Naujienų srautas

Pasaulyje2017.01.11 20:07

Būsimasis JAV valstybės sekretorius: Rusija kelia pavojų

Būsimasis JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas Rusijos veiksmuose įžvelgia grėsmę. Rusija kelia pavojų, tačiau ji nėra nenuspėjama, jei kalbėsime apie jos interesus, pareiškė R. Tillersonas per klausymą Senate, praneša agentūra dpa.

Savo pastaraisiais veiksmais Rusija nepaisė JAV interesų, pridūrė jis.

R. Tillersonas neteisėta pavadino Rusijos įvykdytą Ukrainos Krymo pusiasalio aneksiją. Rusija, anot jo, pasisavino teritoriją, į kurią neturėjo teisės. Būsimasis JAV diplomatijos vadovas teigė pats buvęs nustebęs dėl aneksijos.

Taip R. Tillersonas atsiribojo nuo savo ankstesnių verslo santykių su Rusija. Būdamas didžiausio pasaulyje naftos koncerno „ExxonMobil" prezidentas, jis palaikė glaudžius ryšius su prezidento Vladimiro Putino vyriausybe.

Kandidatas tapti Amerikos diplomatijos vadovu pareiškė, kad Rusija kelia grėsmę ir šaliai, ir NATO sąjungininkėms, bet atsisakė pavadinti Vladimirą Putiną karo nusikaltėliu. R. Tillersonas paragino užtikrinti atvirą ir nuoširdų dialogą su Rusija, bet pareiškė, kad Amerika laikysis savo įsipareigojimų sąjungininkėms, ir sieks, kad Rusija laikytųsi savųjų.

Teksasietis R. Tillersonas visą keturių dešimtmečių karjerą praleido vienoje naftos bendrovėje, kol galų gale tapo 50-yje šalių veikiančios, 360 milijardų dolerių vertos „Exxon Mobil“ vadovu. Ji tokia didelė, kad veikė tarsi valstybė, bet svarbiausias klausimas senatoriams – ar sugebės jis deramai ginti savo šalies, o ne savo verslo interesus jau kaip valstybės sekretorius.

Dviejų dienų klausymai Senate – svarbūs, nes užtenka, kad persigalvotų bent trys senatoriai, ir R. Tillersonas gali nesulaukti patvirtinimo. Bet per pastarąsias savaites jis per susitikimus akis į akį kiek nuramino tuos, kam anksčiau pasirodė įtartini jo pareiškimai prieš sankcijas Rusijai. Jau įžanginiame žodyje jis apkaltino Maskvą neatsižvelgiant į Amerikos interesus, bet kaltės dalį skyrė ir Baracko Obamos dvejojimui.

R. Tillersonas prieš ketverius metus apdovanotas Rusijos draugystės ordinu, o jo santykiai su antruoju pagal įtaką Rusijos žmogumi Igoriu Sečinu, „Rosneft“ vadovu, atrodė artimesni negu vien verslo partnerystė – kai įvestos sankcijos, vienas iš trijų dalykų, dėl kurių apgailestavo I. Sečinas – kad nebepervažiuos per Ameriką motociklais su R. Tillersonu.

Dabar kandidatas į diplomatijos vadovus kartoja, kad sankcijos Amerikos verslui nepalankios, bet siūlo pripažinti, kad Rusija nemąsto taip, kaip Amerika, todėl reikia atviro ir nuoširdaus dialogo, kad Vašingtonas žinotų, kaip elgtis toliau.

Daug karčių žodžių jau per pirmąją valandą R. Tillersonas skyrė Kinijai, kuri nevykdo pažadų dėl Šiaurės Korėjos, ir ramino tuos, kurie baiminasi, kad D. Trumpas užsidarys nuo pasaulio. Jis pareiškė, kad Amerika, turinti ir priemonių, ir moralinį kompasą, privalo vėl būti lyderė pasaulyje.

Komiteto vadovas apibūdino R. Tillersoną kaip besilaikantį įprastų Amerikai užsienio politikos pažiūrų – bet kaip tik todėl neaišku, ar jis, net jei bus patvirtintas, turės pakankamos įtakos savo prezidentui, kurio pažiūros toli gražu neįprastos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi