonuose pavienės kovos dar tęsiasi, o su jomis – ir nesibaigianti civilių kelionė iš vieno rajono į kitą, stengiantis rasti bent laikiną ramybę nuo šūvių. Būtent civilių likimas mieste, anot Irako pajėgų, labiausiai ir apsunkino puolimą prieš „Islamo valstybę“, spalio 17-ąją prasidėjusį nuo mažiausiai gyvenamų miesto rajonų, tačiau vėliau susidūrusį su didesniu, nei tikėtasi, islamistų pasipriešinimu. Jį palaužti pavyko padedant Jungtinių Valstijų vadovaujamoms koalicijoms.

Dabar laukia vakarinė miesto dalis anapus Tigro upės – mažesnė, tačiau nepravažiuojama daugeliui karinės technikos. Pergalė anapus upės veikiausiai reikštų kalifato pabaigos pradžią Irako teritorijoje, tačiau islamistai išlieka aktyvūs anapus valstybės sienos, Sirijoje, kur praėjusį mėnesį iš Rusijos ir B. al-Assado pajėgų jiems pavyko atsiimti istorinį Palmyros miestą.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pastarosiomis dienomis „Islamo valstybės“ grupuotė pradėjo galingiausią puolimą per metus prieš Deir al-Zoro gyvenvietę – Sirijos vyriausybės kontroliuojamą anklavą islamistų užimtuose Sirijos rytuose.

Jungtinių Valstijų remiamų kurdų ir arabų pajėgų bei Turkijos remiamų sirų kovotojų išstumti iš šiaurinės šalies dalies, islamistai išlieka įsitvirtinę Eufrato upės baseine ir Rytuose esančioje dykumoje.

Rusija skelbia kartu su Turkijos oro pajėgomis pirmą kartą kartu bombardavusi islamistus Alepo apylinkėse, Turkijos prezidentui siekiant, kad al-Babo miestą iš sukilėlių perimtų Turkijos remiami sukilėliai, o ne kurdų pajėgos.