Pasaulyje

2016.12.30 09:54

JAV skelbia naujas sankcijas Rusijai ir įrodymus, kad rusai kišosi į JAV prezidento rinkimus

15min.lt, BNS 2016.12.30 09:54

Baracko Obamos administracija baudžia Rusiją už kibernetines atakas, siekiant paveikti JAV prezidento rinkimus, – iš šalies išsiunčia 35 Rusijos diplomatus. Sankcijos paskelbtos ne tik 35 asmenims, bet ir Rusijos valstybinėms institucijoms.  

Diplomatams, dirbantiems Vašingtone ir San Fransiske, nurodyta išvykti iš JAV per ateinančias 72 valandas.

B. Obama sankcijas skyrė 9 įstaigoms ir asmenims: GRU ir FSB – dviems Rusijos žvalgybos tarnyboms; asmeniškai keturiems GRU pareigūnams; trims įmonėms, kurios suteikė materialinę paramą GRU kibernetinėms operacijoms.

JAV Iždo sekretorius sankcijas skyrė dviems Rusijos piliečiams už tai, kad jie naudojosi kibernetinėmis priemonėmis tam, kad būtų neteisėtai pasisavintos lėšos ir asmeninė informacija.

Valstybės departamentas taip pat uždaro dvi Rusijos atstovybes Niujorke ir Merilande už tai, kad jomis žvalgybiniais tikslais naudojosi Rusijos pareigūnai. Valstybės departamentas taip pat „persona non grata“ paskelbė 35 Rusijos žvalgybos darbuotojus, rašoma Baltųjų rūmų pareiškime.

Tarp sankcijų susilaukusių fizinių asmenų yra Aleksejus Belanas ir Jevgenijus Bogačiovas. Bendrovių sąraše yra „Specialusis technologinis centras“ (Sankt Perterburgas), organizacija „COR Security“ (Maskva), „Profesinė duomenų apdorojimo sistemų dizainerių asociacija“ (Maskva).

Sankcijų sąraše yra ir GRU (Vyriausiosios žvalgybos valdybos) vadovas Igoris Korobovas, specialiosios tarnybos vadovybės nariai Igoris Kostiukovas, Vladimiras Aleksejevas, Sergejus Gizunovas.

Skelbiami įrodymai

JAV taip pat paskelbė 13 lapų ataskaitą dėl JAV kenkiančių Rusijos kibernetinių veiksmų.

FTB ir Nacionalinio saugumo departamento parengtoje ataskaitoje rašoma, kad Rusijos žvalgybos darbuotojai du kartus gavo priėjimą prie JAV politinės partijos (Demokratų nacionalinio komiteto, DNK) ir sugebėjo pavogti organizacijos ir su ja susijusių žmonių duomenis.

Ataskaita patvirtina anksčiau išsakytus kaltinimus Rusijai dėl įsilaužimo į DNK, po kurio buvo nutekinti elektroniniai laiškai.

FTB ir Nacionalinio saugumo departamentas taip pat pateikia infografiką, kaip vyko rusų operacija:


Ataskaitoje pažymima, kad Rusijos operacijos taikiniais buvo ne tik DNK, bet ir valstybinės organizacijos, idėjų kalvės, universitetai, korporacijos, kiti infrastruktūros tinklai.

Įspėjama, kad rusų operacija dar gali būti nebaigta. „Veikėjai, tikėtina, susiję su Rusijos žvalgybos tarnyboms, ir toliau vykdo duomenų vagysčių kampanijas, įskaitant ir vieną, kuri įvykdyta 2016 m. lapkritį, likus vos kelioms dienoms iki JAV rinkimų“, – rašoma ataskaitoje.

Atsakas – ir dėl kabinėjimosi prie JAV diplomatų Rusijoje

„Šių veiksmų imtasi ir kaip atsako į rusų priekabiavimą prie amerikiečių diplomatų bei veiksmus diplomatų, kurių elgesys nepaklūsta diplomatinei praktikai“, – vienas JAV pareigūnas sakė naujienų agentūrai „Reuters“.

JAV Valstybės departamentas jau seniai skundžiasi, kad jas Rusijos saugumo agentai ir kelių eismo policija kabinėjasi prie JAV diplomatų Maskvoje. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry šį klausimą kėlė ir per susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu bei jo užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

„Tikimės, kad uždrausdami Rusijos diplomatams JAV patekti į dvi įstaigas, Rusijos valdžia persvarstys savo veiksmus, kurie trukdo mūsų pačių ambasados Rusijoje darbuotojų darbui ir saugumui“, – pridūrė pareigūnas.

Rusija kaltinama išpuolių organizavimu

Naujos sankcijos Rusijai skelbiamos dėl kibernetinių atakų prezidento rinkimų metu, kurios, įtariama, buvo vykdomos Rusijos programišių.

Rusija neigia savo vaidmenį kibernetinių atakų ir pagrobtų demokratų partijos susirašinėjimų skandale. Baltieji rūmai, FTB ir CŽV teigia, kad kibernetiniai išpuoliai, labai tikėtina, buvo vykdomi Rusijos valdžios nurodymu.

B. Obama anksčiau buvo viešai pažadėjęs, kad JAV duos atsaką Kremliui už tokią jo veiklą. JAV prezidentas perspėjo, kad Rusijai bus pasiųsta aiški žinia „taip nesielgti, nes mes galime kai ką jums padaryti“. Kadenciją baigiantis prezidentas sakė, kad kai kurie galimi atsakai būtų vieši, tačiau kiti – ne.

Kremlius JAV sankcijas pavadino „nepagrįstomis“

Vašingtonui paskelbus griežtas sankcijas dviem pagrindinėms Rusijos žvalgybos įstaigoms, išsiuntus iš šalies dešimtis agentų ir uždarius du Rusijai priklausančius pastatus Amerikoje, Rusija ketvirtadienį pareiškė „kategoriškai“ atmetanti JAV kaltinimus Maskvai kišimusi į prezidento rinkimus.

„Mes kategoriškai atmetame nepagrįstus apie Rusiją pareikštus tvirtinimus ir kaltinimus“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Mūsų požiūriu, tokie Vašingtono administracijos veiksmai yra neprognozuojamos ir net, galima sakyti, agresyvios užsienio politikos apraiška“, – pridūrė jis.

Rusija, be to, dar pažadėjo „atsakomąsias priemones“.

Jungtinės Valstijos nori „akivaizdžiai suardyti JAV ir Rusijos santykius, kurie ir taip jau pasiekė žemumas“, sakė D. Peskovas ir žadėjo, kad į tai bus atsakyta adekvačiu būdu.

„Žinoma, adekvati ir abipusiškumo principu pagrįsta reakcija suteiks žymų diskomfortą amerikiečiams tose pačiose srityse“, – sakė D. Peskovas ir pridūrė, kad „kokio nors skubotumo čia nebus“.