Pasaulyje

2016.12.25 14:49

Teisėsauga aiškinasi, ar Italijoje nušautas teroristas turėjo bendrininkų

ELTA 2016.12.25 14:49

Tyrėjai bando išsiaiškinti, ar Berlyno kalėdinės mugės užpuolikas turėjo bendrininkų, padėjusių jam kirsti trijų valstybių sienas ir kelias dienas išvengti sučiupimo prieš tai, kai jis buvo nukautas per susišaudymą su Italijos policija Milane, rašo „The Associate Press“.

Iš Tuniso pasprukusio nusikaltėlio Aniso Amrio pirštų atspaudai ir piniginė buvo rasti sunkvežimyje, kuris pirmadienio vakarą įsirėžė į Kalėdų mugę Berlyne ir pražudė 12 žmonių, o dar 56 sužeidė. Nepaisant didelės paieškos operacijos Europoje, įtariamajam pavyko pasprukti iš Vokietijos į Prancūziją, o tada – į Italiją. Bent dalį kelio jis įveikė traukiniu. Penktadienį A. Amris buvo nušautas po to, kai prie traukinių stoties dokumentų patikrai jį sustabdė policininkai.

Už išpuolį Berlyne atsakomybę prisiėmė „Islamo valstybės“ teroristinė grupuotė, tačiau kol nežinoma, ar 24 metų užpuolikas turėjo pagalbininkų.

Italijos teisėsaugininkai aiškinasi, ar tunisietis turėjo ryšių Milane. A. Amris į Europą pateko per Italiją 2011 m. ir daugiau nei trejus metus praleido Sicilijos kalėjimuose. Tačiau teigiama, kad prieš lemtingą penktadienio susišaudymą jis niekada nėra buvęs Milane ar jo apylinkėse.

Tuniso vidaus reikalų ministerija penktadienį pranešė, kad sulaikyti A. Amrio sūnėnas ir dar du įtariamieji, galimai priklausę tam pačiam ekstremistų tinklui. Teigiama, kad A. Amris naudodamasis slapyvardžiu savo 18 metų sūnėnui per paštą nusiuntė pinigų, kad šis prisijungtų prie jo Europoje ir prisidėtų prie „Abour Walaa“ grupuotės, kuriai neva vadovavo A. Amris.

Pasak Tuniso vidaus reikalų ministerijos, sūnėnas su A. Amriu palaikė ryšį per programėlę „Telegram“. A. Amris įtikino sūnėną prisidėti prie džihado ir prisiekti ištikimybe „Islamo valstybei“.

Be to, tyrimas atliekamas ir Ispanijoje. Gavusi informaciją iš Vokietijos kolegų, Ispanijos policija aiškinasi ar A. Amris turėjo ryšių su vietiniais ekstremistais.

Kaip pranešta anksčiau, nusikaltėlio medžioklė baigėsi Milane, kai policininkai pamatę vyrą ištuštėjusioje geležinkelio stotyje penktadienio naktį nusprendė patikrinti jo dokumentus. Užuot parodęs savo dokumentus, A. Amris išsitraukė 22 kalibro ginklą ir sužeidė vieną iš policininkų į petį, bet naujokas policininkas jį nukovė vienu šūviu.

A. Amris apsimetęs nepilnamečiu nelegaliai pateko į Italiją 2011 m. Tačiau atsidūrė kalėjime už tai, kad padegė migrantų apgyvendinimo centrą. Bandymai jį deportuoti buvo nesėkmingi dėl biurokratinių kliūčių.

Vėliau jis pasiekė Vokietiją, kurios teisėsauga 2016 m. jį slapta sekė 6 mėnesius. Sekimo operacija buvo nutraukta rugsėjį. Jo prieglobsčio prašymas Vokietijoje buvo atmestas vasarą, tačiau deportacijai reikalingi dokumentai iš Tuniso užtruko kelis mėnesius.

Italijos pareigūnai tiria akivaizdų sutapimą, kad Lenkijos kompanijai priklausęs sunkvežimis, prieš pasiekdamas Berlyną, buvo pakrautas Milano priemiestyje likus trims dienoms iki išpuolio.