Pasaulyje

2022.01.15 09:51

Ukraina kibernetinėje atakoje įžvelgia Rusijos pėdsaką

atnaujinta 14.23
BNS, ELTA2022.01.15 09:51

Ukraina penktadienį pareiškė aptikusi užuominų, kad Rusija gali būti susijusi su virtinę vyriausybės tinklalapių paveikusia kibernetine ataka, įvykdyta tvyrant padidėjusiai įtampai tarp abiejų kaimyninių šalių.

„Tyrimas toliau tęsiamas, bet Ukrainos saugumo tarnyba jau gavo preliminarių užuominų, rodančių, kad už šiandienos didelio masto kibernetinės atakos prieš vyriausybės tinklalapius galimai stovi kompiuterinių įsilaužėlių grupės, susijusios su Rusijos slaptosiomis tarnybomis“, – per „Twitter“ parašė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka.

Saugumo tarnybos SBU pranešime sakoma, kad per naktį iš ketvirtadienio į penktadienį įvykdytą ataką buvo paveikti iš viso 70 vyriausybės tinklalapių.

Dešimt jų patyrė „neteisėtą sutrikdymą“, bet svetainių turinys nebuvo paveiktas ir nebuvo nutekinta asmeninių duomenų.

Ataka buvo įvykdyta tvyrant didelei įtampai tarp Ukrainos ir Rusijos. Kijevas kaltina Maskvą sutelkus stiprias pajėgas prie sienos su Ukraina ir galbūt ruošiantis įsiveržti į šalį. Maskva tokius kaltinimus atmeta.

Užsienio reikalų ministerija anksčiau nurodė, kad ataka, per kurią sutriko jos pačios tinklalapio ir virtinės kitų vyriausybės institucijų svetainių, buvo „didžiulio“ masto.

Penktadienį keli tinklalapiai, įskaitant URM puslapį, vis dar neveikė, sakė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Prieš URM svetainę išjungiant jos pirmajame puslapyje buvo rodoma žinutė ukrainiečių, rusų ir lenkų kalbomis, kad ukrainiečių vartotojų asmeniniai duomenys buvo užvaldyti.

„Visa informacija apie jus tapo vieša. Bijokite ir tikėkitės blogiausia“, – sakoma žinutėje.

SBU vėliau penktadienį nurodė, kad daugumos tinklalapių darbas buvo atkurtas ir kad padaryta menka žala.

Atnaujinta 14.23

Nuland: kibernetinė ataka Ukrainoje primena „išbandytus rusų metodus“

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja politiniams reikalams Victoria Nuland pareiškė, kad neseniai surengta kibernetinė ataka prieš Ukrainos ministerijas primena praeityje Rusijos naudotus metodus.

„Šiuo metu nesu pasirengusi kalbėti apie tai, kas susijęs (su kibernetine ataka). Tik pasakysiu, jog tai išbandyti rusų metodai, kurie buvo naudojami visame pasaulyje“, – teigė ji šeštadienį paskelbtame interviu Didžiosios Britanijos laikraščiui „The Financial Times“.

Anot V. Nuland, praeityje Rusijos specialiosios tarnybos taip elgdavosi, kad „destabilizuotų vyriausybes, patikrintų savo galimybes“.

Penktadienį Ukrainos saugumo tarnyba pranešė tirianti plataus masto programišių ataką prieš kai kuriuos vyriausybinius tinklalapius. Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas pareiškė, kad atsakomybė už kibernetinę ataką tenka Rusijai.

Pasak Ukrainos prezidento biuro vadovo Andrijaus Jermako, darbą jau atnaujino beveik visi atakos paveikti tinklalapiai. Jis pridūrė, kad Ukraina šiuo klausimu glaudžiai bendradarbiauja su JAV ir Didžiąja Britanija, ir pavadino incidentą mėginimu destabilizuoti padėtį šalyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt