Pasaulyje

2016.12.15 17:02

JK pirmoji teisėtai pasiūlys „trijų tėvų“ genų terapiją

BNS 2016.12.15 17:02

Britų nevaisingumo gydymo reguliavimo institucija ketvirtadienį sudarė sąlygas Didžiajai Britanijai tapti pirmąja pasaulio šalimi, teisėtai siūlančia „trijų tėvų kūdikio“ nevaisingumo gydymo metodą.

Britų parlamentarai vasario mėnesį balsavo už tai, kad būtų leidžiama „kūdikiams iš mėgintuvėlio“ naudoti ir trijų žmonių DNR, bet klinikoms dar reikėjo Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos administracijos (HFEA) pritarimo.

Taikant minimą technologiją, moterys, turinčios ligas sukeliančių mutacijų savo mitochondrijų genetinėje medžiagoje, gali pagimdyti genetiškai sau giminingus vaikus be mitochondrinių ligų.

HFEA vadovė Sally Cheshire sprendimą leisti klinikoms siūlyti mitochondrijų genų terapiją pavadino „istoriniu, svarbiu“ ir „pirmu pasaulyje“.

„Esu tikra, kad pacientės, kurios galbūt laukia šio gydymo, bus tikrai patenkintos tuo, ką šiandien nusprendėme“, – sakė ji, tačiau pridūrė: „Tęsime atsargiai.“

Nepriklausoma ekspertų komisija praėjusį mėnesį paskelbė, jog minima praktika turėtų būti „atsargiai priimta“, kad tam tikros genetinės ligos nebūtų perduotos ateities kartoms.

Mitochondrijos yra ląstelių organoidai, kuriuose gaminama ląstelėms reikalinga energija ir kurie turi savo pačių genus. Ši mitochondrijų DNR paveldima tik iš motinos.

Mitochondrijų DNR nulemtų ligų simptomai yra įvairūs, nuo prasto regėjimo iki diabeto ir raumenų atrofijos. Sveikatos apsaugos pareigūnai yra apskaičiavę, kad kasmet Didžiojoje Britanijoje gimsta maždaug 125 kūdikiai su mitochondrijų DNR mutacijomis.