Pasaulyje

2016.12.10 09:58

JT pasiuntinys: anapus Alepo tęsiasi karas

ELTA 2016.12.10 09:58

Sirijos vyriausybinės pajėgos gali būti jau beveik laimėjusios mūšį dėl rytinės Alepo miesto dalies, tačiau karas dar nebaigtas, įspėjo Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys Sirijai, rašo agentūra BBC.

„Rimta diskusija apie Sirijos ateities politinę realybę“ yra vienintelis būdas pasiekti taiką, BBC „Radio 4's Today“ sakė Staffanas de Mistura.

Vėliau šeštadienį Ženevoje turi susitikti JAV ir Rusijos pareigūnai ir aptarti padėtį Alepe. Rusijos ir JAV pareigūnai susitinka, kad būtų išvengta „visiško Alepo miesto sunaikinimo“, teigė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry. Pokalbių metu didžiausias dėmesys bus skiriamas aptarti būdus, kaip apsaugoti civilius, ir sukilėlių rytiniuose Alepo rajonuose ateitį.

Tačiau J. Kerry sumenkino susitikimo svarbą: „Žinau, kad žmonės pavargo nuo šių susitikimų. Aš pavargęs nuo jų taip pat. Bet ką aš turiu daryti? Vykti namo ir smagiai leisti savaitgalį Masačiusetse, kai miršta žmonės? Sėdėti Vašingtone ir nieko nedaryti?“. Konfliktą Alepe politikas apibūdino kaip žiauriausią nuo Antrojo pasaulinio karo.

Pastarosiomis savaitėmis Sirijos kariuomenė užėmė 85 proc. sukilėlių kontroliuojamos miesto dalies. Suintensyvėjusios kovos privertė dešimtis tūkstančių sirų siekti prieglobsčio vyriausybės kontroliuojamoje teritorijoje. Rusijos pareigūnų teigimu, vien ketvirtadienį per laikiną humanitarinę pauzę rytinę Alepo dalį paliko 10 500 žmonių. 

„Vyksta paskutiniai mūšio dėl Alepo žingsniai... tikėtina, kad mūšis baigsis labai greitai“, – šeštadienį BBC sakė S. de Mistura. Vienintelis būdas pasiekti taiką ir stabilumą, anot JT pasiuntinio, yra pasiekti valdžios pasidalijimo susitarimą. 

JT Generalinė asamblėja penktadienį 122 balsais prieš 13 reikalavo skubių paliaubų Sirijoje, leisti į šalį atgabenti skubią humanitarinę pagalbą ir nutraukti visas apsiaustis. Nors Generalinės asamblėjos sprendimus nėra privaloma vykdyti, jie turi politinio svorio. 

JT apytikriai skaičiuoja, kad vis mažėjančioje sukilėlių teritorijoje rytiniame Alepe gali būti iki 100 tūkst. žmonių, neturinčių jokios prieigos prie maisto, vandens ir medicininės priežiūros. 

Alepas anksčiau buvo didžiausias Sirijos miestas ir komercinis bei pramoninis centras, kol 2011 metais prasidėjo sukilimas prieš Sirijos prezidentą Basharą al Assadą. Alepas į sukilėlių ir vyriausybės kontroliuojamas dalis padalytas nuo 2012 metų vidurio, tačiau Sirijos kariai pernai, remiami Irano atsargos karių ir Rusijos antskrydžių, pralaužė aklavietę.