Naujienų srautas

Pasaulyje2016.12.31 11:39

D. Trumpas giria V. Putino sprendimą neišsiųsti JAV diplomatų iš šalies

BNS 2016.12.31 11:39

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį atsisakė išsiųsti iš šalies dešimtis amerikiečių diplomatų, atsakydamas į JAV sankcijas dėl įtariamų Maskvos kibernetinių atakų, o šį Kremliaus žingsnį pagyrė išrinktasis Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas.

Rusijos užsienio reikalų ministerija kreipėsi į V. Putiną, prašydama suteikti leidimą išsiųsti 35 JAV diplomatus, kai Amerikos prezidentas Barackas Obama  nurodė išsiųsti namo maždaug tokį patį skaičių rusų diplomatinių darbuotojų.

Vis dėlto D.Trumpo reakcija, paskelbta „Twitter“ žinute, rodo Vašingtone besikeičiantį politinį klimatą, likus vos trims savaitėms, kol šis respublikonas pakeis B. Obamą Baltuosiuose rūmuose.

„Puikus (V. Putino) žingsnis atidėti (diplomatų išsiuntimą) – visada žinojau, kad jis labai protingas!“ – parašė būsimasis JAV vadovas.

Kibernetinės atakos, esą rengtos prieš lapkritį įvykusius JAV prezidento rinkimus, supykdė B. Obamą: prezidentas galiausiai paskelbė išsiunčiantis dešimtis rusų diplomatų ir kitokias sankcijas.

Aiškindamas, kodėl kol kas nesiims atsakomųjų priemonių, V. Putinas pabrėžė, kad neilgai trukus valdžią Jungtinėse Valstijose perims D. Trumpas.

„Mes nieko neišsiųsime“, – sakoma V. Putino pareiškime. Prezidentas taip pat pakvietė JAV diplomatų vaikus dalyvauti Kremliuje rengiamoje Naujųjų metų šventėje.

Pasak V. Putino, Maskva tolesnius savo žingsnius planuos „atsižvelgdama į politiką, vykdomą prezidento Donaldo Trumpo administracijos“. Jis taip pat perspėjo, kad Kremlius pasilieka teisę deramai atsakyti.

Rusijos lyderis peikė kadenciją baigiantį B. Obamą už „nedraugiškus žingsnius“, prilygstančius „provokacijai, kuria siekiama dar labiau pabloginti Rusijos ir Amerikos santykius“.

V. Putino pareiškimas patvirtino, kad Maskva deda viltis į sausio 10 dieną pareigas pradėsiantį eiti D. Trumpą, kad jis padės atkurti ryšius tarp abiejų šalių, dabar pablogėjusius labiausiai nuo Šaltojo karo laikų.

Valstybės departamentas nekomentuoja

V .Putinas savo pareiškimo apie sankcijas pabaigoje palinkėjo laimingų Naujųjų metų B. Obamai ir D. Trumpui, taip pat atskirai pasveikino išrinktąjį JAV prezidentą naujametiniame pranešime.

Kol  D.Trumpas dar nebuvo paskelbęs savo žinutės, vieno JAV Valstybės departamento pareigūno lakoniškas atsakymas dar kartą pademonstravo atotrūkį tarp B. Obamos administracijos ir būsimojo JAV prezidento.

„Matėme prezidento Putino pastabas. Mums nėra ko pridurti“, – sakė pareigūnas.

B. Obama ketvirtadienį paskelbė Rusijai virtinę sankcijų už numanomas kibernetines atakas, kuriomis esą buvo siekiama pakreipti lapkritį vykusius rinkimus D. Trumpo naudai.

Pastaraisiais metais abiejų šalių santykiai buvo smarkiai pašliję: Vašingtonas paskelbė Maskvai sankcijas už jos kišimąsi Ukrainoje ir Sirijoje.

Atsakydamas į numanomą kompiuterinių įsilaužėlių puolimą, JAV pareigūnų pramintą „Meškų stepe“ (Grizzly Steppe), B. Obama paskelbė priemones, nukreiptas prieš Rusijos karinės ir vidaus žvalgybos tarnybas, įskaitant nurodymą per 72 valandas išvykti 35 įtariamiems „žvalgybos operatyviniams darbuotojams“.

Žiniasklaida buvo paskelbusi, kad šiems pareigūnams gali nepavykti per trumpą laiką įsigyti lėktuvų bilietų, bet Kremlius nurodė išskraidinsiantis šiuos diplomatus ir jų šeimas iš Jungtinių Valstijų specialiu reisu.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė Rusijos naujienų agentūroms, kad Jungtines Valstijas paliks iš viso 96 žmonės.

JAV žvalgyba padarė išvadą, kad Kremlius inicijavo Demokratų partijos ir jos kandidatės Hillary Clinton rinkimų kampanijos elektroninių laiškų vagystę ir paviešinimą, siekiant, kad D. Trumpas taptų Baltųjų rūmų šeimininku.

Vis dėlto Maskva ne kartą tvirtino su šiomis atakomis neturinti nieko bendra.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi