Pasaulyje

2016.12.29 15:22

Dėl įsilaužimų B. Obama Rusijai žada sankcijas

Jungtinės Valstijos, keršydamos Rusijai už kibernetinius įsilaužimus, naujas sankcijas gali paskelbti jau ketvirtadienį, skelbia spauda. Barackas Obama gali paviešinti nepatogią informaciją apie Maskvos pareigūnus ir griežtinti ekonomines priemones, bet šaltiniai cituojami, kad nesiims plačių žingsnių, kurie eskaluotų konfliktą. Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas, atmetantis visų žvalgybos agentūrų vertinimą, kad Rusija siekė paveikti rinkimus, pasiūlė nebekreipti dėmesio į šią temą ir žengti pirmyn.

Jau visai baigdamas kadenciją, B. Obama turėjo pasverti, kokį atkirtį duoti Maskvai, kuri, pasak visų Amerikos žvalgybos agentūrų, kišosi į prezidento rinkimų kampaniją, siekdama padėti išrinkti D. Trumpą. Ketvirtadienį administracija, pasak spaudos cituojamų įvairių šaltinių, skelbs savo priemones. Kokias, kol kas neaišku. Gal paviešins pavardes ar nepatogią informaciją, gal nusitaikys į Rusijos žvalgybą ar gynybos pramonę, gal pažadės slaptų keršto žingsnių, bet agentūra „Reuters“ cituoja pareigūnus, kad tikslas yra konflikto neeskaluoti.

Dar prieš porą savaičių B. Obama nurodė, kad tik dalis atsako bus vieša, ir kad jo tikslas bus atgrasyti nuo tolesnių veiksmų.

„Mūsų tikslas ir toliau yra Rusijai ir kitiems siųsti aiškią žinią to mums nedaryti. Nes ir mes galime jums pridaryti visko. Tačiau drauge svarbu visa tai daryti apgalvojus ir metodiškai. Kai ką darysime viešai. Kai ką – taip, kad jie supras, bet nebūtinai supras visi kiti“, – sako prezidentas.

B. Obama sako, kad per šį susitikimą rugsėjį Kinijoje tiesiai Vladimirui Putinui nurodė liautis, ir kibernetiniai įsilaužimai sustojo. Bet paskui, jau visai prieš pat rinkimus, teko pakartoti panašią žinią ir karštąja linija.

Bet atkirtį sunkina teisiniai ribojimai. Pernai B. Obama pasirašė dekretą, leidžiantį keršyti už kibernetinius įsilaužimus į gyvybiškai svarbią infrastruktūrą ir verslo paslapčių vagystes, bet žvalgybininkai sako Baltiesiems rūmams, kad dokumentas nesuteikia jiems galių atsakyti į kibernetines atakas prieš partijas ir rinkimų sistemą.

B. Obama kaltintas dėl vangumo, bet Baltieji rūmai ginasi, kad iki rinkimų nenorėjo atrodyti palankūs demokratų kandidatei. Per likusias tris savaites poste jis dar paskelbs ir platesnę ataskaitą, kur bus išslaptinta kiek įmanoma daugiau duomenų ir apie Kinijos įsilaužimus seniau, ir apie Rusijos šiemet. Bet jis jau beveik apkaltino Rusijos prezidentą asmeniškai.

„Noriu pirmiausiai suteikti žvalgybos bendruomenei galimybę surinkti visą informaciją. Bet norėčiau pasakyti bendriau – kad Rusijoje nedaug kas nutinka be Vladimiro Putino“, – sako B. Obama.

Scanpix/Reuters nuotr.

Įsilaužimai į demokratų partijos ir vienos ar dviejų rinkimų apygardų tinklus nepakeitė rezultato. Pasak B. Obamos, didžiausia jų žala būtų, jei šalis susipyktų ir išsižadėtų savo vertybių, todėl ragina įpėdinį nekeisti politikos.

Pareigūnai cituojami, kad B. Obama naujomis sankcijomis siekia priklijuoti Kremliui tokią etiketę, kurią net ir norėdamas sunkiai nuplėštų D. Trumpas. Jo komanda kibernetiniu saugumu vengia domėtis, jis pats atkakliai priešinasi žvalgybininkų įvertinimui ir giria V. Putiną, o trečiadienį pasiūlė žengti tolyn ir leidosi į nerišlius apmąstymus apie skaitmeninį saugumą.

„Manau, turėtume toliau gyventi savo gyvenimus. Manau, kompiuteriai labai komplikavo gyvenimus. Jau pats kompiuterio amžius padarė, kad niekas tiksliai nežino, kas vyksta. Viskas greita, daug visko vyksta, nesu tikras, kad turime tokį saugumą, kokio reikia“, – taip D. Trumpas reagavo į trečiadienį išsakytą respublikonų senatoriaus siūlymą dėl sankcijų.

Ketvirtadienį Vilniuje jau senatorius reagavo į D. Trumpo tiradą.

„O kas tie mūsų gyvenimai? Mūsų gyvenimai pagrįsti idėja, kad galime rinktis lyderius. Mūsų gyvenimai pagrįsti teisės, o ne ginklo viršenybe. Supratimu, kad galime gyventi savo gyvenimus ir reikšti mintis be baimės. Taigi, kad toliau gyventume kaip amerikiečiai, turime stoti prieš žmones, norinčius sunaikinti tai, kaip gyvename savo gyvenimus“, – sako respublikonas Lindsay Grahamas.

Scanpix/AFP nuotr.

Rusija jau pareiškė, kad jai nusibodo tušti JAV kaltinimai, ir kad tikisi, jog D. Trumpas apgręš politiką. Pasak Maskvos, naujais priešiškais žingsniais B. Obamos administracija dangsto savo neįgalumą.

B. Obama pripažįsta, kad ir taip sankcijų Rusijai daug, tad neaišku, ar nauji žingsniai veiks. Bet „Washington Post“ cituoja pareigūną, kad ne tiek nubausti svarbu, kiek atgrasyti nuo naujų įsilaužimų – juk rinkimus Amerika rengia kas porą metų.