Pasaulyje

2017.01.11 15:25

Rusija gali turėti D. Trumpą kompromituojančios informacijos

15min.lt2017.01.11 15:25

Vėlų antradienio vakarą JAV žiniasklaida paskelbė šokiruojančią žinią – nutekinti dokumentai rodo, kad keturios JAV žvalgybos agentūros praėjusią savaitę informavo išrinktąjį prezidentą Donaldą Trumpą apie įtarimus, kad Rusijos žvalgybos agentai turi D. Trumpą kompromituojančios asmeninės ir finansinės informacijos. Taip pat – kad D. Trumpo kampanijos atstovai bendradarbiavo su Rusijos pareigūnais.

Pirmieji apie tai pranešė CNN, cituodami savo šaltinius. Kalbos apie tokius įtarimus sklandė jau kelis mėnesius, tačiau dabar JAV žvalgyba nusprendė juos nagrinėti atidžiau. Apie tai praėjusią savaitę buvo pranešta Barackui Obamui ir D. Trumpui. Visgi pabrėžiama, kad tai – nepatvirtinti įtarimai

D. Trumpas į pranešimus sureagavo „Twitter“ tinkle. Jame parašė, kad tai – „politinė raganų medžioklė“ ir „netikros žinios“.

Ataskaitą parengė ne JAV žvalgybos agentūros, tačiau privati įmonė. Didžioji dalis jos parašyta buvusio aukšto rango britų žvalgybos pareigūno, kurio ankstesnį darbą JAV žvalgyba vertina kaip patikimą.

Ekspertų teigimu, itin reikšminga tai, kad žvalgybos pareigūnai nusprendė apie įtarimus oficialiai informuoti B. Obamą ir D. Trumpą – tai reiškia, kad surinkta informacija vertinama kaip itin rimta. Visgi pabrėžiama, kad tai – tik nepatvirtinti įtarimai.

„Auksinis dušas“ Maskvoje

Žiniasklaidai nutekintame 35 puslapių dokumente rašoma, kad Rusija siekia „išnaudoti D. Trumpo asmenines manijas ir seksualinį iškrypimą“ tam, kad gautų jį kompromituojančios medžiagos. Teigiama, kad Rusija su D. Trumpu ir jo aplinka dirba jau penkerius metus.

Skelbiama, kad D. Trumpas lankydamasis Maskvoje nusisamdė prostitutes, kad jos atliktų „auksinį dušą“ – šlapintųsi priešais jį. Esą tai vyko viešbutyje, kuriame iš esmės šeimininkauja FSB – kambariuose Rusijos žvalgyba yra įrengusi pasiklausymo aparatūrą ir slaptas kameras.

D. Trumpas esą užsiėmė ir kita „netradicine veikla“ Maskvoje, dėl ko, manoma, Rusijos pareigūnai įgijo kompromituojančios medžiagos.

Susitikimai su Kremliaus atstovais

Be to, Rusijos pareigūnai asmeniškai buvo susitikę su D. Trumpui artimais žmonėmis – pavyzdžiui, jo patarėju Carteriu Page`u. Per susitikimą esą kalbėta apie Rusijos turimos Hillary Clinton kompromituojančios medžiagos paviešinimą. Taip pat Rusijos pareigūnas davė suprasti, kad turima tokios informacijos ir apie D. Trumpą.

Dokumente taip pat rašoma, kad 2016-ųjų liepą per C. Page`ą D. Trumpui buvo siūlomas kyšis už sankcijų Rusijai atšaukimą. Tai esą darė Igoris Sečinas – artimas V. Putino patikėtinis, „Rosneft“ direktorius.

„The Guardian“ antradienį pranešė, kad FTB siekė gauti orderį sekti keturis asmenis iš D.Trumpo komandos, kuriuos įtarė kontaktavimu su pareigūnais iš Rusijos. Pirminis FTB prašymas buvo atmestas. Nėra aišku, ar vėliau jis visgi buvo patenkintas.

Dar prieš antradienį paviešintus kaltinimus D. Trumpo palankumas Rusijai kėlė nerimą ne tik Demokratams, bet ir daliai Respublikonų. D. Trumpas ne kartą gyrė V. Putiną kaip protingą ir stiprų lyderį, abejojo JAV žvalgybos ataskaita, kad Rusija kišosi į JAV prezidento rinkimų procesą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt