Naujienų srautas

Pasaulyje2016.12.27 13:50

Stambule prasideda pirmasis reikšmingas įtariamų perversmininkų teismo procesas

BNS 2016.12.27 13:50

Stambule antradienį prasideda 29 turkų policininkų, kaltinamų dalyvavus nesėkmingame liepos 15-osios puče, teismo procesas.

Tai bus pirmasis įtariamų perversmininkų teismas šiame didmiestyje.

Iš viso kaltinamieji aktai yra parengti daugiau kaip 1 200 žmonių, o areštuota yra maždaug 41 000 asmenų, tad teismai po nesėkmingo bandymo nuversti prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą bus didžiausias teisinis procesas per Turkijos istoriją.

Praėjus penkiems mėnesiams po nepavykusio perversmo nedidelio masto teismo procesai jau yra prasidėję kai kuriose provincijose, o pirmadienį 60 žmonių stojo prieš teismą šalies pietvakariuose esančiame Denizlio mieste.

Tačiau teismo procesas Stambule, kuris vyks didžiuliuose teismo rūmuose Silivri kalėjimo komplekse, bus kol kas reikšmingiausias, be to, pirmasis šiame Turkijos didmiestyje.

Teisiamieji yra kaltinami siekiu nuversti vyriausybę ir priklausymu JAV gyvenančio pamokslininko Fethullah Guleno judėjimui.

F. Gulenas, kurį Ankara, siekianti jo išdavimo, kaltina vadovavus sąmokslui, kategoriškai neigia šiuos kaltinimus.

Iš 29 policininkų, kurie bus teisiami Silivri, 24 yra areštuoti, o vienas slapstosi. Likusieji yra paleisti už užstatą.

Jei bus pripažinta jų kaltė, 21 kaltinamajam gresia po tris kalėjimo iki galvos bausmes, o likusiems aštuoniems pareigūnams gali būti skirtos laisvės atėmimo nuo pusaštuntų iki 15 metų bausmės.

„Laikas patraukti išdavikus atsakomybėn“, – antradienį rašo provyriausybinis laikraštis „Sabah“.

Atsakovai kaltinami tuo, kad perversmo naktį atsisakė ginti R. T. Erdogano rezidenciją Stambule.

Po nepavykusio perversmo valdžios taikomų griežtų priemonių, tarp kurių yra nepaprastosios padėties įvedimas, mastas sukėlė didelį tarptautinį susirūpinimą, o kritikai sako, kad naudojantis tuo nusitaikyta į R. T. Erdogano oponentus.

Kol kas nėra jokių ženklų, kad atsakomieji valdžios veiksmai silpnėtų. Vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad vien praėjusią savaitę buvo sulaikyti 1 096 žmonės, įtariami ryšiais su F. Gulenu.

Po bandymo įvykdyti perversmą valdžia jau atliko tyrimus dėl beveik 101 800 žmonių ir areštavo maždaug 41 000 asmenų.

R. T. Erdoganas praėjusią savaitę pareiškė, kad Rusijos ambasadorių Ankaroje nužudęs jaunas turkų policininkas taip pat buvo lojalus F. Gulenui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi