Pasaulyje

2017.01.11 00:18

D. Trumpo manevro laisvė dėl Rusijos mažėja

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.01.11 00:18

Jungtinių Valstijų senatoriai pradėjo apklausti Donaldo Trumpo pasirinktus kandidatus į savo kabineto postus. Trečiadienį bus pradėti itin aštrūs klausymai dėl prieš sankcijas Rusijai pasisakiusio naftininko Rexo Tillersono kandidatūros į diplomatijos vadovo postą. D. Trumpui didėja spaudimas sušvelninti savo prorusiškus pasisakymus ir deramai atsakyti į žvalgybos išvadas dėl Rusijos kišimosi. Prieš sakydamas atsisveikinimo kalbą, Barackas Obama paskelbė naujų sankcijų penkiems Rusijos piliečiams.

Jeffas Sessionsas pirmasis tarp respublikonų senatorių stojo į D. Trumpo pusę ir už ištikimybę apdovanotas galimybe tapti generaliniu prokuroru Jis pirmasis dalyvavo Senato klausymuose. Jau pirmosios minutės atskleidė, kad klausymai bus audringi – jo rasistiniai pareiškimai dar prieš tris dešimtmečius sužlugdė norą tapti teisėju. Demokratai nepatenkinti, kad vien šią savaitę Senato vadovybė nusprendė surengti klausymus dėl net devynių D. Trumpo pasirinktų kabineto narių – esą trūksta laiko deramai išsiaiškinti kiekvieno iš jų pažiūras, patikrinti, ar neturės etinių konfliktų, ir sulaukti teisėsaugos išvadų dėl kandidatų praeities.

„Sugrūsti visus šiuos klausymus į vieną ar dvi dienas, versti narius bėgioti iš vieno komiteto į kitą – kvaila. Juk kandidatai užims be galo įtakingus postus galbūt net ketverius metus. Kiekvienam skirti dar dieną ar dvi, jų pozicijoms kruopščiai išnagrinėti, net jei visiems tai užtruktų kelias papildomas savaites, visiškai verta“, – tikina JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeras.

Bet išrinktasis prezidentas tikras, kad mažumą turintys demokratai proceso nesustabdys nė dėl vieno kandidato.

„Jie vyksta puikiai, patvirtinimo klausymai vyksta puikiai. Manau, visi bus patvirtinti, kiekvienas kandidatas. Visi jie yra aukščiausio lygio“, – įsitikinęs D. Trumpas.

Bet respublikonai turi tik minimalią daugumą ir dviejų senatorių užsispyrimas galėtų sustabdyti bet kurią kandidatūrą.

„Kiekvienas bus deramai patikrintas, kaip ir praeityje. Viliuosi, kad jau pirmąją naujosios administracijos dieną turėsime šešis ar septynis, ypač Nacionalinio saugumo komandoje“, – sako JAV senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas.

Bet trečiadienį prasideda dvi dienas truksiantys klausymai dėl D. Trumpo į valstybės sekretoriaus postą pasirinkto R. Tillersono, buvusio didžiausios naftos bendrovės „ExxonMobil“ vadovo, kuris ne kartą pasisakė prieš sankcijas Rusijai. Keli respublikonų senatoriai pažadėjo aštrų kamantinėjimą, nors ir nepažadėjo jo kandidatūros atmesti. Pastarosiomis savaitėmis per susitikimus akis į akį, pranešama, R. Tillersonas parodė, kad gali laikytis griežtos pozicijos dėl Rusijos.

R. Tillersonas, Reuters/Scanpix nuotr.

Tačiau būsimasis diplomatijos vadovas leido suprasti, kad politiką dėl Rusijos ir toliau lems D. Trumpas. Nors išrinktojo prezidento žodžiai tiksliai sutampa su Kremliaus – žvalgybos ataskaitą abu vadina raganų medžiokle, D. Trumpo komanda užsimena, kad po susitikimo su žvalgybos vadovais jo pozicija švelnėja.

„Jis tiki daugeliu dalykų, kuriais tikime visi. Pavyzdžiui, Rusija ir daug kitų šalių laužėsi ar mėgino laužtis į Amerikos institucijas daug metų. Rusijos ataka prieš Amerikos rinkimus tęsiasi daugiau kaip 50 metų. Kad šį konkretų įsilaužimą surengė Rusijos veikėjai, niekas nesiginčija“, – sako būsimasis D. Trumpo administracijos vadovas Reince`as Priebusas.

D. Trumpas kaip įmanydamas mėgina išsaugoti gerus santykius su Rusija ir jo aplinka užsimena, kad naujausias sankcijas gali atšaukti, bet Kongrese auga spaudimas sankcijas ne švelninti, o griežtinti ir manevro laisvė mažėja. Du respublikonų senatoriai žada siūlyti įstatymą dėl finansinių ir energetikos sankcijų Maskvai.

„Pone išrinktasis prezidente, svarbu, kad čia parodytumėte lyderystę. Jei sulaukęs mūsų žvalgybos vadovų instruktažo, D. Trumpas vis dar nėra tikras, ką Rusija padarė, man tai būtų be galo neramu, nes įkalčiai visa apimantys. Jo prašau vieno – pripažinti, kad Rusija kišosi, ir duoti atkirtį. Kitą kartą tai gali būti Iranas ar Kinija. Per kitus rinkimus tai gali būti respublikonai“, – sako JAV senatorius, respublikonas Lyndsey Grahamas.

Jis norėjo kurti atskirą komitetą, o demokratai siekia steigti nepriklausomą tyrimo komisiją su plačiais įgaliojimais, bet respublikonų dauguma tikriausiai nei vieno, nei kito neleis, kad D. Trumpo pergalė nebūtų sumenkinta.

„Paskelbti ataskaitą užsakiau ne tam, kad iš naujo bylinėtumės dėl to, kas įvyko per pastaruosius mėnesius, bet kad suprastume, jog Vladimiras Putinas tai daro Europoje jau kurį laiką. Pirma, buvusiose valstybėse–palydovėse, kur daug rusakalbių, bet vis dažniau ir Vakarų demokratijose. Mūsų NATO sąjungininkėse artėja rinkimai, į kuriuos turime kreipti dėmesį. Laukiu, kad tokie pat dalykai gali nutikti ir ten“, – susirūpinimą išreiškia JAV prezidentas B. Obama.

B. Obama šį vakarą sakys jau paskutinę, įkvepiančią kalbą Čikagoje, bet prieš tai Maskvai dar sustiprino sankcijas – kelerius metus laukęs, į juodąjį sąrašą įtraukė Rusijos tardymo komiteto pirmininką dėl kalėjime nukankinto teisininko Sergejaus Magnickio bylos ir du saugumiečius, kaltinamus prieš 11 metų Londone poloniu nunuodijus į Didžiąją Britaniją pabėgusį Aleksandrą Litvinenką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt