Pasaulyje

2017.01.12 10:52

D. Trumpo pirmosios spaudos konferencijos pagrindiniai akcentai

BNS 2017.01.12 10:52

JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį surengė pirmąją spaudos konferenciją po savo pergalės lapkričio 8-ąją vykusiuose prezidento rinkimuose. Žemiau pateikiami pagrindiniai jos akcentai.

– Pranešimai apie galimus jo ryšius su Rusija – „netikri“

D.Trumpas trečiadienį pirmąkart pripažino, kad į Demokratų partijos kompiuterius įsilaužė rusų programišiai, tačiau jis paneigė įrodymais neparemtus pranešimus, kad jo rinkimų kampanijos atstovai neva palaikė su Maskva artimus ryšius, o Rusijos tarnybos yra sukaupusios smarkiai jį kompromituojančios informacijos.

„Apie tokį dalyką niekada neturėjo būti parašyta, niekada neturėjo būti sugalvota ir tikrai niekada neturėjo būti paviešinta, – sakė jis. – Tai suklastotos žinios. Netikri dalykai. To nebuvo.“

– Rusija negali turėti kompromituojančio vaizdo įrašo

„Esu itin atsargus... Rusijoje buvau prieš kelerius metus per „Mis Visatos“ konkursą, kuris praėjo labai gerai, – sakė D.Trumpas. – Ir daugeliui žmonių sakiau: „Būkit atsargūs, juk nenorit pamatyti savęs per televizorių. Čia visur kameros.“

Tada, greičiausiai norėdamas paneigti ataskaitoje minimus neva nufilmuotus keistus sekso įrašus su prostitutėmis, jis pasakė jaučiantis liguistą baimę susitepti arba užsikrėsti: „Taip pat esu tikras mizofobas, patikėkit manim.“

– „Pagarba“ Putinui

Tuo tarpu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsitarnavo D.Trumpo pagarbą už tai, kad paneigė esąs kaip nors susijęs su skandalinga ataskaita.

„Žinote, prezidentas V.Putinas ir Rusija šiandien paskelbė pranešimą, kad šios netikros naujienos išties yra netikros. Jie sakė, kad to tikrai niekada nebuvo... Gerbiu, kad jie taip pasakė“, – pareiškė jis.

– Panieka JAV žvalgybai ir žiniasklaidai

Pirmasis antradienį pranešęs, kad žvalgybos vadovai praeitą savaitę būsimajam 45-ajam JAV prezidentui pateikė dviejų puslapių apimties ataskaitą apie potencialiai kompromituojančią medžiagą, jau kelis mėnesius gvildenamą Vašingtone, buvo kanalas CNN.

Pirmąją kritikos strėlę D.Trumpas paleido žvalgybai: „Manau, didelė gėda, kad žvalgybos agentūros leido pasirodyti tokiai informacijai, kuri yra netikra ir suklastota. Sakau, kad taip padaryti galėjo tik nacistinė Vokietija.“

Jis atvirai liejo įniršį ant CNN korespondento ir pareiškė jam: „Skelbiate netikras naujienas.“

Visgi pikčiausius žodžius jis nukreipė prieš tinklapį „Buzzfeed“, paskelbusį 35 puslapių apimties dokumentą, kuriame pateikiamas D.Trumpui galimai neparankios informacijos sąvadas. Vis dėlto „Buzzfeed“ nepridėjo jokio patvirtinimo šiems pareiškimams, taigi išrinktasis prezidentas pavadino šį tinklapį „nenusisekusia šiukšlių krūva“ ir perspėjo, kad jie „turės pasekmių“.

– Ar Trumpo kampanijos atstovai turėjo ryšių su Rusija?

Nors tai buvo vienas esminių punktų minėtoje ataskaitoje, D.Trumpas išsisuko nuo žurnalistų klausimo šia tema.

– Pokyčiai Trumpo verslo imperijoje

Vos paaiškėjus rinkimų rezultatams, imta spėlioti, kaip D.Trumpas pasielgs su savo nekilnojamojo turto verslo imperija. Trečiadienį jis pateikė konkretų atsakymą. Jis nurodė pasirašęs dokumentus dėl „visiško kontrolės perdavimo mano sūnums“ Donui jaunesniajam ir Ericui (Erikui), prieš užleisdamas tribūną savo advokatei, kuri papasakojo apie būsimą D.Trumpo verslo grupės „Trump Organization“ struktūrą.

Tokie veiksmai „atskirs išrinktąjį prezidentą D.Trumpą nuo „Trump Organization“, sakė respublikono kompanijos teisininkė Sheri Dillon (Šeri Dilon). Pasak jos, verslo imperija nesiims jokių užsienio sandorių, kol jis bus šalies vadovu.

D.Trumpas, kaip pagrindinis akcininkas, gaus tik metinę ataskaitą apie įmonės veiklą.

Tačiau Vyriausybės etikos biuro vadovo manymu, toks planas ne visai yra pilnas turto perdavimas ir pareiškė, kad jis neatitinka tų pavyzdžių, kuriais jau 40 metų seka vadovai.

– Įspėjimas savo sūnums

D.Trumpo sūnums, perimsiantiems kompaniją, teks sunkus uždavinys visiškai atriboti tėvą nuo 20 šalių įsikūrusį viešbučių, biurų, gyvenamųjų namų ir golfo klubų tinklą. D.Trumpas įspėjo, kad savo kadencijos pabaigoje galįs panaudoti savo žymiąją frazę iš realybės šou „Mokinys“ (The Apprentice): „Jei jie blogai dirbs, pasakysiu: „Tu atleistas.“

– Vienaip ar kitaip, Meksika sumokės

Per savo spaudos konferenciją D.Trumpas taip pat pažadėjo įgyvendinti per kampaniją paskelbtą planą pastatyti sieną ties pietiniu JAV pasieniu. Jo teigimu, Meksika galiausiai sumokės už jos statybas.

„Pradėsime statybas... O Meksika kokiu nors būdu – o jų yra daug ir įvairių – tai apmokės“, – pareiškė jis.

– Dievas nėra matęs tiek daug darbo vietų!

Išrinktasis prezidentas pažadėjo, kad po inauguracijos sausio 20-ąją imsis kurti daugybę darbo vietų. „Kursime darbo vietas. Sakiau, kad būsiu geriausiu darbo vietų kūrėju, kokį tik yra sukūręs Dievas“, – sakė jis.

– Vaistų kompanijų pažabojimas

D.Trumpui apkaltinus farmacininkus dirbtiniu kainų kėlimu ir verslo perkėlimu į užsienį, šių kompanijų akcijų kursai krito. Ta pramonė „lieka nenubausta... Jie tiekia mums vaistus, bet jų čia daugiausiai negamina“, sakė jis.

– Paskelbtas kandidatas į Veteranų administracijos vadovo postą

Galiausiai D.Trumpas paskelbė kandidatą į vieną iš paskutinių laisvų likusių postų jo administracijoje. Didelės, politiškai jautrios Veteranų administracijos vadovu turėtų tapti dabartinis šios organizacij