Naujienų srautas

Pasaulyje2013.04.18 16:17

Teksase nugriaudėjo aukų pareikalavęs sprogimas

JAV Teksaso valstijos trąšų gamykloje įvykus sprogimui sužeista daugiau nei 160 žmonių, kai kurie iš jų įstrigo degančiuose pastatuose, skelbia naujienų tarnyba BBC. Sprogimas pasiglemžė ir žmonių gyvybių – pranešta, kad žuvusiųjų gali būti nuo 5 iki 15 asmenų. Baiminamasi, kad aukų skaičius gali būti kur kas didesnis – 60 – 70 žmonių.

JAV Teksaso valstijos trąšų gamykloje įvykus sprogimui sužeista daugiau nei 160 žmonių, kai kurie iš jų įstrigo degančiuose pastatuose, skelbia naujienų tarnyba BBC. Sprogimas pasiglemžė ir žmonių gyvybių – pranešta, kad žuvusiųjų gali būti nuo 5 iki 15 asmenų. Baiminamasi, kad aukų skaičius gali būti kur kas didesnis – 60 – 70 žmonių.

CNN duomenimis, žuvusiųjų gali būti nuo 5 iki 15 asmenų. Vesto greitosios pagalbos direktorius George'as Smithas baiminasi, kad aukų gali būti kur kas daugiau – 6 ar 7 dešimtys.

Daugiau nei 160 buvo sužeisti, ketvirtadienį pranešė vienas policijos atstovas.

Vako ugniagesių tarnybos viršininko pavaduotojas Donas Yeageris telefonu sakė AFP, kad bendrovės „West Fertilizer“ gamykloje sprogo amonio trąšos. Sprogimo priežastis kol kas nežinoma.

„Aplink mus viskas nušluota“, – pasakojo Vakarų miesto tarybos narė Cheryl Marak, kurios namas, esantis už dviejų su puse kvartalo buvo visiškai suniokotas. – „Visiškas chaosas, aplink vien ugniagesiai, policija ir greitosios pagalbos automobiliai, – sakė ji, – Atrodė, tarsi būtų sprogusi galinga bomba. Ji sunaikino abu namus – tiek mano, tiek mamos“.

Miestelio meras Tommy`is Muska, kuris dirba ir savanoriu gelbėtoju, teigia, kad sprogimas panašus į atominės bombos sprogimą. 

Pareigūnai keliauja nuo durų prie durų ir ieško tragediją išgyvenusių žmonių.

Nerimaujama, kad iš gamyklos kyla pavojingi amoniako garai, o nepalankus vėjas juos neša įvairiomis kryptimis.

Teksaso gubernatorius Rickas Perry nurodė, kad valstijos pareigūnai taip pat laukia daugiau detalių apie nuniokojimo mastą.

„Stebime įvykius ir renkame informaciją, kai randasi naujų detalių apie šį incidentą“, – sakoma R. Perry pranešime.

Tačiau iš oro nufilmuotuose vaizduose matoma, kad gamyklos griuvėsiai ir keli aplinkiniai pastatai tebedega, o nukentėjusiems žmonėms teikiama pagalba ryškiai apšviestame vietos futbolo stadione, paverstame laikinuoju gelbėjimo tarnybų centru.

Vesto meras Tommy Muska spaudos konferencijoje, surengtoje praėjus trims valandoms po sprogimo, sakė dar nežinantis, kiek žmonių žuvo arba buvo sužaloti. Pasak jo, sprogimas smarkiai apgadino pastatus penkių kvartalų spinduliu aplink gamyklą.

Sprogimas „West Fertilizer“ įmonėje Vesto miestelyje driokstelėjo prieš 20 val. vietos laiku, o nuo smūgio bangos drebėjo net už 80 km nuo įvykio vietos esantys namai. JAV geologų teigimu, sprogimas sukėlė 2,1 stiprumo seisminį įvykį.

Ugniagesiai, skubantys į nelaimės vietą Veste, taip pat nukentėjo per antrinį sprogimą, buvo girdima gelbėtojų radijo pokalbiuose, kuriuose tiesiogiai transliavo televizija „CBS News“.

„Gaisravietėje įvyko sprogimas; šį kartą esama nukentėjusių ugniagesių“, – sakė vienas dispečeris.

Ugniagesiai taip pat pranešė įkūrę improvizuotą sužeistųjų skirstymo punktą viename gyvenamajame pastate, kuriame esama įstrigusių žmonių.

Ugniagesiai iš aplinkinių apygardų skubiai išvyko į nelaimės vietą Vesto miestelyje į šiaurę nuo Veiko, kur sprogimo banga buvo tokia galinga, jog sugriovė kelis aplinkinius pastatus, o dar kelis padegė, nurodė D. Yeageris.

„Sprogimas padegė prie gamyklos esančius statinius“, – aiškino jis.

Netoli gamyklos gyvenantys žmonės sakė vietos žiniasklaidai, kad jų namų langus išdaužė sprogimo banga.

„Kilo nedidelis gaisras, amonio nitratas buvo aplietas vandeniu ir jis sprogo kaip Oklahoma Sičio bomba“, – Veste esančio viešbučio „Czech Best Western“ darbuotojas Jasonas Sheltonas sakė dienraščiui „The Dallas Morning News“.

„Gyvenu maždaug už tūkstančio pėdų (300 metrų) nuo jos, ir (sprogimas) nuplėšė duris ir (išdaužė) langus namo gale. Šalia (gamyklos) buvę namai sulyginti su žeme. Esama sužeistų žmonių ir galbūt žuvusi“, – pridūrė jis.

Per sprogdinimą Oklahoma Sičio federaliniame pastate 1995 metais žuvo 168 žmonės.

Billas Bohannanas, kuris buvo atvykęs į Vestą aplankyti savo tėvų, gyvenančių netoli gamyklos, tapo sprogimo liudininku.

„Jis bloškė mus į automobilį... Kiekvienas namas maždaug keturių kvartalų spinduliu susprogdintas į šipulius“, – jis pasakojo dienraščiui „Waco Tribune-Herald“.

Tuo tarpu Crystal Anthony sakė šiam laikraščui, kad užsiliepsnojo netoli įmonės esantys senelių namai, gyvenamasis kompleksas ir Vesto vidurinės mokyklos pastatas. C. Anthony nurodė, kad sprogimo banga vos nepargriovė jos ir jos dukros, nors jos buvo už kelių kvartalų nuo sprogimo židinio.

„Vedame pacientus iš senelių namų į futbolo stadioną bei gimnastikos pastatą Deiviso gatvėje“, – pridūrė moteris.

Šis sprogimas nugriaudėjo tuo metu, kai Jungtinėse Valstijose yra smarkiai padidėjusi įtampa dėl pirmadienį įvykdyto dvigubo kruvino sprogdinimo per Bostono maratoną, taip pat aptikus laiškus, veikiausiai apnuodytus ricinu, adresuotus vienam JAV senatoriui ir šalies prezidentui Barackui Obamai.

Balandžio 19-ąją taip pat bus minimos „Veiko apsiausties“ – pražūtingo susirėmimo tarp federalinių pareigūnų ir iki dantų ginkluotų vietos gyventojų tame mieste – 20-osios metinės.

Tąsyk po 51 dieną trukusios apsiausties įsiplieskė susišaudymas su JAV federaliniais agentais ir buvo sudegintas religinės bendruomenės „Dovydo šaka“ pastatas.

Per tą incidentą, kurį daugelis Amerikos ultradešiniųjų organizacijų laiko JAV vyriausybės nepriimtino kišimosi simboliu, žuvo dešimtys žmonių.

2001 metais per sprogimą vienoje chemijos įmonėje Prancūzijos mieste Tulūzoje žuvo 31 žmogus, o dar per 2 000 buvo sužeisti. Tąsyk sprogimas driokstelėjo angare, kuriame buvo 300 tonų amonio nitrato, naudojamo kaip trąšos, tačiau taip pat kaip sprogmenys.

Tas incidentas įvyko praėjus dešimčiai dienų po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų prieš Jungtines Valstijas ir sukėlė nuogąstavimų, kad sprogimas gamykloje galėjo būti susijęs su tais išpuoliais. 2006 metais paskelbtoje ataskaitoje buvo pripažinta, kad nelaimė įvyko dėl aplaidumo.

Gamykloje, kaip skelbiama, sprogo vienas iš rezervuarų, kuriame buvo laikomas bevandenis amoniakas. Liepsnos persimėtė iš vieno pastato į kitus, užsidegė ir vidurinė mokykla bei slaugos namai, esantys visai netoli gamyklos. Nuo sprogimo bangos pažeisti ir kiti pastatai, nutolę nuo trąšų gamyklos.

Iš pradžių pranešta, kad po liepsnų apimtos mokyklos griuvėsiais atsidūrė du vaikai, vėliau patikslinta, kad vaikai įstrigo gyvenamajame name, taip pat nukentėjusiame nuo gaisro.

Gelbėjimo operacija itin sudėtinga, baiminantis, jog gali įvykti antrasis sprogimas. Šiuo metu vykdoma Vest miesto, kurio vakarinėje dalyje yra gamykla, evakuacija. Palikti namus nurodyta visiems, gyvenantiems 1,7 km nuo įvykio vietos.

Į įvykio vietą atskubėjo ugniagesiai, medikai, mobilizuoti šeši sraigtasparniai.

Pranešama, kad užsidegė keli pastatai, kai kurie iš jų esantys kaimyniniuose gyvenamuosiuose rajonuose.

Sprogimas trąšų gamykloje, esančioje Vakarų Teksase, nugriaudėjo apie 19.50 val. vietos laiku. Jo priežastis kol kas nežinoma. Vako miestelyje, kuriame yra gamykla, gyvena apie 2 700 gyventojų.

Per televiziją parodytoje filmuotoje medžiagoje matyti, jog šalia gamyklos esantis sporto stadionas tapo greitos medikų pagalbos teikimo vieta. Skelbiama, kad vieną į ligoninių jau nuvežta 60 sužeistųjų. Vietos valdžios institucijos pranešė, kad nukentėjusiųjų skaičius gali siekti šimtus.

„Nuo sprogimo užsidegė gretimi pastatai“, – sakė Vako miestelio ugniagesių tarnybos padėjėjas Donas Yeageris.

Policija paskelbė netoliese esančių gyvenviečių evakuaciją. Pranešama, kad dėl sprogimo ore galėjo pasklisti pavojingų cheminių medžiagų.

Vienas vietos gyventoja pasakojo, kad keletą sprogimų girdėjo 20 km atstumu. „Atrodė, kad visai netoliese susprogo trys bombos“, – sakė Lydia Zimmerman.

Teksaso gubernatorius Rickas Perry pareiškime pranešė, kad toliau renkama informaciją apie įvykį, stebimi pokyčiai gamykloje.

„Siekdami padėti vietos valdžios institucijoms, sutelkėme valstybinius išteklius. Mūsų mintys ir maldos su žmonėmis Vakaruose“, – sakė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi