Pasaulyje

2017.01.16 14:00

Baltuosius rūmus paliekantis B. Obama paskutiniame interviu daugiausia dėmesio skyrė D. Trumpui ir Izraeliui

BNS 2017.01.16 14:00

Izraelio vykdoma nausėdijų plėtra tapo tokio masto, kad užkerta kelią įkurti „efektyvią, vientisą Palestinos valstybę“, pareiškė Barackas Obama sekmadienį savo paskutiniame interviu JAV prezidento poste.

Interviu televizijos CBS laidai „60 Minutes“ B. Obama taip pat atmetė prielaidą, kad Jungtinių Valstijų ir Izraelio santykiuose įvyko „didelis trūkis“, Vašingtonui susilaikius per balsavimą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje dėl žydų nausėdijų plėtrą smerkiančios rezoliucijos.

„Dėl mūsų investicijų tame regione ir dėl to, kad mums taip smarkiai rūpi Izraelis, manau, kad (JAV) yra teisėtai suinteresuotos pasakyti draugui: „Tai yra problema“, – sakė B. Obama.

„Tai turės ilgalaikių pasekmių taikai bei saugumui regione ir Jungtinėms Valstijoms“, – pridūrė prezidentas.

Maždaug valandą trukusio interviu metu B. Obama apžvelgė savo politinį palikimą ir didžiausius iššūkius, su kuriais susidūrė per aštuonerius darbo prezidento poste metus.

Kai kurie jo politiniai sprendimai, pradedant sveikatos apsaugos sistemos reforma ir baigiant pozicija Izraelio atžvilgiu, gali būti trumpaamžiai, nes Donaldas Trumpas, kuris šią savaitę bus prisaikdintas 45-uoju Amerikos prezidentu, žadėjo imtis žingsnių kai kuriuos jų atšaukti.

D. Trumpas negailėjo kritikos B. Obamos politikai ir nevengdavo atvirai reikšti savo nepritarimo ar netgi veltis į viešus ginčus su prezidentu socialiniame tinkle „Twitter“.

Prieš kurį laiką D. Trumpas užsipuolė B. Obamą dėl jo hipotetinio pasvarstymo, kad jis įveiktų milijardierių respublikoną, jei jie suremtų ietis visuotiniuose rinkimuose.

Švenčių laikotarpiu D. Trumpas apkaltino demokratą B. Obamą, kad jis skelbia „kurstytojiškus“ pareiškimus vykstant valdžios perdavimo procesui, ir sakė, kad kadenciją baigiančio prezidento administracija su Izraeliu elgiasi „absoliučiai paniekinančiai ir nepagarbiai“.

B. Obama pripažino, kad šis valdžios perdavimo procesas „neįprastas“, ir pridūrė: „Galvoju, kad išrinktasis prezidentas su tuo sutiktų.“

„Pereiname į amžių, kai daugybė žmonių gauna informaciją tviterio žinutėmis, pareiškimų nuotrupomis ir jų telefonuose pasirodančiomis straipsnių antraštėmis“, – sakė prezidentas.

„Ten slypi galia. Taip pat esama pavojaus, jog tai, kas atsiduria antraštėse, kelia kontroversijas ir sulaukia dėmesio, nėra tai, ko reikia, kad problema būtų iš tiesų sprendžiama“, – pabrėžė jis.

B. Obama įspėjo žmones „nenuvertinti šio vyruko“ ir paragino Kongreso respublikonus bei D. Trumpo šalininkus visoje šalyje neabejoti, kad „mums judant pirmyn, tam tikros normos, tam tikros institucinės tradicijos nebus sugriautos, nes esama priežasties, kodėl jos buvo sukurtos“.

B. Obama sakė, jog reikia sutelkti dėmesį į pastangas „užtikrinti, kad mūsų demokratija toliau klestėtų ir mes išsaugotume solidarumo jausmą“.

Dėl to, pasak prezidento, jam labai neramu dėl žvalgybos ataskaitų apie Rusijos bandymus kištis į JAV rinkimų procesą.

„Man neramu dėl to, kokiu mastu kai kuriuose sluoksniuose kalbama, esą Vladimiras Putinas yra labiau patikimas už JAV vyriausybę, – sakė B. Obama. – Negali priimti gerų sprendimų neužmegzdamas kažkokio pasitikėjimu grindžiamo ryšio su ta (žvalgybos) bendruomene.“

B. Obama taip pat dar kartą išdėstė savo požiūrį į pilietinį karą Sirijoje. Šis beveik šešerius metus trunkantis konfliktas jau nusinešė per 310 tūkst. gyvybių, be to, daugiau kaip pusę visų šalies gyventojų privertė palikti savo namus.

Prezidentas pripažino, kad jam nereikėjo 2012 metais kalbėti apie „raudonąją liniją“, kuri būtų peržengta, jei Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybė panaudotų cheminius ginklus.

Vėliau B. Obama sulaukė griežtos kritikos už tai, kad atsitraukė nuo savo grasinimo, nors paaiškėjo, kad Damasko režimo pajėgos panaudojo cheminius ginklus.

„Manau, būčiau padaręs didesnę klaidą, jei tąsyk būčiau pasakęs: „Na taip, cheminiai ginklai. Tai iš tiesų nekeičia mano skaičiavimų“, – sakė jis. – Ir nepaisant, kaip visa tai buvo interpretuojama Vašingtono politiniuose sluoksniuose, tiesa ta, kad B. al Assadas atsikratė cheminių ginklų.“