Pasaulyje

2016.12.19 23:26

Rusijos ambasadorius Ankaroje mirė per ginkluotą išpuolį

BNS, LRT.lt2016.12.19 23:26

Rusijos ambasadorius Turkijoje Andrejus Karlovas pirmadienį mirė ligoninėje po ginkluoto išpuolio, sakydamas kalbą parodos „Rusija turkų akimis“ atidaryme Turkijos sostinėje Ankaroje, pranešė televizija. Maskva ataką pavadino teroro aktu, o užpuoliką įvardijo kaip islamo radikalą. Ankaros meras patvirtino, kad užpuolikas buvo turkų policininkas.

„Terorizmas nelaimės. Mes kovosime su juo“, – Rusijos rašoma ministerijos pareiškime, kuriame nušautas diplomatas apibūdinamas kaip iškilus žmogus, daug prisidėjęs prie kovos su terorizmu. A. Karlovas anksčiau yra dirbęs diplomatu Šiaurės Korėjoje.

JAV valstybės departamento atstovas Johnas Kirby išreiškė užuojautą dėl diplomato mirties.

Savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius rašė: „Mes smerkiame išpuolį, per kurį žuvo Rusijos ambasadorius Ankaroje. Reiškiame užuojautą jo šeimai.“

Ankaroje dirbančio žurnalisto Denizo Zeyreko, kuris tuo metu buvo įvykio vietoje, teigimu, užpuolikas pirma šovė į orą, o tada paleido kulką diplomatui į nugarą. Šaulys šovė antrą kartą, kai iš įvykio vietos pradėjo bėgti žmonės. Žurnalisto teigimu, užpuolikas į pastatą pateko parodęs policininko pažymėjimą ir dėvėjo kostiumą.

Rusijos žiniasklaidoje teigiama, kad užpuolikas nušautas policijos pareigūnų, atvykusių į įvykio vietą. Skelbiama, kad šaulys buvo Turkijos riaušių policijos pajėgų narys Mevlutas Mertas Altintašas.

Kaip skelbia CNN, užpuoliko motina ir sesuo buvo sulaikytos Soke, Turkijoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad toks išpuolis buvo ir apie jį informuotas prezidentas Vladimiras Putinas.

„Šiandien per viešą renginį Ankaroje nežinomas užpuolikas ėmė padrikai šaudyti; buvo sužeistas Rusijos ambasadorius Turkijoje“, – sakė URM atstovė Marija Zacharova.

Pasak jos, mėginta suteikti sužeistajam pagalbą vietoje, nes šaudymas kurį laiką tęsėsi ir skubiai išvežti jo į ligoninę nebuvo galimybės.

Reuters/Scanpix nuotr.

Užpuolikas sužeidė dar kelis žmones, nurodė televizijos kanalai NTV ir „CNN-Turk“.

Prieš kelias dienas Turkijoje vyko protestų dėl Rusijos vaidmens Sirijoje. Nors dabar Maskva ir Ankara glaudžiai bendradarbiauja evakuojant Alepo gyventojus.

Laikraštyje „Hurriyet“ paskelbtos nuotraukos, kuriose matyti mažiausi du ant žemės gulintys kostiumuoti vyrai, o trečias laiko ginklą.

Internete pasirodė vaizdų, kuriose matyti, kaip prie ambasadoriaus iš užpakalio prieina ginkluotas vyras ir ima šaudyti šaukdamas „Alachas yra didis! Neužmirškite Alepo! Neužmirškite Sirijos!“

Išpuolis įvyko Ankaros Čankajos rajone esančiuose meno parodų rūmuose „Cagdas Sanatlar Merkezi“; šiame rajone yra įsikūrusios daugelis ambasadų, tarp jų ir Rusijos.

Protestuojantieji Turkijoje laiko Maskvą kalta dėl žmogaus teisių pažeidimų Alepe.

Turkija: „Kaltininkai sulauks bausmės“

Turkijos užsienio reikalų ministerija, kaip skelbia CNN, pranešė smerkianti baisų išpuolį prieš Rusijos diplomatą. „Kaltininkai sulauks bausmės, tai neužtemdys Rusijos ir Turkijos draugystės“, – teigiama Turkijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Rusija išpuolį pavadino teroro aktu

Prieš pradėdamas kadenciją Turkijoje 62 metų A.Karlovas buvo Rusijos ambasadoriumi Šiaurės Korėjoje. Diplomatas vedęs, turi sūnų.

Turkijos pareigūnai paskelbė sustiprinę saugumą prie Rusijos ambasados.

Rusijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad toks išpuolis buvo ir apie jį informuotas prezidentas Vladimiras Putinas. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pats paskambino Rusijos lyderiui ir informavo apie tai, kas žinoma.

„Šiandien per viešą renginį Ankaroje nežinomas užpuolikas ėmė padrikai šaudyti; buvo sužeistas Rusijos ambasadorius Turkijoje“, – sakė URM atstovė Marija Zacharova.

Vėliau ministerija patvirtino žinią apie ambasadoriaus žūtį ir pareiškė, kad laiko išpuolį teroro aktu.

Rusijos federacijos taryba pareiškė, kad išpuolis yra katastrofiška Turkijos teisėsaugos nesėkmė. Liberaldemokratų lyderis Vladimiras Žirinovskis paskelbė, kad išpuolis galėjo būti „suorganizuotas Vakaruose dėl nepasitenkinimo Maskvos ir Ankaros draugyste“.

V. Putinas: tai – provokacija

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad ambasadoriaus nužudymas – provokacija, bandant išbalansuoti ryšius su Turkija.

Anot V. Putino, Rusija ir toliau tęs derybas dėl karo Sirijoje su Turkija ir Iranu.
 

Populiariausi