Pasaulyje

2017.01.17 15:11

Teismas: Rusijos įstatymas dėl įvaikinimo yra diskriminuojantis

BNS 2017.01.17 15:11

Europos Žmogaus Teisių Teismas antradienį nusprendė, kad Rusijos vykdoma politika neleisti amerikiečiams įsivaikinti našlaičiais tapusių rusų vaikų vien dėl jų tautybės yra diskriminacinė.

Teismas nurodė Maskvai apmokėti nuostolius, kuriuos patyrė ieškinį teismui pateikę 45 amerikiečiai, 2010–2012 metais norėję įsivaikinti 27 rusų tautybės vaikus.

Dauguma tų vaikų turėjo rimtų sveikatos problemų, įskaitant Downo (Dauno) sindromą ar vystymosi sutrikimus. Be to, jiems reikėjo specializuotos medikų pagalbos.

Rusija 2013 metų sausį nutraukė šias įvaikinimo procedūras ir išleido įstatymą, kuriuo amerikiečiams buvo uždrausta įsivaikinti našlaičius rusų vaikus.

Šiuo įstatymu siekta atsakyti į JAV paskelbtas sankcijas prieš rusų pareigūnus, laikomus atsakingais už rusų teisininko Sergejaus Magnitskio mirtį kalėjime 2009 metais. S. Magnitskiui baudžiamoji byla buvo sukurpta keršijant už parodymus, jog teisėsaugos institucijų darbuotojai galėjo būti susiję su jo paviešinta lėšų grobstymo schema.

Maskva savo ruožtu teigė, kad taip norima apsaugoti vaikų gerovę, nes anksčiau rusų žiniasklaida buvo paskelbusi pranešimų apie blogą elgesį su įvaikintais rusais amerikiečių šeimose. Tuo pačiu norėta paskatinti Rusijoje gyvenančias šeimas priglausti daugiau našlaičių.

Tačiau vienbalsiai priimtame sprendime Strasbūre įsikūrusio EŽTT teisėjai sakė, kad Rusija pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas, susijusias su diskriminacija ir pagarba šeimos gyvenimui.

Teismas nurodė Maskvai sumokėti 3 000 eurų kompensaciją byloje dalyvavusioms amerikiečių poroms ir atskiriems asmenims.

Teismo sprendime sakoma, kad draudimas buvo neproporcingas vyriausybės deklaruotiems tikslams, „turint galvoje, kad jis buvo taikomas atgaline data, chaotiškai ir nepaisant proceso statuso ar individualių aplinkybių“.

EŽTT pažymėjo, kad 2012 metais abi šalys susitarė dėl garantijų, jog nebus leidžiama netinkamai elgtis su vaikais, taip pat nustatoma, kad tarptautinis įvaikinimas bus galimas tik tais atvejai, kai nebus įmanoma atiduoti vaiko rusų šeimai.

Vis dėlto teisėjai atmetė ieškovų tvirtinimą, kad minėtas įstatymas lėmė netinkamą elgesį su vaikais, ir nurodė, kad jie visgi gavo reikalingą medikų pagalbą Rusijoje.