Pasaulyje

2016.12.12 00:04

M. Chodorkovskio prognozė: V. Putinas trauksis iš posto anksčiau laiko

15min.lt2016.12.12 00:04

Buvęs naftos magnatas, koncerno „Jukos“ savininkas Michailas Chodorkovskis mano, kad 2018 m. Vladimiras Putinas kandidatuos ir ketvirtajai kadencijai Rusijos prezidento poste.

Daugiau nei dešimtmetį Kremliaus kalintas dėl tariamų stambaus masto finansinių nusikaltimų M. Chodorkovskis teigė nesitikįs, kad V. Putinas bandys pratęsti savo valdymą penktajai kadencijai.

Jo manymu, Rusijos prezidentas netgi pradės ieškoti galimybės saugiai trauktis, baimindamasis artimiausiame jo rate vis labiau įsibėgėjančių intrigų ir tarpusavio rietenų.

M. Chodorkovskis Laisvosios Europos Radijui sakė, kad tokios intrigos, kaip buvusio Ekonominės plėtros ministro Aleksejaus Uliukajevo suėmimas, rodo, kad V. Putinas vis sunkiau suvaldo intrigas valdžios rato viduje.

„Manau, kad jis užtikrintai laimės 2018 m. rinkimus, bet tada bandys kurti savąjį kinišką modelį, savotišką valdžios elito susitarimą, tačiau netikiu, kad jam tai pavyks“, – prognozavo buvęs „Jukos“ vadovas.

„Po šios nesėkmės jis turės pradėti galvoti apie pasitraukimą“, – dėstė M. Chodorkovskis, kurį 2013 m. gruodžio mėnesį Kremlius paleido iš kalėjimo, kad pagerintų šalies įvaizdį prieš Sočio žiemos olimpines žaidynes.

53 m. verslininkas šiuo metu daugiausiai laiko leidžia Jungtinėje Karalystėje ir Šveicarijoje, nepraleisdamas progos išsakyti kritišką požiūrį į Rusijoje vykstančius politinius procesus.

2012 m. į prezidento postą iš premjero kėdės sugrįžęs V. Putinas dar 2008 m. prezidento kadenciją išplėtė iki šešerių metų. Tiesa, joks prezidentas vis dar negali valdyti ilgiau nei dvi kadencijas iš eilės.

Rugsėjo mėnesį kalbėdamas su „Bloomberg“ žurnalistu V. Putinas teigė, kad Rusijos ateities lyderis turėtų būti „jaunas žmogus“.

M. Chodorkovskio manymu, 64 m. V. Putinui bus vis sunkiau išlaikyti pavaldinių lojalumą.

„Valdžios vertikalė Rusijoje yra tik mitas“, – teigė jis, pridurdamas, kad V. Putinas valdo tik keletą jėgos struktūrų vadovų, o šių grupuotės kaunasi tarpusavyje, besiplėšydamos dėl asmeninių interesų.

„O tuo metu yra Kremlius, kuris su jais derasi tik dėl vienintelio dalyko – valdžios išsaugojimo. Užtikrink man, kad liksiu savo poste, ir aš tau duosiu tą ir aną. Štai kaip tai veikia“, – lojalumo V. Putinui garantą apibūdino M. Chodorkovskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt