Pasaulyje

2016.12.30 09:55

Visoje Sirijos teritorijoje įsigaliojo paliaubos

BNS2016.12.30 09:55

Visoje Sirijos teritorijoje nuo vidurnakčio įsigaliojo paliaubos pagal susitarimą tarp Sirijos režimo ir sukilėlių, kuris buvo sudarytas tarpininkaujant Rusijai ir Turkijai.

Nors penktadienį paryčiais būta pranešimų apie pavienius susirėmimus, viliamasi, kad šis susitarimas padės užbaigti jau beveik šešerius metus trunkantį brutalų pilietinį karą, kuris jau nusinešė daugiau nei 310 tūkst. žmonių gyvybių.

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad Sirijos režimas ir „pagrindinės ginkluotos opozicijos jėgos“ sutarė dėl ugnies nutraukimo.

Susitarimas neapima karo veiksmų prieš „Islamo valstybę“ (IS) ir buvusį „al Qaeda“ padalinį, kuris anksčiau vadinosi „al Nusros frontas“, o dabar – „Fateh al Sham Front“.

Sirijos pagrindinė opozicinė Nacionalinė koalicija – Turkijoje įsikūręs politinis darinys – patvirtino, kad remia paliaubas.

Susitarimas buvo sudarytas Sirijos vyriausybinėms pajėgoms atkovojus iš sukilėlių antrą pagal dydį šalies miestą Alepą ir taip sudavus didžiausią smūgį opozicijos pajėgoms nuo pat karo pradžios.

Kovos visoje šalies teritorijoje nutraukiamos pirmą kartą nuo rugsėjo 12–19 dienomis galiojusių paliaubų, kurios žlugo po kelių smurto incidentų.

Dar anksčiau paliaubos buvo paskelbtos vasario mėnesį; abu tie susitarimai buvo sudaryti tarpininkaujant Rusijai ir Jungtinėms Valstijoms.

Jei naujų paliaubų bus laikomasi, Kazachstano sostinėje Astanoje numatytos politinės režimo ir opozicijos derybos konfliktui užbaigti, kurios vyktų prižiūrinti Rusijai ir Turkijai.

Ankara ir Maskva ilgą laiką buvo priešingose Sirijos pilietinio karo stovyklose, nes Turkija siekia prezidento Basharo al Assado nušalinimo, o Rusija drauge su Iranu yra svarbūs jo tarptautiniai sąjungininkai.

Tačiau pastaraisiais mėnesiais Rusija ir Turkija pradėjo glaudžiau bendradarbiauti dėl Sirijos, ypač – po vasarą pasiekto susitarimo normalizuoti ryšius, kurie smarkiai pašlijo po to, kai pernai turkai numušė rusų karo lėktuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt