Pasaulyje

2016.12.11 15:40

JAV žvalgyba buvo įspėjusi Lietuvą dėl Rusijos programišių įtakos rinkimų rezultatams

15min.lt 2016.12.11 15:40

JAV žvalgybos pareigūnai net kelis kartus įspėjo Europos kolegas dėl Rusijos programišių bandymų įsiveržti į informacines sistemas ir daryti įtaką rinkimų rezultatams. Tiesa, daugeliu atveju šie perspėjimai jau buvo pavėluoti, rašo „BuzzFeed“.

„Daugeliu atveju mes į juos kreipėmės jau po fakto. Kol žvalgyba surinkdavo faktus ir nuspręsdavo kreiptis perspėti sąjungininkus dėl grėsmės Europoje, jau būdavo per vėlu“, – teigė vienas JAV žvalgybos pareigūnas, bendradarbiaujantis su kolegomis Europoje. „Tuo metu, kai su jais susisiekdavome Rusijos programišiai jau būdavo įsiveržę į jų sistemas“, – „BuzzFeed“ žurnalistams pasakojo anonimiškumą norėjęs išlaikyti pareigūnas.

Penktadienį Baltieji rūmai kreipėsi į JAV žvalgybą, kad ši dar kartą peržvelgtų užsienio kibernetinių atakų įtaką JAV prezidento rinkimų metu. JAV prezidentas Barackas Obama leido suprasti, kad kaltės šešėlis krinta ant Rusijos. „The Washington Post“ taip pat informavo, kad Centrinės žvalgybos agentūra patvirtino Kremliaus įtaką JAV prezidento rinkimų metu.

Manoma, kad Rusijos programišiai įsilaužė ir pagrobė ne tik demokratų, bet ir respublikonų partijos susirašinėjimus. Kremlius bandė pagelbėti respublikonui Donaldui Trumpui laimėti rinkimus, tad „WikiLeaks“ organizacijos pagalba atskleidė slaptus, demokratų partijos veiklą kompromituojančius laiškus.

Taikinyje – Lietuva

JAV žvalgybos teigimu, už šių kibernetinių atakų stovi Kremliaus remiama programišių grupuotė „Fancy Bear“ („Prašmatni meška“), kurios pėdsakai pastebėti dar atakų prieš dešimtmetį Estijoje metu. Bronzinę sovietinio kario statula sugalvojusi iškelti Estijos valdžia tuomet susidūrė su precedento neturinčia Rusijos programišių ataka, kurios metu buvo taikomasi į svarbiausias informacines sistemas ir bandoma sukelti chaosą. Paskatinti savo sėkmės Rusijos programišiai jau nusitaikė ir į kitas valstybes.

JAV žvalgyba kaip galimus „Fancy Bear“ taikinius nurodė Jungtinė Karalystę, Vokietija, Prancūziją, Čekiją ir Lietuvą. Tiesa, pasak amerikiečių, dviem atvejais perspėjimai jau pavėluoti ir rinkimų rezultatais šiose valstybėse buvo paveikti.

„Akivaizdu, kad tos taisyklės pagal kurias elgėsi rusų programišiai JAV, gali būti pritaikytos ir kitose valstybėse... Deja, bet žinau, kad dviem tokiais atvejais, kai norėjome perspėti sąjungininkus, mūsų perspėjimai buvo pavėluoti“, – teigė JAV žvalgybos atstovas.

„Nėra taip, kad jie atakuotų vieną valstybę, o po to pereitų prie kitos. Kol vyko atakos JAV, jau buvo pradėtas puolimas ir prieš kitas valstybes“, – pridūrė jis.

Vienodi kaltinimai

Likus dviem savaitėms iki prezidento rinkimų JAV, Kremlius aktyviai bandė paveikti rinkimus Juodkalnijoje, kur į valdžią veržėsi prorusiškos jėgos. Šios politinės partijos buvo remiamos finansiškai, joms buvo parūpinamas papildomas laikas žiniasklaidoje. Rinkimų metu buvo skleidžiama dezinformacija apie grubius pažeidimus ir tariamai registruotus balsuoti mirusius asmenis. JAV žvalgyba pastebėjo, kad tokie pat kaltinimai skambėjo ir iš D. Trumpo rinkimų stovyklos. Šią savaitę nerimo signalai nuskambėjo ir iš perspėtų Vokietijos bei Jungtinės Karalystės pareigūnų.

Tiek Vokietijos žvalgyba, tiek naujasis britų žvalgybos vadas Alexas Youngeris viešai pripažino, kad Rusija bando ir bandys paveikti rinkimų rezultatus šiose valstybėse ir kels grėsmę demokratinių procesų patikimumui.