Pasaulyje

2016.12.23 17:28

V. Putinas: Baltijos šalių žengimas į ES energetikos rinką trukdo Kaliningradui

Gruodžio 23 dieną, penktadienį, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas rengė savo metinę spaudos konferenciją, kurioje bendravo su Rusijos žmonėmis ir atsakinėjo į jų klausimus.

Šioje spaudos konferencijoje dalyvavo 1437 žurnalistai, pranešė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Daugiausiai dėmesio V. Putinas skyrė šalies ekonominėms problemoms ir užsienio politikos aptarimui. Nepasitenkinimo sulaukė Baltijos valstybės, atsijungusios nuo BRELL elektros žiedo.

15.15 val. Anot „The Guardian“ žurnalisto Shauno Walkerio, tai nebuvo pati gyviausia V. Putino metinė konferencija. Jis kaip visąlaik atsakė į klausimus tiesiog apie viską – nuo provincijos reikalų iki geopolitinių subtilybių. „Bet čia ir yra visa putiniško formato paslaptis – neįmanoma užduoti papildomo klausimo, pakamantinėti. Nors tokiose konferencijoje kartais įmanoma išgirsti svarbių naujienų, šįkart to nebuvo“, – rašo Sh. Walkeris. Jo teigimu, vis dėlto šiais metais, kuriuos, kaip visuotinai sutariama, V. Putinas „laimėjo“, jis atrodė pasitikintis savimi ir tvirtas.

14.55 val. „Vedomosti“ žurnalistės klausimas apie „Rosneftegaz“ kaupiamas pinigų sumas, kurios tiesiogiai nepatenka į šalies biudžetą. V. Putino teigimu, į šį fondą patenkantys pinigai padeda mokslo ir socialinėms programoms. Po šio klausimo konferencija baigta.

14.47 val. „NBC News“ žurnalisto klausimas apie susitikimą su Donaldu Trumpu. „Palaukime, kol JAV prezidentas surinks savo komandą“, – kalbėdamas apie galimą susitikimo datą sakė Rusijos lyderis. „Kalbėsime apie santykių normalizavimą, kaip padaryti, kad abiem pusėms būtų geriau“, – pridūrė jis.

Klausimas apie didžiausią šių metų ir viso V. Putino valdymo laikotarpio klaidą. „Be klaidų nei vienas žmogus nedirba“, – sakė Rusijos prezidentas. „Iš visų jų stengiausi mokytis, kad dirbtume kartu ir efektyviau“, – teigė jis.

14.43 val. Gruzijos televizijos „Maestro“ žurnalistės klausimas apie politinį dialogą tarp Rusijos-Gruzijos. V. Putino teigimu, dvišaliai santykiai po karinio konflikto ne itin geri. „Ne mes pradėjome karinius veiksmus Pietų Osetijoje. Turime artėti prie normalizacijos“, – tikino jis. Klausimą uždavė ir praėjusių metų konferencijoje pagarsėjęs Kirovo žurnalistas.

Jis dėkojo Rusijos prezidentui už giros populiarinimą ir tikino, kad dabar Kirovo girą eksportuoja ir į Kiniją bei JAV. 14.35 val. Irkutsko žurnalisto klausimas apie mieste nutikusią apsinuodijimo alkoholiniais surogatais epidemiją. Nuo šių surogatų žuvo daugiau nei 70 žmonių. V. Putinas pripažino, kad alkoholio vartojimo problema Rusijoje egzistuoja, tačiau jo teigimu, valstybė parengusi kompleksinį planą jos sprendimui. „Nuo to kenčia mūsų demografija“, – teigė jis.

14.25 val. Kinijos televizijos CCTV žurnalistės klausimas apie dvišalius santykius. „Mes daugiau nei strateginiai partneriai“, – tikino V. Putinas. „Kinija – pati didžiausia mūsų prekybinė partnerė“, – pridūrė Rusijos lyderis, pabrėždamas, kad planuoja bendrus projektus aviacijoje, kosmoso technologijose, atominėje energetikoje.

14.15 val. Rusijos prezidentas sulaukė dar vieno klausimo apie ekologiją. Jis gynė „Rosatom“ veiklą, teigdamas, kad tai viena patikimiausių pasaulyje branduolinės energetikos įmonių.

14.10 val. Vladimiras Putinas tiesiai neatsakė, koks bus jo sprendimas dėl artėjančių prezidento rinkimų. Jo teigimu, jis stebės įvykius Rusijoje ir visame pasaulyje ir tik tada apsispręs. 14.05 val. Vokietijos žurnalisto klausimas apie Rusijos santykius su Vakarais 2017-aisiais metais. Taip pat klausimas apie galimą Stalino reabilitaciją. „Apie Rusijos ir Europos santykius jau atsakiau jūsų kolegai iš Lenkijos. Mes nesistengėme bloginti santykių ... Tik atsakėme į sankcijas, kurios buvo pritaikytos mums“, – sakė V. Putinas, žadėdamas santykių pagerėjimą, jei bus pergalvota sankcijų būtinybė.

„Ar mes sugadinome santykius?“, – retoriškai klausė jis. Rusijos lyderis vėl pabrėžė, kad Ukrainoje su amerikiečių palaikymu buvo nuversta teisėta Viktoro Janukovyčiaus valdžia. „Mes nematome savo kaltės dėl to, kas įvyko. Mes nebuvome to iniciatoriai“, – tikino V. Putinas. „Kaip galime kalbėti apie sėkmingą kovą su teroru, jei britų žvalgyba atsisakė veikti su FST?“, – piktinosi jis. Jo teigimu, Berlyno teroro išpuolis yra tokio atskiro veikimo rezultatas.

13.55 val. V. Putinas paprašė užduoti klausimą apie vadinamąją juvenalinę justiciją. Moteris piktinosi, kad nauji teisės aktai neleidžia tėvams sukelti fizinio skausmo vaikams. „Už tai gali patekti dvejiems metams į kalėjimą“, – stebėjosi moteris.

„Yra žymiai daugiau auklėjimo priemonių be diržo“, – teigė Rusijos lyderis, teigdamas, jog kritiškai žiūri į vadinamosios juvenalinės justicijos praktiką. „Bausti šeimų neleisime“, – žadėjo jis.

13.50 val. Kurdų žurnalisto klausimą apie palaikymą Irako kurdams ir Kurdistano valstybės sukūrimui V. Putinas atsakė diplomatiškai, pabrėždamas gerus santykius su kurdų tauta, tačiau nežadėdamas pagalbos kuriant valstybę.

V. Putinas patikino, kad Rusijos valdžia visada rems ir skatins patriotizmą, sukeldamas aplodismentus salėje.

13.35 val. Klausimas apie artimiausią didelį Rusijos projektą. „Galbūt jis vyks Kaliningrade?“

V. Putinas pripažino, kad Baltijos valstybių žengimas į ES energetikos rinką sudaro problemų Kaliningradui. „Viskas dirba, dirba gerai“, – piktinosi V. Putinas, kalbėdamas apie Baltijos valstybių sprendimą.

Jis pažadėjo, kad Kryme bus statomos dvi didelės elektrinės.

13.30 val. Klausimas apie šachmatus. V. Putinas paragintas paversti šachmatus privalomu užsiėmimu mokyklose. „Negaliu kištis į savivaldos reikalus“, – gynėsi jis.

„Didžiuojamės savo šachmatininkais“, – pridūrė Rusijos lyderis. „Karjakinas žaidė puikiai. Jis tikras kovotojas ir, tikiu, kad visos pergalės jam dar prieš akis“, – kalbėdamas apie Rusijos didmeistrio kovą su norvegu Magnusu Carlsenu aiškino V. Putinas.

13.25 val. „Russia Today“ žurnalisto klausimas apie demokratiją JAV. „JAV politikai kalba apie demokratiją, bet po šitų rinkimų patys jos nemėgsta“, – sakė RT žurnalistas.

„Tai Amerikos reikalas, o ne mūsų ... Partija, kuri vadinama demokratų, pamiršo, ką reiškia jų pavadinimas“, – JAV demokratų partijai įgėlė V.Putinas.

13.15 val. Lenkijos žurnalisto klausimas apie Smolensko katastrofą ir jos tyrimo vilkinimą Rusijoje.

„Žinoma, tyrimų komitetas vykdo tyrimą ir jis nėra baigtas, todėl įrodymai reikalingi mums“, – sakė jis. „Aš pats girdėjau piloto pokalbį su žmogumi, kuris buvo atėjęs į jo kabiną. Buvo liepta leistis“, – tikino V. Putinas.

„Siaubinga tragedija, nereikia iš jos daryti sąmokslo teorijos“, – sakė jis.

„Europos Sąjunga yra mūsų partnerė. Jei į mūsų santykius bando kištis trečiosios šalys, tai pati Europa turėtų suprasti, kad tai nenaudinga“, – pridūrė Rusijos lyderis.

ES sistemą V.Putinas palygino su Sovietų Sąjungos, teigdamas, kad federalizacija būtų pačios Europos pasirinkimas ir Rusija čia neketina kištis.

„Jei ES nenorės būti mūsų partnere, mes kalbėsimės su atskiromis valstybėmis. Tiesą sakant, dabar taip ir vyksta“, – pasakojo V. Putinas.

13.10 val. Rusijos lyderis sulaukė liaupsių iš Ufos regiono atstovo, kuris teiravosi, ar nebūtų galima atsikratyti užsienio konsultacijų įmonių.

„Kas liečia konsultavimo ir visokias reitingavimo agentūras, tai nėra lengvas klausimas. Turime kurti savo reitingavimo agentūras. Užtikrinti, kad jos veiktų skaidriai ir objektyviai“, – tikino jis.
 
13.00 val. V. Putinas atsakė kelis klausimus apie konkrečias regionų problemas ir energetikos politikos kaitą. „Kokia naftos barelio kaina tinkama Rusijai“, – teiravosi žurnalistė.
 
„Energetikos ministerija planuoja, kad naftos kaina galiausiai stabilizuosis“, – viltingai sakė Rusijos lyderis.

12.45 val. Klausimą uždavė naujienų agentūros „Sputnik“ Turkijos skyriaus žurnalistas. Jis teiravosi apie Rusijos ir Turkijos galimybę bendradarbiauti, sprendžiant Sirijos karo klausimą.

„Tai buvo smūgis dvišaliams santykiams“, – teigė V. Putinas, komentuodamas ambasadoriaus Andrejaus Karlovo nužudymą Ankaroje.

„Nenoriu laidyti strėlių, kažko kaltinti, bet įtarimų kyla“, – kalbėdamas apie galimą tyčinį bandymą pakenkti Rusijos-Turkijos santykiams sakė jis.

V. Putinas aiškino, kad Alepe Turkijos, Irano, Rusijos ir Basharo al-Assado režimo dėka įgyvendinta didžiausia žmonijos istorijoje humanitarinė civilių evakuacija.

12.35 val. Naujienų agentūros „TASS“ atstovė klausė apie situaciją Ukrainoje ir kaip sprendimo ieškoti padeda Normandijos formatas.

„Būtų gerai, kad Donbase Ukrainos armijos nelaikytų okupantais“, – atrėžė V. Putinas į klausimą, ar išgyvena, kad Rusijos kariai Ukrainoje tapo okupantais.

Rusijos lyderis teigė, kad Ukraina siūlė apsikeisti karo belaisviais, tačiau Petro Porošenkos siūlymas neįtiko vadinamosios Donecko liaudies respublikos vadovams.

12.28 val. Vladimiras Putinas ėmėsi ekologijos klausimų atsakymo. Jis pažadėjo dėti visas pastangas, kad Rusijos miškai būtų išsaugoti. „Tikiuosi, kad šiuo klausimu bendradarbiausime“, – teigė jis, kreipdamasis į klausimą uždavusį ekologijos entuziastą.

12.20 val. BBC žurnalisto klausimas. „Jūsų šalis yra kaltinama dėl kibernetinių atakų JAV prezidento rinkimų metu. Sakoma, kad Rusijoje niekas negali vykti be jūsų žinios. Barackas Obama jums skambino ir įspėjo nutraukti atakas, ką jūs jam atsakėte?“ Antrasis klausimas buvo apie branduolinių ginklų arsenalo didinimą.

V. Putinas tikino, kad tai tėra atsakymas į tai, kad amerikiečiai nusprendė nutraukti gerus santykius. „Anksčiau jie sėdėjo ir stebėjo, kaip mes bandome raketas“, – priminė jis, pridurdamas, kad Maskva nesiruošia pradėti jokių branduolinio ginklavimosi varžybų.

„Jei atkreipėte dėmesį, aš niekada nekalbu apie ką mes akis į akį kalbame su kolegomis“, – kalbėjo jis, aiškindamas pokalbį su B. Obama.

„Pralaimėjusi šalis visada ieško kaltųjų kažkur kitur“, – sakė V. Putinas.

„Kaip teisingai sakė naujasis JAV prezidentas, gal tai kokia kita šalis padarė, o ne Rusija, gal kas nors Kroatijoje?“ – retoriškai klausė jis.

„Po to, kai programišiai paviešino informaciją, demokratų partijoje įvyko pokyčiai. Buvo atskleistos manipuliacijos, vykdytos prieš vieną kandidatą – Sandersą. Demokratų partijos vadovė atsistatydino, taip patvirtindama, kad kaltinimai buvo tiesa“, – aiškino Rusijos lyderis.

Jo teigimu, demokratai turėtų atsiprašyti, o ne kaltinti.

12.08 val. „Sovetskij sport“ žurnalisto klausimas apie dopingo skandalą Rusijos sporte.

„Rusijoje niekada nebuvo ir nebus jokios dopingo vartojimą palaikančios sistemos“, – aiškino V. Putinas. „Problemų pas mus yra ir turime užtikrinti, kad atskirų dopingo vartojimo atvejų nebūtų“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, Rusijos prokuratūra atlieka tyrimą ir paskelbs savo rezultatus. Sukritikuota Pasaulinės antidopingo agentūros pozicija, apkaltinus ją politiniais sprendimais.

„Reikia apvalyti sportą ir kultūrą nuo politikos. Tai sritys, kuriose politikuoti negalima“, – tikino jis.

12.00 val. V.Putinas sulaukė klausimo apie pasikeitimus 2016-aisiais: Brexit, Donaldo Trumpo išrinkimą. Priminta, kad jį palaiko net 37 proc. JAV respublikonų rinkėjų. „Ronaldas Reaganas karste apsiverstų“, – pastebėjo klausėjas, o V. Putinas šyptelėjo.

Rusijos lyderis atmetė kaltinimus, kad Maskva kišosi į JAV prezidento rinkimus. „Kongrese, Senate taip pat laimėjo respublikonai. Ką, tai irgi mūsų darbas?“, – klausė jis.

„Pasaulyje atsiranda vis daugiau žmonių, kurie simpatizuoja tradicinėms vertybėms“, – teigė V.Putinas, komentuodamas respublikonų rinkėjų simpatijas jam.

Jo teigimu, Baracko Obamos administracija ne vienijo, o skaldė šalį. „Už Trumpą nebalsavo du rinkikai, o už Clinton keturi. Jie visur pralaimi, net ir čia“, – aiškino jis, žadėdamas kurti konstruktyvius santykius su respublikonų ir demokratų lyderiais.

11.50 val. Krymo atstovas paklausė, kaip šiam regionui sekasi integruotis į Rusijos federaciją. Jo teigimu, valstybinė integracijos programa kol kas vykdoma, mažų mažiausiai, prastai.

„Kaip mes turėtume pavadinti Krymo tiltą?“ – apie amžiaus statybomis vadinama statinį klausė žurnalistas. „Jūs sukurkite jam pavadinimą, aš sukūriau idėją“, – rėžė V.P utinas, sulaukdamas plojimų.

V. Putinas pripažino, kad Kryme ir Sevastapolyje situacija nėra gera, atlyginimai nesiekia vidutinio Rusijos federacijos lygio, tačiau valstybės parama jau duoda rezultatų – prognozuojamas ekonomikos augimas.

„Esu įsitikinęs, kad šis skirtumas išsilygins. Rusijoje yra regionų, kur vidutinis atlyginimas mažesnis nei Kryme“, – guodėsi Rusijos lyderis.

AFP/Scanpix nuotr.

11.40 val. Klausimą uždavė „The Wall Street Journal“ žurnalistas. „Ar gali būti, kad kitais metais bus surengti išankstiniai prezidento rinkimai?“. „Kurioje šalyje?“, – atrėžė V. Putinas, sukeldamas salės juoką.

Antrasis klausimas – apie Rusijos prezidento požiūrį į branduolinių ginklų arsenalą.

„JAV branduolinių ginklų arsenalas neabejotinai didžiausias pasaulyje“, – tikino V.Putinas, nukrypdamas nuo klausimo apie Rusijos poziciją. „Mes neslepiame, kad atlikome nemažą mūsų branduolinių raketų komplekso modernizaciją“, – pridūrė jis.

11.30 val. Klausimo galimybė suteikta „Echo Moskvy“ atstovui. Jis priminė žymias korupcijos bylas, kurios daugeliui žmonių primena šou. „Ar tos didelės korupcijos bylos yra ne vaidinimas?“, – klausė jis.

„Kaip vertinate Boriso Nemcovo nužudymo bylą ir tai, kad kaltinamas Rusijos karinių pajėgų narys Ruslanas Geremejevas?“ – antrą klausimą uždavė jis.

V. Putinas patikino, kad akylai stebi visų bylų tyrimą ir užtikrino, kad visose jose užsiimama ne politine kova, o ieškoma tiesos.

11.25 val. V.Putinas leido užduoti klausimą totorių atstovei. „Kaip gi mes be totorių?“, – šypsodamasis sakė Rusijos lyderis. Ji pabrėžė, kad Rusijoje trūksta paramos smulkiajam ir vidutiniam verslui.

Rusijos prezidentas teigė, kad Centrinis bankas ėmėsi teisingų priemonių ir tam pritaria visi ekspertai.

11.20 val. Užduotas klausimas apie Rusijos technologinį atsilikimą.

„Mes išties turime problemų“, – pripažino Rusijos prezidentas. „Kai gauni daug pinigų iš tokių sektorių kaip prekyba nafta ir dujomis, kiti sektoriai dažnai atsilieka. Vyriausybė imasi priemonių, kad skatintų jas vystytis“, – tikino jis.

Jis pridūrė, kad organizuojama Rusijos technologijų vystymo programa, o informacinių technologijų sektorius vis labiau auga.

11.16 val. Rusijos prezidentas sulaukė klausimo apie paramą žemės ūkiui. Jo teigimu, antikrizinės priemonės negalės išlikti tokios pačios visą laiką, tačiau dabar parama žemės ūkiui itin svarbi. Ji skiriama tam, kad būtų patenkinti Rusijos žmonių poreikiai.

„Kompanijos turi išgyventi ne iš valstybės paramos, o iš produkcijos poreikio“, – pažymėjo V.Putinas, pridurdamas, kad žemės ūkio sektorius augo keturiais procentais.

Kitais metais Rusijos žemės ūkiui bus skiriama 216 milijardų rublių parama.

11.10 val. Spaudos konferenciją V.Putinas pradėjo nuo atsakymo į klausimą apie šalies ekonominę padėtį. Jis pripažino, kad ekonominiai rodikliai šiuo metu nėra tokie geri, tačiau pažymėjo, kad lapkritį buvo pastebimas tam tikras augimas, kurį lėmė sunkvežimių, ūkio technikos eksporto augimas.

„Dinamika gera ir reikia ją išsaugoti“, – sakė Rusijos lyderis, pripažindamas, kad infliaciją suvaldyti sekasi sunkokai, o biudžeto deficitas išliks.

„Ar turime problemų? Taip. Turime užtikrinti, kad ekonomika augs“, – teigė jis.