Pasaulyje

2016.12.26 10:12

Manoma, kad žuvo visi sudužusio rusų karinio lėktuvo keleiviai

LRT.lt, LRT RADIJAS, DELFI.lt, BNS, ELTA2016.12.26 10:12

Juodojoje jūroje sudužusio Rusijos karo lėktuvo vietoje jau rasta nuolaužų ir 11 keleivių kūnai. Lėktuvas iš radarų dingo sekmadienio rytą, pranešė Rusijos naujienų agentūros, remdamosi Gynybos ministerija. Lėktuvu skrido 92 žmonės ir baiminamasi, kad visi lėktuvo keleiviai žuvo. Pirmadienį Rusijoje skelbiama gedulo diena.  

„Rusijos gynybos ministerijos Lėktuvo Tu-154 fragmentai rasti už 1,5 km nuo Juodosios jūros kurorto Sočio 50–70 m gylyje“, – nurodė ministerija.

Rusijos karo lėktuvas su 92 žmonėmis dingo iš radarų ekranų, vos pakilęs iš Adlerio oro uosto šalies pietuose. Pasak ministerijos, lėktuvu skrido 83 keleiviai ir 9 įgulos nariai.

Lėktuvas 5 val. 40 min. vietos (4 val. 40 min. Lietuvos) laiku pakilo iš Adlerio oro uosto, esančio į pietus nuo Juodosios jūros kurorto Sočio, skristi įprastu reisu į Rusijos Hmeimimo oro bazę Latakijoje Sirijos pakrantėje, nurodė ministerija.

Lėktuvu skrido rusų kariai ir Aleksandrovo dainų ir šokių ansamblis, vykęs koncertuoti kariams Sirijoje Naujųjų metų proga. Jame buvo ir devyni žiniasklaidos atstovai.

Maskvos karo aviacija vykdo bombardavimų kampaniją Sirijoje nuo 2015-ųjų rugsėjo, remdama savo seną sąjungininką prezidentą Basharą al-Assadą.

Papildyta 16:26 val.: B. al Assadas išreiškė užuojautą Rusijai dėl lėktuvo katastrofos

Sirijos prezidentas B. al-Assadas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui nusiuntė laišką, kuriame išreiškė užuojautą dėl Rusijos lėktuvo, kuriuo skrido 92 žmonės, katastrofos.

B. al-Assadas laiške rašo, kad naujieną apie avariją jis sutiko „su giliu sielvartu ir liūdesiu“.

Skelbiama, kad per Rusijos gynybos ministerijos lėktuvo Tu-154 katastrofą, kuomet jis nukrito į Juodąją jūrą, niekas neišgyveno.

Lėktuvu skrido ir 64 visame pasaulyje garsaus Aleksandrovo ansamblio artistai, kurie turėjo surengti naujametinį koncertą Rusijos karinėje bazėje Sirijoje.

B.al-Assadas išreiškė užuojautą visų žuvusiųjų artimiesiems ir pridūrė, kad jo šalis ir Rusija yra partnerės kovoje su terorizmu.

Rusijos gynybos ministerija skelbia, kad gelbėtojai nerado išgyvenusiųjų. Generolas majoras Igoris Konašenkovas pranešė, kad avarijos vietoje, esančioje už maždaug 1,5 km nuo kranto, „nematoma nė vieno išgyvenusiojo“.

Papildyta 15:15 val.: Rusijos lėktuvo katastrofos vietoje dirba 3 tūkst. žmonių

Rusijos vidaus reikalų ministerijos lėktuvui „Tu-154“ nukritus Juodojoje jūroje, netoli Sočio miesto, paieškos operacijoje dalyvauja apie 3 tūskt. žmonių, praneša TASS.

Apie 13 val. Lietuvos laiko informuota, kad šaltinis jėgos struktūrose pranešė naujienų agentūrai TASS, kad kol kas buvo rasti 10 žuvusių žmonių kūnai, dalies keleivių dokumentai ir asmeniniai daiktai. Lėktuvo nuolaužos rastos 1,5-6 km ruože nuo kranto.

Paieškos operacija vykdoma 10,5 kv. km zonoje, joje dalyvauja 27 laivai ir valtys, 37 narai ir 4 sraigtasparniai. Į operacijos vietą bus atsiųsta dar 100 narų su specialia įranga.

Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė, kad gruodžio 26 d. Rusijoje skelbiamas gedulas. Anot jo, aviakatastrofos priežastys bus nuodugniai ištirtos ir bus daroma viskas, kad būtų suteikta pagalba žuvusiųjų artimiesiems. V. Putinas nurodė vyriausybei suformuoti transporto ministro vadovaujamą komisiją nelaimės priežastims ištirti.

Kiekvieno žuvusio karinių pajėgų nario šeimai draudimo kompanija „Sogaz“ išmokės 7,8 mln. rublių (daugiau nei 122 tūkst. eurų) kompensaciją. Draudimo išmokos už žuvusius civilius sieks 3 mln. rublių (apie 47 tūkst. eurų).

Sudužęs „Tu-154“ buvo pagamintas 1983 m. Paskutinį kartą jo kapitalinis remontuotas vyko 2014 m. gruodį, o 2016 m. rugsėjį lėktuvas praėjo planinį patikrinimą. Lėktuvu iš viso skraidyta 6 689 valandas. Nelaimės metu jį pilotavo patyręs lakūnas Romanas Volkovas. Pradėta baudžiamoji byla dėl skrydžių taisyklių arba pasiruošimų skrydžiams pažeidimų.

Papildyta: 12:19 val.: Radus penkis žuvusiųjų kūnus paieškos tęsiamos

12 val. Lietuvos laiku buvo pranešama, kad gelbėtojai katastrofos vietoje aptiko penkių žuvusiųjų palaikus, skelbia „RIA Novosti“, remdamasi Krasnodaro krašto ekstremalių situacijų tarnybų šaltinių.

„Paieškos vyksta ir toliau“, – pareiškė agentūros pašnekovas.

Rusijos gynybos ministerijos lėktuvo skrydžio metu oro sąlygos buvo normalios, skelbia TASS, remdamasis oro uosto meteorologiniais duomenimis. Paieškų rajone oras netgi puikus, nėra audros, iš įvykio vietos praneša agentūros korespondentas.

Rusijos vadovybė atmeta galimybę, kad katastrofa galėjo įvkti dėl prasto oro sąlygų ar teroro išpuolio.

Gruodžio 26 d. paskelbta gedulo diena.

Papildyta 11:14 val.: Rusijos lėktuvo katastrofos vietoje išgyvenusiųjų nėra

Rusijos gynybos ministerija nurodo, kad išgyvenusiųjų nėra toje Juodosios jūros vietoje, kur nukrito karinis lėktuvas, pakilęs iš Sočio sekmadienio rytą skristi į Siriją, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

„Lėktuvo Tu-154 sudužimo vieta nustatyta, – taip, anot naujienų agentūrų, pareiškė ministerija, dar pažymėdama, kad iš vandens ištraukti keturi kūnai. – Nėra jokių ženklų, kad būtų išgyvenusiųjų“.

Ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas pažadėjo, kad ši tragedija bus kruopščiai ištirta, nuo jos nukentėjusiems bus suteikta pagalba. Žurnalistų, kariškių ir Aleksandrovo ansamblio artistų žūtį jis pavadino nesugrąžinama.

„Ši baisi tragedija nusinešė gyvybes žmonių, kurie buvo kupini jėgų ir planų, – sakoma D.Medvedevo telegramoje. – Tarp žuvusiųjų – žurnalistai, kariškiai, garsiojo Aleksandrovo ansamblio muzikantai; jie skrido į Siriją su labai geranoriška ir taikia misija. Su šia sunkia netektimi neįmanoma susitaikyti, ji nesugrąžinama“.

Papildyta 11:09 val.: V. Putinas pavedė D. Medvedevui vadovauti tragedijos tyrimo komisijai

Pirmieji Rusijos prezidento Vladimiro Putino komentarai: prezidentas, kaip skelbia „Interfax“, išreiškė užuojautą žuvusiųjų artimiesiems ir šeimoms bei nurodė ministrui pirmininkui Dmitrijui Medvedevui imtis vadovauti tragedijos tyrimo valstybinei komisijai.

„Interfax“, remdamasis neįvardytu šaltiniu, skelbia, kad prioritetinė aviakatastrofos versija – techninės problemos. Teroristinio išpuolio versija „praktiškai atmetama“.

Tarp žuvusiųjų – ir J. Glinka, Rusijoje žinoma kaip „daktarė Liza“

Labdaros fondo „Teisinga pagalba“ vadovė Jelizaveta Glinka skrido Juodojoje jūroje sudužusiu lėktuvu. Jos žūtį patvirtino J. Glinkos vyras.

Papildyta 10:57 val.: Penkios Tu-154 aviakatastrofos per dešimtmetį: tarp jų – ir Lenkijos prezidento lėktuvo nelaimė

Tai jau penktoji aviakatastrofa, į kurią per pastaruosius dešimt metų patenka Tu-154.

2011 metų sausio 1 dieną lėktuvas Tu-154 B-2, skridęs reisu Surgutas-Maskva, užsidegė ant pakilimo tako. Teko evakuoti 134 keleivius ir ekipažo narius, trys žmonės žuvo, o mažiausiai 40 buvo sužeisti. Lėktuvas nepataisomai sudegė.

2010 metų balandžio 10 dieną Lenkijos prezidento Lecho Kačynskio, skridusio iš Varšuvos į Smolenską, lėktuvas Tu-154, sudužo leisdamasis Smolensko srities kariniame aerodrome. Per katastrofą žuvo 89 keleiviai ir 8 ekipažo nariai, įskaitant ir patį Lenkijos vadovą bei daug kitų aukštų Lenkijos valdžios narių.

2009 metų liepos 15 dieną Irane nukrito Tu-154, skridęs iš Teherano į Jerevaną, lėktuve buvo 153 keleiviai ir 15 įgulos narių, tarp kurių buvo Armėnijos, Irano ir Gruzijos piliečių. Visi žuvo.

2006 metų rugpjūčio 22 dieną lėktuvas Tu-154M, skridęs iš Rusijos Anapos miesto į Sankt Peterburgą, staiga tapo nevaldomas ir sudužo šalia gyvenvietės Suchaja Balka netoliese Donecko. Žuvo 160 keleivių, įskaitant 49 vaikus, ir 10 įgulos narių.

Papildyta 09:23 val.: Orlaivis galėjo sudužti ir dėl pilotų klaidos

„Interfaks“ praneša, kad lėktuvu galėjo skirsti 92 žmonės.

Šiek tiek anksčiau buvo skelbta, kad paieškos ir gelbėjimo komandos dalyviai aptiko Juodojoje jūroje vietą, netoli pakrantės, kurioje numanoma, kad galėjo nukristi iš radarų dingęs Tu-154, skridęs į Siriją.

„Tiriant 6-8 kilometrų teritoriją prie krantų buvo aptikta tepalų dėmė, kuri, kaip numanoma, galėjo atsirasti lėktuvo nukritimo vietoje. Į šią vietą nukreipti gelbėtojų laivai“, – pranešė meduza.io šaltinis.

Spėjama, kad orlaivis galėjo sudužti dėl techninio gedimo arba pilotų klaidos.

„Interfaks“ šaltinis tikina, kad Tu-154 susidūrė su techniniu gedimu tuo metu, kai lėktuvas kilo.  „RIA Novosti“ praneša, kad aptikti asmeniniai keleivių daiktai. Išgyvenusiųjų kol kas rasti nepavyko. Lėktuvo nuolaužos yra 50-70 kilometrų gylyje. 

Skrido sveikinti su Naujais metais

Lėktuvu skrido Aleksandrovo ansamblio muzikantai, žurnalistai ir karinininkai. Jis karo bazėje Sirijoje turėjo dalyvauti Naujųjų metų sutikimo šventėje.

„Dingusio iš radarų lėktuvo Tu-154 borte – Rusijos ginkluotųjų pajėgų karininkai, taip pat Aleksandrovo ansamblio atlikėjai, skridę sveikinti su Naujais metais Rusijos aviacijos pajėgų į aviabazę Sirijoje, ir devyni Rusijos žiniasklaidos atstovai“, – rašoma pranešime.

Nepatvirtintais duomenimis, lėktuvas skrido į Sirijos Latakijos provinciją.

Lėktuvas dingo iš radarų kelios minutės po pakilimo. BBC, remdamasi naujienų agentūra „Interfax“, rašo, jog lėktuvas dingo 20 minučių po pakilimo iš Sočio Adlerio oro uosto, 05:20 vietos laiku.

Lėktuvas dingo po to, kai manevravo Rusijos teritoriniuose vandenyse.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Vladimirui Putinui apie dingusį lėktuvą jau pranešta. „Jis gauna informaciją iš tarnybų, kurios atlieka lėktuvo paieškos darbą“, – tikino D. Peskovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt