Pasaulyje

2016.12.09 16:05

UNICEF: ketvirtadalis pasaulio vaikų gyvena konfliktų ar nelaimių ištiktose šalyse

LRT.lt2016.12.09 16:05

Skaičiuojama, kad 535 milijonai vaikų – beveik kas ketvirtas vaikas pasaulyje – gyvena konfliktų ar nelaimių ištiktose šalyse, kur dažnai neturi priėjimo prie medicininės priežiūros, kokybiško švietimo, tinkamos mitybos ir apsaugos, pranešime spaudai skelbia UNICEF.

Sub-Saharos Afrika yra namai beveik trims ketvirtadaliams (393 mln. vaikų) pasaulio vaikų, kurie gyvena šalyse nukentėjusių nuo ekstremalių situacijų, o 12 procentų negandų paliestų pasaulio vaikų gyvena Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje.

Nauji faktai pristatomi išvakarėse, kuomet UNICEF, šį sekmadienį gruodžio 11 d., pažymės 70 metų nepaliaujamo darbo sudėtingiausiose pasaulio vietose, siekiant suteikti gyvybes gelbstinčią medicininę pagalbą, ilgalaikę paramą ir viltį vaikams, kurių gyvenimus griauna konfliktai, krizės, skurdas, nelygybė ir diskriminacija.

„UNICEF buvo įkurtas suteikti pagalbą ir viltį vaikams, kurių gyvenimas ir ateitis yra pavojuje dėl konfliktų ir nepritekliaus. Šis milžiniškas skaičius – atspindintis tikrus pusės bilijonų vaikų gyvenimus– yra ryškus priminimas, kad mūsų misija tampa dar svarbesnė ir neatidėliotina kiekvieną dieną“, – sakė UNICEF direktorius Anthony Lake`as.

Konfliktai, stichinės nelaimės ir klimato kaita verčia vaikus palikti savo namus, o tuomet jų laukia įvairūs spąstai:

  • beveik 50 milijonų vaikų buvo ištremti – daugiau nei pusė iš jų išvaryti iš savo namų dėl konfliktų vyraujančių jų šalyje;
  • smurtas ir toliau vyrauja visoje Sirijoje: vaikų gyvenančių karo zonoje skaičius išaugo dvigubai per pastaruosius vienerius metus. Beveik 500 tūkst. vaikų gyvena 16-oje karo zonų visiškai atkirsti nuo humanitarinės pagalbos ir būtinųjų paslaugų;
  • šiaurės rytų Nigerijoje iš beveik 1,8 mln. žmonių išvarytų iš savo namų apie 1 mln. yra vaikai;
  • Afganistane beveik pusė pradinukų amžiaus vaikų nelanko mokyklos;
  • Jemene beveik 10 milijonų vaikų patiria karo siaubą;
  • Pietų Sudane 59 proc. pradinukų amžiaus vaikų nelanko mokyklos ir 1 iš 3 mokyklų yra uždaryta dėl konfliktų šiose vietovėse;
  • daugiau nei 90 tūkst. vaikų iki penkerių metų reikia pagalbos Haityje, kai prieš du mėnesius šalį nusiaubė uraganas Matthew.

Šiandienos nelaimės, konfliktai su kuriais susiduria labiausiai pažeidžiami pasaulio vaikai kelia pavojų visai pažangai: Nuo 1990 metų UNICEF dėka perpus sumažėjo vaikų, nesulaukiančių 5-ojo gimtadienio, mirtingumas ir šimtai milijonų vaikų išgelbėti nuo skurdo. Štai nuo 1990 iki 2014 m. daugiau nei 40 proc. išaugo mokinių, lankančių pradines mokyklas, skaičius konfliktų ir nelaimių zonose.

Nepaisant akivaizdaus progreso, per daug vaikų patiria smurtą dėl jų lyties, rasės, religijos, etninės grupės ar negalios; todėl, kad jie gyvena skurde arba sunkiai pasiekiamose bendruomenėse; arba paprasčiausiai dėl to, kad jie yra vaikai. 

„Nesvarbu, ar vaikai gyvena šalyje kurioje siaučia ginkluoti konfliktai ar šalyje kurioje vyrauja taika, jų pilnavertis vystymasis yra labai svarbus ne tik dėl jų asmeninės ateities, bet ir dėl ateities jų bendruomenėms“, – sakė UNICEF direktorius.

Reuters/Scanpix nuotr.

UNICEF skaičiais:

Mityba

1940-aisiais UNICEF pradėjo teikti skubios mitybos pagalbą, daugiausia pienu, kuris buvos skirtas vaikams nukentėjusiems nuo Antrojo pasaulinio karo Europoje. 2015 metais UNICEF su partneriais visame pasaulyje išgydė beveik 2,9 mln. vaikų patyrusių ūmių mitybos sutrikimų.

Sveikata

1950 metais UNICEF pirmoji skiepų kampanija buvo nukreipta kovai su tuberkulioze ir maliarija ir jų gydimui. 2015 metais UNICEF atliko 2,8 mlrd. dozių vakcinų, kurios padėjo apsaugoti 45 proc. pasaulio vaikų iki 5 metų amžiaus nuo mirtinų ligų.

1998-aisiais UNICEF tapo viena programos kovai su maliarija pradininkių, inicijavo mokslinius tyrimus kuriant prevencines priemones, kaip antai, antimaliariniai lovų tinkleliai. 2015 metais UNICEF išdalijo 22,3 mln. antimaliarinių lovų apsauginių tinklelių, siekiant apsaugoti vaikus ir šeimas 30-yje šalių.

Išsilavinimas

1961 metais UNICEF išplėtė savo programas ir į savo veiklą įtraukė vaikų švietimą. 2015-aisiais UNICEF dėka 7,5 mln. vaikų 3–18 metų amžiaus buvo suteiktas formalusis ar neformalusis pagrindinis ugdymas.

Vaikų apsauga

1989 metais Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja priėmė Vaiko teisių konvenciją, kuri nurodo, kad visi vaikai privalo būti nuo gimimo registruojami, tam kad jie būtų ginami įstatymų bei užtikrinama daugelis jų teisių. 2015 metais su UNICEF pagalba buvo įregistruota daugiau nei 9,7 mln. naujagimių 54 šalyse.

Vanduo, sanitarija ir higiena

1953 metais UNICEF pradėjo savo pirmąsias veiklas, kad pagerintų prieigą prie švaraus geriamo vandens, užtikrintų tinkamas sanitarijos ir higienos vaikams bei šeimoms sąlygas. Nuo 1990 iki 2015 metų 2,6 milijardo žmonių įgijo prieigą prie geriamo vandens išteklių ir 2,1 milijardo piliečių sudarytos sąlygos naudotis geresnėmis sanitarinėmis sąlygomis.  

Humanitarinė veikla

Nuo pat įkūrimo, UNICEF niekada nebuvo sustojęs teikti skubios humanitarinės pagalbos vaikams – ypatingas dėmesys skiriamas jau ir taip skurdo ir atskirties kamuojamiems vaikams.

2015 metais UNICEF su partneriais:

  • paskiepijo 11,3 mln. vaikų nuo tymų krizių kamuojamuose šalyse;
  • suteikė 4 milijonams vaikų prieigą prie formaliojo arba neformaliojo pagrindinio išsilavinimo kriziniuose regionuose;
  • 2 milijonams vaikų suteikė psichosocialinę paramą konfliktų ir stichinių nelaimių kamuojamose šalyse.

Bendrieji lyginamieji faktai

Iki 1955 metų UNICEF padėjo 92 šalims. 2016 metais UNICEF veiklą vykdo jau 190 šalių.  Pirmasis nacionalinis UNICEF komitetas susikūrė 1947 metais JAV, kad pritrauktų lėšų skirtų vaikams ir informuotų apie jų veiklą pasaulinio fondo vardu. 2016 metais pasaulyje yra 34 nacionaliniai UNICEF komitetai. Lietuvoje komitetas veikla vykdo nuo 1991 metų.

1972 metais UNICEF dirbo apie 1000 tarptautinių ir vietos darbuotojų. 2016 metais  darbuotojų skaičius siekia 13 000.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.