Naujienų srautas

Pasaulyje2017.01.11 20:14

Malta perima pirmininkavimą ES Tarybai: laukia didžiuliai iššūkiai

2017.01.11 20:14

Mažiausia Europos Sąjungos narė – Malta – oficialiai perima pusmečio pirmininkavimą Bendrijai.

Jau pačią pirmininkavimo pradžią lydi kaltinimai šaliai, kad ji vis dar yra mokesčių rojus tarptautinėms kompanijoms. Tuo metu Maltai teks suvaldyti istorinius iššūkius – pavasarį turėtų prasidėti Didžiosios Britanijos išstojimo derybos, o vis stiprėjančių euroskeptikų fone laukia rinkimai Prancūzijoje ir Nyderlanduose.

„Nesu tas, kuris tik nori būti optimistas, aiškinti dalykus ne taip, kaip yra, vien dėl to kad mano, kaip Europos Komisijos pirmininko, pareiga būti kiek galima didesniam optimistui. Aš esu realistas. Jei „Brexitą“ laikysime pabaigos pradžia, padarysime didžiausią klaidą“, – sakė Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude`as Junckeris.

Ir kad tai netaptų pabaigos pradžia – „Brexito“ klausimas bus svarbiausias maltiečių darbas. Po mažiau nei mėnesio Valetoje Bendrijos lyderiai, be britų, bandys ieškoti Sąjungos vizijos. Sutarti dėl jos norima iki kovo pabaigos, kai Romoje bus minimas Europos Sąjungos šešiasdešimtmetis. Tačiau sutarti gali būti nelengva dėl vis daugėjančių euroskeptikų, o per šį pusmetį laukia rinkimai Prancūzijoje ir Nyderlanduose.

„Tai labai didelė užduotis vienam pirmininkavimui, vienai mažiausiai šaliai. Manau, kad reikia baigti kaltinti žmones, kurie balsuoja už ekstremistų grupes, ir sutelkti dėmesį į tai, kodėl jie nerimauja. Manau, jie siunčia žinutę. Daugeliu atveju jie užduoda teisingus klausimus, tik ekstremistai pateikia blogus atsakymus“, teigė Maltos premjeras Josephas Muscatas.

Tad pasak Maltos premjero, Europos Sąjunga turi būti lanksti skirtingiems interesams ir grąžinti pasitikėjimą Bendrijos projektu.

Tačiau ar Maltai tai pavyks? Ji pati Briuselyje vadinama mokesčių rojumi tarptautinėms kompanijoms. Europos Parlamento tyrimas rodo, kad Malta per trejus metus iki 2015-ųjų padėjo tarptautinėms bendrovėms išvengti dvylikos milijardų eurų mokesčių, kuriuos jos būtų sumokėjusios kitose Bendrijos šalyse.

Maltos premjeras pernai buvo spaudžiamas pasitraukti, kai paviešinus „Panamos dokumentus“, paaiškėjo, kad jis ir šalies energetikos ministras turėjo slaptų sąskaitų Panamoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi