Pasaulyje

2017.01.01 13:14

Stambule per išpuolį naktiniame klube žuvo 39 Naujuosius šventę žmonės

BNS, DELFI.lt 2017.01.01 13:14

Stambule per išpuolį naktiniame klube, kuriame buvo sutinkami Naujieji metai, žuvo 39 žmonės, tarp jų – 16 užsieniečių, ir tai yra dar vienos Turkiją sukrėtusios skerdynės po kruvinų 2016 metų.

Užpuolikas, kuris, kaip pranešama, buvo su Kalėdų senelio kostiumu, prie įėjimo į „Reina“ – vieną prašmatniausių miesto naktinių klubų – nušovė policininką ir civilį, o tada siautėjo viduje, sekmadienį pranešė turkų pareigūnai.

Turkijos vidaus reikalų ministras Suleymanas Soylu sakė, kad užpuolikas pabėgo ir kad vyksta didelio masto paieška. Ministras išreiškė viltį, kad įtariamasis „greitai bus sučiuptas“.

S. Soylu televizijai sakė, kad 21 aukos tapatybė jau nustatyta ir kad tai 16 užsieniečių bei penki turkai. Dar 69 sužeisti žmonės gydomi ligoninėje.

„Užpuolikas brutaliausiu ir negailestingiausiu būdu taikėsi į nekaltus žmones, kurie tik atėjo čia švęsti Naujųjų metų ir pasilinksminti“, – įvykio vietoje Bosforo sąsiaurio pakrantėje sakė Stambulo gubernatorius Vasipas Sahinas.

Daug klube buvusių žmonių apimti panikos puolė į vandenį, pranešė televizija NTV, kuri nurodė, kad vyksta jų gelbėjimo darbai.

Naujienų agentūra „Dogan“ paskelbė, kad buvo du Kalėdų seneliais apsirengę užpuolikai, tačiau tai dar nepatvirtinta.

Televizijos reportažuose buvo matyti klubo lankytojai, tarp jų – vyrai su kostiumais ir moterys su kokteilinėmis suknelėmis, ištikti šoko ir einantys iš klubo.

V. Sahinas sakė, kad ataka prasidėjo sekmadienį 1 val. 15 min. (0 val. 15 min. Lietuvos laiku), šimtams žmonių klube europinėje miesto dalyje, Ortakojaus rajone, sutikus 2017-uosius metus.

„Tai, kas šiandien įvyko, yra teroro ataka“, – sakė gubernatorius.

„Dogan“ pranešė, jog kai kurie liudininkai tvirtino užpuolikus „kalbėjus arabiškai“, o NTV pranešė, kad policijos specialiosios pajėgos vis dar tikrina klubą.

Atsakomybės kol kas niekas neprisiėmė.

„Žmonės lipo per žmones“

Baiminantis, kad Naujųjų metų sutiktuvės gali tapti ekstremistų taikiniu, nuo Sidnėjaus iki Paryžiaus, nuo Rio de Žaneiro iki Londono buvo sustiprintas saugumas.

Televizijos pranešimuose sakoma, kad Stambule budėjo mažiausiai 17 tūkst. policininkų, kurių kai kurie, kaip Turkijoje įprasta, dirbo su priedanga – persirengę Kalėdų seneliais.

„Vos tik mums įsitaisius, prie durų pasirodė daug dulkių ir dūmų. Nuaidėjo šūviai. Kai pasigirdo tie garsai, daug merginų nualpo, – naujienų agentūrai AFP sakė profesionalus futbolininkas Sefa Boydasas. – Jie sako, kad žuvo 35–40 žmonių, bet tikriausiai daugiau, nes kai aš ėjau, žmonės lipo per žmones.“

„Dogan“ pranešime sakoma, kad tame elitiniame klube, kuris garsėja dar ir tuo, kad į jį sunku patekti, nes apsaugininkai įleidžia tik geriausiai apsirengusius žmones, atakos metu buvo mažiausiai 700 lankytojų.

„Tragiška 2017-ųjų pradžia“

„Jokia teroro ataka nesugriaus mūsų vienybės, nesunaikins mūsų brolybės ir nesusilpnins Turkijos veiksmingos kovos su terorizmu“, – „Twitter“ pareiškė teisingumo ministras Bekiras Bozdagas.

Turkijos, kurios gyventojų daugumą sudaro musulmonai, religinių reikalų agentūra „Diyanet“ pasmerkė Naujųjų metų nakties ataką Stambule ir pareiškė, jog tai, kad ji buvo naktiniame klube, „nesiskiria nuo (atakos) turguje ar garbinimo vietoje“.

„Tragiška 2017-ųjų pradžia Stambule“, – „Twitter“ parašė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Baltieji rūmai pasmerkė atakos „barbariškumą“, o Nacionalinio saugumo tarybos atstovas Nedas Price`as sakė, jog Vašingtonas dar kartą patvirtino savo paramą NATO sąjungininkei Turkijai „mums drauge pasiryžus stoti prieš visas terorizmo formas ir jas įveikti“.

JAV ambasada perspėjo savo piliečius, kad ekstremistų grupės tęsia „agresyvias pastangas rengti atakas rajonuose, kur gyvena ar dažnai lankosi JAV piliečiai ir emigrantai“.

R. T. Erdoganas: išpuoliu siekta sukelti sumaištį Turkijoje

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad sekmadienį per Naujųjų metų sutiktuves į naktinį klubą įsiveržęs ir 39 žmones nužudęs ginkluotas užpuolikas siekė sukelti sumaištį Turkijoje.

„Aš karštai smerkiu šį teroro išpuolį Stambulo Ortakiojaus rajone pirmosiomis 2017-ųjų valandomis“, – sakoma R. T. Erdogano pareiškime, paskelbtame prezidentūros tinklalapyje.

„Jie stengiasi sugriauti dvasinę mūsų šalies būklę, sukeli chaosą, tyčia siaubingais išpuoliais taikydamiesi į mūsų tautos taiką, į civilius“, – nurodoma pareiškime.

Prezidentas pažadėjo, kad Turkija ir toliau kovos su terorizmu.

„Turkija yra pasiryžusi iki galo tęsti kovą su terorizmu ir padarys viską, ko reikia, kad būtų užtikrintas mūsų piliečių saugumas ir taika regione“, – pabrėžė R. T. Erdoganas.

Jis pažymėjo, kad Turkija imsis bet kokių priemonių – nuo karinių, ekonominių ir politinių iki socialinių – prieš „teroro organizacijas“ ir jas remiančias šalis, bet nepaaiškino, kokias grupuotes ar valstybes jis turi omenyje.

Šalis jau ne kartą susidūrė su išpuoliais

2016 m. Turkija ne kartą buvo atsidūrusi pasaulio dėmesio centre dėl įvairių išpuolių, nepavykusio valstybinio perversmo o visai neseniai ir dėl praėjusį gruodį nušauto Rusijos diplomato.

Pernai rugpjūčio 28 d. per vestuves Gaziantepo mieste žuvo mažiausiai 30 žmonių kai buvo susprogdinta bomba. Dėl šio išpuolio įtariama vadinamoji ISIS grupuotė.

Liepos 30 d. Turkijos armija nukovė 35 kurdų sukilėlius, kurie mėgino šturmuoti karinę bazę.

Birželio 28 d. per išpuolį Stambulo Atatiurko oro uoste žuvo 41 žmogus. Dėl šio nusikaltimo taip pat kaltinami ISIS kovotojai.

Kovo 13 d. 37 žmonės žuvo per savižudžio bombos sprogimą Turkijos sostinėje Ankaroje.

Vasario 17 d. per karinio konvojaus užpuolimą žuvo 28 žmonės.