Pasaulyje

2017.01.10 21:05

Kabule per du sprogimus netoli parlamento žuvo mažiausiai 30 žmonių

BNS, LRT.lt 2017.01.10 21:05

Kabule antradienį per du talibų surengtus sprogimus netoli Afganistano parlamento pastato žuvo mažiausiai 30 žmonės, apie 80 sužeisti. Šis išpuolis eismo piko valandomis sukrėtė sąlyginę ramybę sostinėje. Tarp žuvusiųjų yra ir keturios moterys, nurodė VRM atstovas Sediqas Sediqqi.

Talibano kovotojai nedelsdami prisiėmė atsakomybę dėl sprogimų, kurie smogė iš parlamento pastatų komplekso išeinantiems tarnautojams.

„Pirmasis sprogimas buvo parlamento išorėje ..., žuvo ir sužeista nekaltų darbuotojų. Susisprogdino pėsčias savižudis“, – sakė naujienų agentūrai AFP sužeistas parlamento apsaugininkas Zabi (Zabis).

„Antrasis (sprogimas) – automobilio bomba, – tęsė jis. – (Automobilis buvo) pastatytas kitoje gatvės pusėje; sprogimo (banga) sviedė mane atgal“.

Vieno iš tų sprogimų priežastis tikriausiai buvo užminuotas automobilis, taip pat nurodė VRM atstovas S.Sediqqi. Išpuoliu matyt taikytasi į teritoriją, kurioje yra įsikūrę vyriausybės ir įstatymų leidėjų biurai, pridūrė jis.

Pasak jo, pirmąją bombą susprogdino mirtininkas, o netrukus detonavo antroji, paslėpta netoliese pastatytame automobilyje.

Nukentėjo daugiausia civiliai, tarp kurių yra ir parlamento narių, sakė naujienų agentūrai AFP vienas pareigūnas, prašęs neminėti jo pavardės. Kitas saugumo pareigūnas minėjo, kad po sprogimo „liko dešimtys negyvų žmonių“.

Sprogimai nugriaudėjo prie parlamento priestato, kuriame yra kai kurie parlamentarų biurai.

Tačiau Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas sakė, kad taikytasi į Afganistano pagrindinės žvalgybos agentūros transporto priemonę.

Talibanas teberengia išpuolius visoje šalyje, net nepaisydamas prasidėjusios žiemos, kai kovos paprastai atslūgta; stengiamasi pasinaudoti tuo, kad tarptautinės pastangos pradėti taikos derybas trinka.

Pakartotini mėginimai pradėti taikos derybas su Talibanu žlugo, tad pavasarį gali prasidėti naujas įnirtingų kovų sezonas.

Anksčiau antradienį neramios pietinės Helmando provincijos sostinėje Laškargoje susisprogdinus mirtininkui, žuvo septyni žmonės, pranešė vietos policijos viršininkas.

Šie išpuoliai kelia susirūpinimą dėl prastėjančios saugumo padėties Afganistane, kuriame yra dislokuota maždaug 10 tūkst. JAV karių, padedančių afganų pajėgoms kovoti su Talibano sukilėliais bei „al Qaeda“ ir grupuotės „Islamo valstybės“ kovotojais.

Praėjusią savaitę Afganistanas pasveikino Pentagono sprendimą pasiųsti maždaug 300 JAV jūrų pėstininkų į Helmandą, kuriame amerikiečių pajėgos turėjo darbo iki pačios jų misijos pabaigos 2014 metais.

Jau pavasarį JAV jūrų pėstininkai atvyks į šią opijinių aguonų auginimu garsėjančią provinciją ir prisidės prie NATO vadovaujamos afganų pajėgų apmokymo misijos. Tai – dar vienas ženklas, kad užsienio pajėgos yra sugrąžinamos į šalį dėl blogėjančios saugumo padėties joje.

Apie Afganistaną buvo vos užsiminta per JAV prezidento rinkimų kampaniją, nors padėtis šioje konflikto draskomoje šalyje bus opi problema naujajam Baltųjų rūmų vadovui.

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas kol kas mažai kalba apie savo būsimą užsienio politiką, o dar mažiau apie tai, kaip ruošiasi išspręsti Afganistano konfliktą.