Naujienų srautas

Pasaulyje2017.01.12 12:15

Čarlstono bažnyčios šaulys formaliai nuteistas myriop

BNS 2017.01.12 12:15

JAV federalinis teisėjas trečiadienį formaliai nuteisė myriop baltųjų viršenybės šalininką Dylanną Roofą už rasinės neapykantos išprovokuotas žudynes istorinėje Pietų Karolinos bažnyčioje, kur jis 2015 metų birželį nušovė devynis juodaodžius.  

Antradienį prisiekusieji nusprendė, kad 22 metų D. Roofui už žudynes Čarlstono miesto centre esančioje Emanuel afrikiečių metodistų episkopalinėje bažnyčioje turėtų būti skirta mirties bausmė.

Prieš paskelbiant nuosprendį daugiau nei 30 žmonių kreipėsi į teismą, kad pareikštų pagarbą D. Roofo aukoms ir papasakotų, kokį skausmą sukėlė jo surengtos šaudynės. 

Įsmeigęs žvilgsnį į priešais buvusią sieną, D. Roofas sėdėdamas abejingai klausėsi, kaip pikti ir skausmo palaužti aukų artimieji bei draugai siunčia jam prakeiksmus, linkėdami „supūti pragare“. 

Kiti žudiką vadino velniu, Šėtono išpera ar net pačiu Šėtonu – nežmogiška būtybe, persmelkta blogio ir neapykantos.

2015 metų birželio 17-ąją Biblijos studijų grupė „Motina Emanuel“, į kurią buvo užsirašęs ir D.Roofas, kaip tik ruošėsi baigiamajai maldai, kai šis jaunuolis, save vadinantis nacių ir Kuklusklano šalininku, ėmė šaudyti.

Jis paleido mažiausiai 77 šūvius ir nužudė devynis žmones. Tarp jo aukų – šešių moterų ir trijų vyrų, kuriems buvo nuo 26 iki 87 metų, buvo ir tų maldos namų vyriausiasis pastorius – 41 metų Clementa Pinckney, pagarbą pelnęs Pietų Karolinos Senato narys, raginęs sugriežtinti ginklų kontrolės įstatymus.

„Šis teismo procesas neturi nugalėtojų, tik pralaimėtojus“, – sakė JAV apygardos teismo teisėjas Richardas Gergelas prieš paskelbdamas verdiktą.

Jokios atgailos

Aukų artimieji per trečiadienio posėdį nekart tiesiogiai kreipėsi į D. Roofą, piktindamiesi, kad jis nežiūri į juos ir visiškai nereaguoja į jų žodžius, bet žudikas toliau sėdėjo akmeniniu veidu.

Panašiai jis elgėsi per visą teismo procesą, prasidėjusį lapkričio mėnesį. Gruodį D. Roofas buvo pripažintas kaltu pagal 33 federalinius kaltinimus, įskaitant kaltinimus dėl mirtimi pasibaigusių neapykantos nusikaltimų.   

„Sėdi čia diena iš dienos… ir nėkart neatsiprašei… skaudu“, – sakė Gayle Jackson, per išpuolį nušautos 78 metų Susie Jackson giminaitė.

„Meldžiuosi, kad tavo siela keliautų į pragarą“, – pridūrė ji.

Tačiau kai kurie aukų artimieji pasakė, jog atleidžia žudikui. Sheila Capers, aukos Cynthios Hurd svainė, pasisiūlė aplankyti D. Roofą kalėjime ir už jį pasimelsti.

„Medžiu, kad Dievas atsiųstų tau kokį nors žmogų, kurį tu išgirstum“, – sakė Sh. Capers ir pridūrė: „Tuomet, kai tai bus įvykdyta mirties bausmė, taip pat galėsi keliauti į dangų.“

Daug kalbėjusiųjų ragino D. Roofą, kuris prieš žudynes viename tinklalapyje paskelbė rasistinį manifestą prieš afroamerikiečius ir nuotraukas, kuriose jis laiko konfederatų vėliavą ir pistoletą, atgailauti ir atsigręžti į tikėjimą.

D. Roofas ir jo advokatai po liudytojų pasisakymų nusprendė nesikreipti į teismą. Gynyba neiškvietė žudiko artimųjų ar kitų asmenų liudyti jo naudai. 

D. Roofas posėdžio metu beveik nekalbėjo, tik paprašė skirti jam naujus advokatus, nes buvo pareiškęs nušalinimą savo gynėjams, kad galėtų pats sau atstovauti teismo proceso bausmės skyrimo etape. 

Teisėjas jo prašymą atmetė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi