Pasaulyje

2017.01.17 15:30

Th. May apibrėš JK ateitį pasaulinėje politikoje išstojus iš ES

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May antradienį turėtų oficialiai paskelbti apie šalies išstojimą iš Europos Sąjungos ir apibrėžti šalies ateitį pasaulinėje politikoje. Kalboje ji turėtų išskirti 12 pagrindinių tikslų derantis dėl išstojimo. Laukiama, kad kalboje politikė užsimins, jog Britanija nesieks likti ir bendroje Europos rinkoje.

Pirmadienį paskelbtas Didžiosios Britanijos premjerės Th. May kalbos juodraštis atskleidžia vyriausybės planus dėl šalies ateities Europoje bei pasaulyje. Kaip ir tikėtasi, didžiausias dėmesys jame skiriamas sienų kontrolės susigrąžinimui, imigracijos mažinimui bei Jungtinės Karalystės pasitraukimui iš Europos Teisingumo Teismo jurisdikcijos. Th. May šiais klausimais žada laikytis griežtos pozicijos, todėl beveik neabejojama, kad šalis taip pat turės pasitraukti iš bendrosios Europos rinkos.

Britanija žada išsiderėti lygiavertę partnerystę ir nesitenkinti tokių šalių kaip Norvegija ir Šveicarija modeliu. Pasitraukimas iš bendrosios rinkos taip pat reikš laisvosios darbo jėgos judėjimo pabaigą, tačiau vyriausybė žada užtikrinti šalyje gyvenančių Europiečių teisę pasilikti Britanijoje.

Reuters/Scanpix nuotr.

Th. May derybose su Briuseliu teigia būsianti užtikrinta ir atstovauti tvirtesnei, teisingesnei ir globalesnei Britanijai. Jos pozicija suerzino kritikus, tarp jų Škotijos parlamento lyderę Nicolą Sturgeon, kuri norėtų likti bendrojoje rinkoje.

Škotai ir vėl pagrasino referendumu dėl regiono nepriklausomybės. Th. May taip pat sukritikuota dėl aiškaus plano stokos. Kol kas ji nekalba, kiek laiko tiksliai užtruks atsiskyrimas nuo Europos Bendrijos ir kaip jis atrodys praktikoje.

Ekonomistai baiminasi, kad svaro kursas po Th. May kalbos vėl kris. Anot jų, Britanija bus mažiau patraukli tarptautiniams investuotojams, jei šalis praras prieigą prie bendrosios rinkos.