Pasaulyje

2017.01.12 16:50

Latvija ir JAV pasirašė sutartį dėl amerikiečių karių statuso

BNS2017.01.12 16:50

Latvijos gynybos ministras Raimondas Bergmanis ir JAV ambasadorė šioje šalyje Nancy Pettit ketvirtadienį pasirašė tarpvyriausybinę sutartį dėl bendradarbiavimo gynybos srityje.

„Tai labai svarbus žingsnis ne tik siekiant užtikrinti gynybos pajėgumus ir ginkluotųjų pajėgų plėtrą, bet ir mūsų valstybės saugumą“, – R. Bergmanis sakė po sutarties pasirašymo žurnalistams.

Pasak jo, tai – pirma tokio pobūdžio dvišalė Latvijos ir JAV sutartis.

„Latvija prisiėmė įsipareigojimą užtikrinti sąjungininkų buvimą šalyje, o šiandien pasirašytas dokumentas yra šio proceso kertinis akmuo“, – kalbėjo ministras.

Pasak R. Bergmanio, artimiausiomis dienomis tokias sutartis su JAV pasirašys Lietuva ir Estija.

Estijos vyriausybė ketvirtadienį ketina patvirtinti sutarties tekstą. Lietuvos Vyriausybė tai jau padarė, o pasirašymas Vilniuje numatomas kitą savaitę.

Dvišaliai susitarimai dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, karininkų ir diplomatų vadinami „dvišale SOFA“ sutartimi, rengiami JAV iniciatyva. Jos apibrėžia JAV karių ir jų šeimos narių statusą.

Pagal Lietuvos ir JAV sutartį, JAV suteikiama teisė teisti nusikaltusius karius, bet numatoma išimtis, kad Lietuva gali perimti jurisdikciją jai itin svarbiais atvejais. Susitarimas taip pat numato JAV teisę naudotis tam tikrais kariniais objektais, nors jie lieka Lietuvos nuosavybe.

Lietuvoje šiemet, kaip ir anksčiau, bus dislokuota kuopa JAV karių, pratyboms taip pat dažnai lankysis batalionas iš Lenkijoje dislokuojamos brigados.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.