Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Afganistane – rekordiniai opijaus aguonų plotai

Jungtinės Tautos perspėja, kad Afganistane opijaus aguonų auginimo mastas veikiausiai didės trečius metus iš eilės ir pasieks rekordą. Laukai gali išplisti netgi tose teritorijose, kur anksčiau jų nebūdavo, teigiama Jungtinių Tautų ataskaitoje.

Jungtinės Tautos perspėja, kad Afganistane opijaus aguonų auginimo mastas veikiausiai didės trečius metus iš eilės ir pasieks rekordą. Laukai gali išplisti netgi tose teritorijose, kur anksčiau jų nebūdavo, teigiama Jungtinių Tautų ataskaitoje.

Balandį Helmando provincijoje surenkamas derlius. Afganistano pietuose daugiausia auginama opijaus aguonų, ypač tuose regionuose, iš kurių pasitraukė Amerikos pajėgos arba netrukus ketina išvykti. Jungtinių Tautų pranešime jokio optimizmo – pastangos įtikinti vietos ūkininkus imtis auginti ką nors kita – bevaisės.  Afganistanas tiekia pasauliui apie 90 proc. opijaus.

„Tarptautinė bendruomenė ir Afganistano vyriausybė pralaimėjo. Per pastaruosius dešimtmečius opijaus aguonų plotai gerokai padidėjo, nors stengiamės su tuo kovoti. Bet faktai rodo – pralaimime“, – susirūpinęs situacija kalbėjo JT kovos su narkotikais biuro atstovas Afganistane Jean Luc Lemahieu.

Afganistano valdžia tvirtina, kad Talibanas verčia ūkininkus auginti aguonas, o už jas gautus pinigus – ne mažiau nei 100 mln. dolerių per metus – leidžia savo kovotojams finansuoti. Bet Helmando ūkininkai sako aguonas auginantys todėl, kad kitaip neišgyventų. Nors užsienis leidžia pinigus tam, kad ūkininkai neaugintų aguonų, bet jie renkasi ištvermingus nedaug vandens reikalaujančius augalus. 

„Grūdų užsiauginame tik sau maistui, kitaip negalėtume nusipirkti kitų būtinų dalykų, drabužių. Už 4,5 kilogramo opijaus aguonų gaunu daugiau negu už 5 tonas grūdų“, – skaičiavo ūkininkas, auginantis aguonas Nooras Mahommadas.

Iš Afganistano narkotikai keliauja į Rusiją, Europą, bet nemažai lieka ir šalyje. 30 mln. gyventojų turinčioje šalyje – maždaug milijonas žmonių, įjunkusių į heroiną ar opijų.

„Tai vienas didžiausių šalies skaudulių – milijonas narkomanų. Ir kas už tai atsakys? Vyriausybei ir taip sunku, pusę jos išlaidų finansuoja tarptautinė bendruomenė. O čia dar narkomanai, kurių skaičius didėja“, – dėstė JT kovos su narkotikais biuro atstovas Afganistane Jean Luc Lemahieu.

Su narkotikais susijusi korupcija apraizgiusi ir valdžią, todėl finansų donorai ir teisinę pagalbą teikiančios agentūros ragina prezidentą Hamidą Karzai aktyviau persekioti su narkotikų prekeiviais susijusius pareigūnus.

Kokį plotą Afganistane šiemet užima opijaus aguonos, kol kas tiksliai nežinia, bet jis gerokai didesnis negu pernykščiai 154 tūkst. hektarų. Valdžios sunaikinti plotai – tik lašas jūroje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi