Pasaulyje

2013.04.17 10:21

Ataskaita: JAV po 2011 m. rugsėjo 11-osios kankino terorizmu įtariamus asmenis

ELTA2013.04.17 10:21

Jungtinės Valstijos po 2011 metų rugsėjo 11-osios išpuolių „nenuginčijamai“ kankino kalinius. Tai sakoma antradienį paskelbtoje atitinkamo tyrimo ataskaitoje, kuria remiasi agentūra AFP.

Jungtinės Valstijos po 2011 metų rugsėjo 11-osios išpuolių „nenuginčijamai“ kankino kalinius. Tai sakoma antradienį paskelbtoje atitinkamo tyrimo ataskaitoje, kuria remiasi agentūra AFP.

„Mes priėjome prie apgailėtinos, tačiau neišvengiamos išvados, kad JAV veiksmai vienareikšmiškai buvo kankinimas“, – sakė buvusi respublikonų deputatė Asa Hutchinson, kuri kartu su buvusiu demokratų deputatu Jamesu Jonesu vadovavo tyrimo komisijai.

577 puslapių ataskaitoje tyrimo autoriai išsamiai nagrinėja JAV žinybų tardymo taktiką, taikytą terorizmu įtariamiems asmenims. Per tardymus buvo naudojami metodai, kuriuos JAV prieš rugsėjo 11-osios išpuolius kitose šalyse kritikavo kaip kankinimus.

Nusižengdami JAV įstatymams ir tarptautinei teisei, žvalgybininkai ir kariai „žiauriai, nežmoniškai ir žeminančiai“ elgėsi su kaliniais Afganistane, Irake, Gvantaname ir kitur, pabrėžiama ataskaitoje.

Kankinimai, anot ataskaitos, niekada nebuvo kategoriškai leidžiami, tačiau „dėl išlygų sprendė aukščiausi JAV civiliai ir kariniai lyderiai“. Be kita ko, buvo teigiama, kad Ženevos konvencijos neturėtų galioti „Al Qaeda“ ir Talibano aktyvistams ir kad Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) gali prieš kalinius naudoti „brutalius“ metodus.

Ataskaitoje pirmiausiai kalbama apie George`o W. Busho valdymo metus, kai CŽV buvo leista turėti slaptus kalėjimus, pavyzdžiui, Lenkijoje, Rumunijoje ar Lietuvoje. Tuometinis gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas sankcionavo brutalius tardymo metodus Gvantaname.

Kartu komisija atkreipia dėmesį į tai, kad ir prezidentaujant Billui Clintonui būta slapto kalinių gabenimo į kitas šalis praktikos.

Dabartinė prezidento Baracko Obamos vyriausybė, be kita ko, kritikuojama dėl nepilotuojamų lėktuvų atakų Pakistane ir Jemene.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.