Pasaulyje

2016.12.19 09:45

Rinkikai turi tarti galutinį žodį dėl D. Trumpo: vietos intrigai dar yra

Išrinktasis Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas skuba burti komandą, planuoja darbotvarkę, bet įvykdytos dar ne visos procedūros, kad jis galėtų jaustis visateisis Baltųjų rūmų šeimininkas. Žodį dar turi tarti rinkikų kolegija, 538 jos nariai, kurie savo valstijose rinksis pirmadienį. Nors rezultatas atrodo iš anksto aiškus, bet yra erdvės intrigai – kaip elgsis kai kurie demokratai ar net kai kurie „persigalvoję“ respublikonai.

Kai amerikiečiai balsavo lapkritį, Hillary Clinton iš tikrųjų aplenkė D. Trumpą beveik 3 milijonais balsų, bet virtinė pergalių  lemiančiose valstijose atnešė laurų respublikonų kandidatui. Rinkikų kolegijoje tai jam užtikrino 306 balsus iš 538 – gerokai daugiau nei būtini 270 balsų.

Bet Konstitucija nedraudžia rinkikams nepaisyti žmonių, kuriems jie atstovauja, valios. Tad galima intriga, nes mažiausiai 38 rinkikai iš valstijų, kuriose laimėjo D. Trumpas, pareiškė esą juo nusivylę ir jeigu jie parems H. Clinton, ji gali sukaupti būtinus 270 balsų, nors gali tikėtis ir tik 232. 

Bet tai nelabai tikėtina, sako ekspertai.

Nes kad ir ką sakytų rinkikai, kad ir kiek būtų nusivylę, jie yra renkami partijų suvažiavimuose ar komitetuose, dažniausiai tai ištikimi partijų rėmėjai arba aktyvistai, tad jeigu balsuotų kitaip negu valstija, paniekintų ne tik D. Trumpą, bet ir partijos draugus ir kolegas.

Nors galimi įvairūs scenarijai – taip pat ir toks, kad nė vienas kandidatas nesurinktų būtinų 270 balsų, jeigu rinkikai imtų svyruoti. Bet kai kurios valstijos turi atsaką tokiems rinkikams, sako skeptikai – gali sumokėti baudą, gali netekti rinkiko posto.

Tad laukia įdomi diena, nors vargu, ar galima didelė staigmena, kai respublikonai vyrauja 33 valstijų kolegijose.

Todėl vargu, ar teks naujai išrinktam viceprezidentui tapti laikinuoju prezidentu. Tokia procedūra numatyta. Bet tikriausiai Kongresas sausio 3-ąją galės patvirtinti naują prezidentą.