Pasaulyje

2017.01.16 08:55

Turkijos parlamentas pritarė prezidento galias išplečiančių pataisų projektui

BNS 2017.01.16 08:55

Turkijos parlamentas sekmadienį pirmuoju skaitymu priėmė prieštaringai vertinamą Konstitucijos pataisų projektą, kuriuo numatoma sustiprinti prezidento Recepo Tayyipo Erdogano galias, nors kritikai tvirtina, kad šie pakeitimai atves prie autoritarinio valdymo.

Parlamentas patvirtino dvi paskutines dalis iš 18 naujos Konstitucijos straipsnių po debatų maratono, pradidėjusio sausio 9 dieną. Svarstant šį projektą įstatymu leidėjai dažnai posėdžiaudavo iki išnaktų.

Valdančioji Teisingumo ir plėtros partija (AKP) surinko reikalingus 330 arba daugiau balsų – trijų penktadalių daugumą, reikalingą, kad Konstitucija būtų pakeista, o atnaujintas pagrindinis įstatymas būtų pateiktas galutiniam patvirtinimui per referendumą.

Dabar Konstitucijos pataisų projektas bus pateiktas antrajam skaitymui, kurį parlamentas Ankaroje tikriausiai pradės trečiadienį. Šiuo etapu vėl vyks debatai dėl kiekvieno iš 18 Konstitucijos straipsnių.

Pastarieji debatai buvo įtempti: praeitą savaitę netgi kilo deputatų muštynės, o vienas įstatymų leidėjas skundėsi, kad jam įkando į koją.

Projekte siūloma, kad Turkija pirmąkart per šalies naujausiųjų laikų istorija būtų pertvarkyta į prezidentinę respubliką, bet šios didelio masto pataisos vertinamos itin prieštaringai.

Pagal naująją tvarką prezidentas įgytų galią skirti ir atleisti ministru, o premjero postas būtų panaikintas – pirmąkart per Turkijos istoriją.

Vyriausybės vadovo pareigas perimtų vienas arba keli viceprezidentai.

Turkijoje tebegalioja nepaprastoji padėtis, praėjus pusmečiui po liepos 15-ąją nesėkmingai mėginto įvykdyti perversmo. Naujieji pakeitimai taip pat išplės sąlygas, kada prezidentas gali paskelbti nepaprastąją padėtį.

Be to, numatoma, kad parlamento ir prezidento rinkimai bus rengiami vienu metu. Projekte numatoma, kad artimiausi rinkimai turi būti surengti 2019 metų lapkričio 3 dieną.