Pasaulyje

2017.01.15 15:40

Palestinos vadovas atidarė atstovybę Vatikane, įspėjo dėl JAV ambasados perkėlimo į Jeruzalę

BNS2017.01.15 15:40

Palestinos prezidentas Mahmudas Abbasas šeštadienį Vatikane atidarė Palestinos atstovybę prie Šventojo Sosto ir įspėjo, kad galimas JAV ambasados Izraelyje perkėlimas iš Tel Avivo į Jeruzalę „nepadės taikos procesui“.

Palestinos diplomatinė atstovybė įsikūrė pastate, kuriame taip pat yra Peru ir Burkina Faso ambasados. Prieš atidarymo ceremoniją M.Abbasą priėmė popiežius Pranciškus.

Kalbėdamas su žurnalistais M.Abbasas pakartojo, kad nepritaria išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo pažadėtam Amerikos ambasados perkėlimui į Jeruzalę.

„Negalime nieko pasakyti, nes tai dar neįvyko, bet jeigu įvyks, tai nepadės taikos procesui. Tikiuosi, kad neįvyks,“ – pareiškė Palestinos vadovas.

Penktadienį Prancūzijos dienraštyje „Le Figaro“ paskelbtame interviu M.Abbasas sakė, kad palestiniečiai gali svarstyti galimybę „nebepripažinti“ Izraelio, jei D.Trumpas perkels JAV ambasadą į Jeruzalę.

„Parašiau (išrinktajam) prezidentui Trumpui ir paprašiau to nedaryti. Šis žingsnis ne tik atimtų iš Jungtinių Valstybių bet kokią teisę dalyvauti sprendžiant konfliktą, bet ir sužlugdytų dviejų valstybių sprendinį“, – pabrėžė jis.

D.Trumpas rinkimų kampanijos metu žadėjo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti į ją Amerikos ambasadą.

Toks žingsnis iš esmės prieštarautų JAV ir daugumos tarptautinės bendruomenės narių nuostatai, kad Jeruzalės statuso klausimas turi būti sprendžiamas derybų keliu, mat palestiniečiai taip pat laiko šį miestą savo būsimos valstybės sostine.

Per 20 minučių trukusią privačią audienciją Pranciškus ir M.Abbasas apsikeitė dovanomis. Pasak Vatikano atstovo Grego Burke'o, palestinietis popiežiui, be kita ko, padovanojo akmenį iš Kristaus Kapo bažnyčios Jeruzalėje.

Vatikano pranešime sakoma, kad „buvo išreikšta viltis, kad gali būti atnaujintos tiesioginės šalių derybos, siekiant padaryti galą smurtui, kuris sukelia nepriimtinų kančių civiliams gyventojams, bei rasti teisingą ir ilgalaikį sprendimą“.

Pranciškus ir M.Abbasas susitiko jau trečia kartą. 2014 metais Izraelį ir okupuotąsias Palestinos teritorijas aplankė popiežius, o po metų palestiniečių lyderis dalyvavo dviejų Palestinoje gyvenusių krikščionių vienuolių kanonizavimo iškilmėse Vatikane.

Praėjus dvejiems metams po to, kai Vatikanas pripažino Palestinos valstybę, šis susitarimas sukėlė Izraelio pyktį. Žydų valstybė taip supyko, kai popiežius 2015 metų gegužę įvykusio susitikimo su M.Abbasu metu pavadino palestiniečių vadovą „taikos angelu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt