Pasaulyje

2016.12.25 14:51

Po JT balsavimo Izraelis iškvietė užsienio ambasadorius

BNS2016.12.25 14:51

Izraelis sekmadienį išsikvietė ambasadorius šalių, parėmusių Jungtinių Tautų rezoliuciją, kuria Izraelis raginama sustabdyti nausėdijų plėtrą. Šalis taip pat nutraukė civilinį koordinavimą su palestiniečiais.

zraelio užsienio reikalų ministerijos atstovas Emmanuelis Nahshonas sakė, kad sekmadienį ministerijoje Jeruzalėje lankysis keturiolikos JT Saugumo Tarybai priklausančių šalių ambasadoriai.

Penktadienį JT Saugumo Taryba įvyko balsavimas, kurio metu Jungtinės Valstijos susilaikė, leidžia priimti pirmą nuo 1979 metų rezoliuciją, kuria smerkiama Izraelio nausėdijų politika. JAV ambasadorius dėl to Izraelio iškviestas nebuvo.

Minėtoje rezoliucijoje reikalaujama, kad „Izraelis nedelsdamas ir visiškai nutrauktų naujų nausėdijų kūrimą okupuotuose palestiniečių teritorijose, įskaitant ir Rytų Jeruzalę“. Dokumente taip pat nurodoma, kad nausėdijos „neturi teisinio pagrįstumo“ ir yra „kelia pavojų dviejų valstybių sprendimo įgyvendinamumui“.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu atmetė rezoliuciją, kurią pavadino „gėdinu smūgiu Izraeliui“, ir sekmadienį dar kartą pakartojo, kad už šios rezoliucijos stovi JAV prezidentas Barackas Obama ir valstybės sekretorius Johnas Kerry.

 „Neabejojame, kad ją inicijavo Obamos administracija. Ji stovėjo už jos, koordinavo produktus ir reikalavo ją priimti, – savaitinio Izraelio vyriausybės posėdžio pradžioje pareiškė B. Netanyahu. – Tai, žinoma, prieštarauja tradicinei Amerikos politikai nemėginti primesti galutinės rezoliucijos nuostatas ... bei aiškiam prezidento Obamos įsipareigojimui, kurį jis išreiškė 2011 metais, vengti tokių priemonių.“

Nors rezoliucijoje nenumatyta jokių sankcijų, Izraelio pareigūnai nerimauja, kad ji gali padidinti baudžiamojo persekiojimo Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme galimybę. Izraelis taip pat nerimauja, kad tokia rezoliucija gali paskatinti kai kurias šalis įvesti sankcijas Izraelio nausėdijų gyventojams ir čia pagamintoms prekėms.

Po balsavimo JT Saugomo Taryboje, kaip skelbia Izraelio armijos radijas, šalies gynybos ministras Avigdoras Liebermanas nurodė nutraukti bet kokį bendradarbiavimą civiliniais klausimais su palestiniečiais. Tačiau liepta tęsti koordinavimą saugumo klausimais.

Kiek anksčiau Izraelio premjeras taip pat nurodė peržiūrėti šalies įsipareigojimus Jungtinėms Tautos, įskaitant jos agentūrų finansavimą bei JT atstovų buvimą Izraelyje.

Savo ruožtu dešiniųjų pažiūrų Izraelio viešojo saugumo ministras Giladas Erdanas šeštadienį paragino Izraelį „paskelbti visišką nausėdijų blokų aneksavimą“ reaguojant į rezoliuciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.