Pasaulyje

2016.12.29 09:28

J. McCainas: JAV vadovaujant D. Trumpui, politika NATO atžvilgiu nesikeis

BNS2016.12.29 09:28

Estijoje viešintis įtakingas JAV senatorius Johnas McCainas pareiškė manantis, kad JAV valstybės sekretoriumi paskyrus Rexą Tillersoną, palakantį „glaudžius ryšius“ su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pavojus Baltijos valstybėms nekils.

„Esu šiek tiek susirūpinęs dėl Rexo Tillersono, nes jis turėjo daug verslo reikalų su Rusija, kai vadovavo (naftos bendrovei) „ExxonMobil“. Tačiau manau, kad reikia suteikti jam galimybę išsklaidyti tokius būgštavimus“, – Estijos televizijos eteryje sakė Taline su dviejų dienų vizitu viešintis senatorius.

J. McCainas taip pat pažymėjo, jog džiaugiasi, kad naujuoju gynybos sekretoriumi tikriausiai taps jūrų pėstininkų dimisijos generolas Jamesas Mattisas.

„Jis puikus žmogus, labai gerai žinantis šitą regioną“, – sakė senatorius.

Kalbėdamas apie išrinktąjį prezidentą Donaldą Trumpą, J. McCainas sakė, kad respublikonas yra padaręs „tam tikrų prieštaringų pareiškimų“.

Tačiau NATO atžvilgiu, pasak senatoriaus, D. Trumpas laikosi aiškios pozicijos: Aljansas ir jo narės turi didinti finansavimą gynybai.

„Išrinktasis prezidentas sakė, kad privalome didinti savo ginkluotąsias pajėgas, kad turime skirti daugiau lėšų gynybai“, – sakė senatorius ir pridūrė, jog „neseniai D. Trumpas aiškiai pareiškė, jog palaiko NATO“.

J. McCainas taip pat sakė, jog didžiuojasi, kad Maskvos yra įtrauktas į Rusijoje „nepageidaujamų asmenų“ sąrašą, ir dar kartą pažėrė kritikos Rusijos prezidentui V. Putinui.

„Tikiu, kad kiekvienas garbingas JAV Senato narys laiko V. Putiną grėsme, mato V. Putiną tokį, koks jis yra...“, – sakė politikas.

Į Taliną atvykusius senatorius respublikonus J. McCainą ir Lindsey Grahamą bei demokratę Amy Klobuchar priėmė Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid, premjeras Juri Ratas ir gynybos ministras Margusas Tsahkna.

Susitikimuose buvo aptarti regiono saugumo, dvišalio Estijos ir JAV bendradarbiavimo bei bendradarbiavimo tarp NATO narių klausimai.

Estijos gynybos pajėgų vadas generolas leitenantas Riho Terras įteikė J. McCainui Estijos gynybos pajėgų ordino „Už nuopelnus Estijai“ kryžių, kuriuo senatorius apdovanotas „už nuopelnus užtikrinant Estijos saugumą“.

JAV Senato delegacija iš Talino vyks į Rygą, o gruodžio 29–30 dienomis viešės Lietuvoje. Vėliau senatoriai aplankys Ukrainą, Gruziją ir Juodkalniją.